جزیره شاتر در دنیای واقعی + تصاویر

جزیره شاتر (Shutter Island) نام یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های ژانر تریلر (thriller) می‌باشد که توسط مارتین اسکورسیزی کارگردانی شده است. داستان این فیلم در جزیره‌ای اتفاق می‌افتد که بسیار مرموز بوده و شخصیت اصلی به‌عنوان یک بیمار به تیمارستان واقع در جزیره انتقال داده می‌شود. مطمئناً یکی از آرزوهای طرفداران فیلم این است که بتوانند از جزیره شاتر دیدن کنند؛ خوشبختانه باید بگوییم که این جزیره در دنیای واقعی وجود دارد و با نام جزیره پاوگلیا شناخته می‌شود. این جزیره شاید حتی مرموزتر از جزیرۀ خیالیِ فیلم شاتر آیلند باشد.

جزیره شاتر

جزیره پاوگلیا (Poveglia) در تالاب ونتزیا در کشور ایتالیا قرار دارد و با افسانه‌های ترسناک احاطه شده است. افراد محلیِ این منطقه می‌گویند که این جزیره «جن‌زده‌ترین جزیرۀ کرۀ زمین» می‌باشد.

زمین جزیره 18 آکر مساحت دارد و زمانی به‌عنوان محل قرنطینه برای افرادی که بیماری‌های عفونی داشتند استفاده می‌شد. همچنین تعداد زیادی از قربانیان طاعون به این جزیره ارسال و سوزانده شدند.

در دهۀ 1920 میلادی یک بیمارستان روان در این جزیره افتتاح شد. افراد محلی می‌گویند که یک پزشک دیوانه در این بیمارستان بر روی بیماران آزمایشاتی را انجام می‌داده است و سپس خود را از برج ناقوس تیمارستان به پایین پرتاب و خودکشی کرده است.

کشور ایتالیا نیازمند پول است و به همین دلیل این جزیره را که لقب جزیره شاتر در دنیای واقعی را کسب کرده بعلاوۀ چهار قطعه زمین دیگر به فروش گذاشته است.

آژانس مسکنی که برگزاری مزایدۀ این جزیره را برعهده گرفته، 30 روز فرصت دارد که بالاترین مبلغ پیشنهاد شده برای خرید جزیره را قبول یا رد کند.

یک تاجر ایتالیایی به نام لوئیجی بروگنارو مزایدۀ این جزیره را برنده شد و اجازه یافت تا جزیره شاتر را به مدت 99 سال در اختیار داشته باشد.

سخنگوی بروگنارو گفته است که او هنوز تصمیم نگرفته که با جزیره چه‌کار می‌خواهد کند، اما در نظر دارد که جزیره نوعی کاربری عمومی داشته باشد.

تخمین زده می‌شود که بازسازی ساختمان‌های رهاشدۀ جزیره حدوداً 16.25 میلیون پوند خرج دارد.

از دهۀ 1960 تا به امروز افراد کمی از این جزیره بازدید کرده‌اند. یکی از این افراد مایک دیریِ عکاس است که با پول دادن به یک ماهیگیر خود را به جزیره شاتر رساند.

جالب است بدانید که این ماهیگیر از پا گذاشتن بر روی خاک جزیره اجتناب کرد و حتی حاضر نشد منتظر عکاس بماند؛ البته به عکاس قول داد که چند ساعت بعد برای سوار کردن او به جزیره بازمی‌گردد.

همین چند ساعت به مایک دیری فرصت کافی داد تا عکس‌های جالبی از این جزیرۀ جن‌زده ثبت کند. بر اساس تخمین‌های تاریخی حدود 150 هزار نفر در این جزیره مرده‌اند.

جزیره شاتر

این عکاس شجاع می‌گوید: «افراد محلی خیلی دربارۀ این جزیره دودل هستند؛ یعنی وقتی صحبتی از جزیرۀ پاوگلیا می‌شود خیلی تعجب می‌کنند. چند روز طول کشید تا توانستم کسی را پیدا کنم که من را به جزیره ببرد و خیلی هم خرج برداشت.»

«وقتی به جزیره رسیدیم، کاپیتان گفت که حتی پایش را بر روی خاک پاوگلیا نمی‌گذارد، اما چند ساعت بعد برمی‌گردد تا من را از جزیره خارج کند.»

«مردم شهر ونیز این جزیره را با لقب جن‌زده‌ترین جزیرۀ کرۀ زمین می‌شناسند. من ساختمان‌های متروکۀ زیادی را از نزدیک دیده‌ام که فکر کنم 500 مورد باشد، اما پاوگلیا واقعاً متفاوت بود و به چند دلیل نظرم را جلب کرد.»

«افزون بر نقطه‌ای که وارد جزیره شدم، پوسیدگیِ طبیعیِ جزیره خلوص بی‌نظیری دارد که من هیچ کجا چیزی شبیه آن ندیده‌ام. هرگز ترکیب‌بندی خاکِ این جزیره را فراموش نخواهم کرد.»

«علیرغم تاریخچۀ این جزیره، احساس عجیبی که در آنجا تجربه کردم واقعاً آرامش‌بخش بود؛ این جزیره واقعاً خیلی ساکت و آرام است.»

شباهت جزیره شاتر و جزیره پاوگلیا

در این بخش نگاهی به جزیره شاتر داریم تا شباهت‌های عجیب میان این دو جزیره را بهتر درک کنید.

جزیره شاتر نام مکانی است که بخش عمدۀ داستان فیلم شاتر آیلند در آن اتفاق می‌افتد. مارشال آمریکایی تدی دنیلز (لئوناردو دیکاپریو) و همکارش (مارک روفالو) برای بررسی فرار یک قاتلِ زن به بیمارستان اشکلیف می‌روند؛ تیمارستانی شبیه به قلعه که بر روی یک جزیرۀ دورافتاده قرار دارد. تا همین‌جای داستان می‌توان فهمید که جزیره شاتر و جزیره پاوگلیا از نظر موقعیت و تاریخچه شباهت عجیبی به یکدیگر دارند. هر دو جزیره میزبان یک تیمارستان بوده‌اند و داستان‌های تاریکی پیرامونشان توسط افراد مختلف بازگو می‌شود.

اگر شما هم طرفدار فیلم شاتر آیلند هستید و بازدید از جزیره شاتر آرزویتان است، حتماً به جزیره پاوگلیا سر بزنید. البته مطمئن شوید که با این کار قانونی را زیر پا نمی‌گذارید و همچنین بررسی کنید که آیا جرئت حضور در یک جزیره جن‌زده را دارید یا نه.

تصاویر جزیره شاتر در واقعیت

جزیره شاتر جزیره شاتر جزیره شاتر جزیره شاتر

منبع: dailystar.co.uk

نوشته شده در ۲ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ