کشتی یونانی کیش | تاریخچه و علت به گل نشستن

کشتی یونانی در آب‌های کم‌عمق ساحلِ جزیرۀ کیش قرار دارد. این کشتی بخار قدیمی و به‌گل‌نشسته از سال 1966 میلادی تا به امروز از جای خود تکان نخورده است و احتمالاً به این زودی‌ها هم تغییر مکان نخواهد داد. نام واقعی این کشتی کولا اف (Khoula F) بوده و کشتی یونانی لقبی است که مردم به آن داده‌اند. کشتی کولا اف در سال 1943 میلادی در کشور اسکاتلند ساخته شد و در ابتدا به آن امپایر ترومپت (Empire Trumpet) می‌گفتند. این کشتی در دوران فعالیت خود به تمام نقاط جهان سفر کرده و چندین بار صاحب و نام آن تغییر کرده است. هنگام به گل نشستن کشتی، صاحبان آن یونانی بودند و به همین دلیل است که به آن لقب کشتی یونانی را داده‌اند.

کشتی یونانی

تاریخچه و به گل نشستن کشتی

در سال 1966 میلادی کشتی کولا اف به گل نشست و علی‌رغم تلاش برای برگرداندن آن به دریا، برای همیشه در نزدیکی جزیرۀ کیش به گیر افتاد و تکان نخورد. جالب است که این کشتی هنگام به گل نشستن در مسیر یونان بوده است. بر اساس حکایت‌ها و گفته‌های افراد محلی، صاحبان کشتی هنگام ترک کردن آن کشتی را به آتش کشیده‌اند که ظاهراً روشی آسان برای از بین بردن کشتی محسوب می‌شود. البته امروزه نمی‌شود به‌راحتی این ادعا را تائید کرد، چراکه با گذشت زمان کشتی زنگ زده است و آثار سوختگی مشخص نیستند. بخش‌هایی از کشتی در حال فرو ریختن هستند و به‌طور کلی کشتی به یک تکه آهن زنگ‌زده و مخروب تبدیل شده است. بااین‌حال این کشتی همچنان یکی از جاذبه‌های کیش محسوب می‌شود و بازدید از آن را به گردشگران پیشنهاد می‌کنیم.

اولین صاحب کشتی وزارت حمل‌ونقل جنگ انگلستان بود که از سال 1943 کشتی را در اختیار شرکت کشتی‌رانی Larrinaga Steam Ship Co و سپس از سال 1945 آن را در اختیار شرکت کشتی‌رانی T&J Harrison Co قرار داد. کشتی یونانی بین سال‌های 1943 و 1946 به دولت آفریقای جنوبی اجاره داده شد. در سال 1946 شرکت کشتی‌رانی Charente Steam Ship C این کشتی را خریداری کرد و نام آن را به نچرالیست (Naturalist) تغییر داد و مدیریت آن را به شرکت T&J Harrison سپرد.

در سال 1959 شرکت ایرانی Lloyd & Co Ltd در خرمشهر کشتی یونانی را خریداری کرد و اسم آن را به «کوروش پارسی» تغییر داد. این شرکت کنترل کشتی کوروش پارسی را به شرکت B Ashworth and Co. Ltd در لندن سپرد. در سال 1965 شرکت ایرانی Shipping Lines SA خرمشهر کشتی را خریداری کرد و آن را «همدان» نامید. درنهایت در سال 1966 شرکت‌ یونانی P.J. Frangoulis and Cliafas کشتی را خرید و نامش را به کولا اف تغییر دارد.

تصاویر کشتی یونانی کیش

کشتی یونانی کشتی یونانی کشتی یونانی

منبع: atlasobscura.com

نوشته شده در ۴ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ