بزرگ ترین شهر جهان کجاست؟

جمعیت‌ شهرها در سراسر جهان همواره رو به افزایش است و بسیاری از مردم از شهرستان‌ها و روستا‌ها به شهرهای مرکزی مهاجرت می‌کنند تا فرصت‌های اقتصادی، زیرساخت‌های مدرن و امکانات رفاهی بیشتری را در اختیار داشته باشند. شهرهای آسیایی رکورددار افزایش جمعیت هستند و در حال حاضر بزرگ ترین شهر جهان نیز در همین قاره واقع شده است. از شهرهای بزرگ آسیایی می‌توان به شانگهای، پکن، داکا، توکیو، دهلی، بمبئی، کاراچی و گوانگژو اشاره کرد.

بزرگ ترین شهر جهان

بمبئی – 12.4 میلیون نفر

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بمبئی بزرگ ترین شهر جهان است. اگرچه این شهر مطمئناً در فهرست شهرهای بزرگ قرار می‌گیرد، اما مسلماً بزرگ ترین شهر جهان نمی‌باشد. بمبئی در ساحل غربی شبه‌قاره هند قرار داشته و تقریباً 12.4 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر در اطراف قلعه‌ای بنا شد که در قرن هفدهم توسط انگلستان ساخته شده بود. لنگرگاه طبیعی بمبئی به رشد این شهر در قرن هجدهم کمک کرد و این شهر به مرکز تولید هند تبدیل شد. بزرگ‌ترین جمعیت میلیاردرها و میلیونر‌های هند در این شهر زندگی می‌کند.

تیانجین – 12.7 میلیون نفر

تیانجین در منطقۀ ساحلی جنوب چین قرار دارد و بیش از 12 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. بعد از افتتاح کانال بزرگ (Grand Canal) در دوران دودمان سوئی، تیانجین به‌عنوان مرکز دادوستد توسعه یافت. این شهر در دوره‌های دودمان چینگ و جمهوری چین رشد چشمگیری داشت و از سال 1860 میلادی تا به امروز به‌عنوان یک بندر پیمانی مورد استفاده قرار گرفته است. تیانجین همچنین دروازه‌ای به شهر پکن است و معماری اروپایی آن نشانگری از تاریخچۀ استعماری شهر می‌باشد. تولید ناخالص داخلی (GDP) این شهر در سال 2014 حدود 1.572 تریلیون یوآن بوده و بیشترین تولید ناخالص داخلی در سراسر کشور را داشته است.

مسکو – 13.1 میلیون نفر

ازنظر بسیاری از روس‌ها مسکو بزرگ ترین شهر جهان است. مسکو نه‌تنها بزرگ‌ترین شهر روسیه بوده، بلکه پایتخت این کشور نیز می‌باشد. این شهر در کرانۀ رود موسکوا در مرکز روسیه قرار دارد و شمالی‌ترین کلان‌شهر جهان محسوب می‌شود. قبل از اینکه به‌عنوان پایتخت و محل استقرار دولت روسیه انتخاب شود، مسکو مرکز حکومتِ تعدادی از دولت‌های گوناگون بوده است. از ویژگی‌های بارز این شهر می‌توان به شبکۀ حمل‌ونقل پیشرفته، فضاهای سبز بزرگ و معماری خارق‌العاده اشاره کرد.

توکیو – 13.6 میلیون نفر

توکیو در ساحل شرقیِ هونشو قرار دارد که بزرگ‌ترین جزیره از چهار جزیرۀ تشکیل‌دهندۀ کشور ژاپن است. این شهر پایتخت ژاپن بوده و یکی از 47 استان این کشور می‌باشد. توکیو در ابتدا ادو (Edo) نام داشت، اما در سال 1868 بعد از مستقر شدن خانوادۀ امپراتوری ژاپن در این شهر، نامش به توکیو تغییر کرد. پایتخت ژاپن حدود 13.617.445 نفر جمعیت دارد و در شاخص شهرهای جهانی رتبۀ چهارم را کسب کرده است. اغلب ساکنین توکیو ژاپنی هستند و گروه‌هایی از مردم چینی و کره‌ای نیز در این شهر زندگی می‌کنند.

بزرگ ترین شهر جهان

استانبول – 14.6 میلیون نفر

استانبول تاریخچه‌ای فوق‌العاده دارد و حدوداً در سال 660 بعد از میلاد مسیح احداث شده است. ازنظر مردم ترکیه استانبول بزرگ ترین شهر جهان می‌باشد. این شهر پایتخت امپراتوری‌های گوناگونی بوده است، ازجمله امپراتوری روم، بیزانس و عثمانی که درنهایت به مرکزی اسلامی تبدیل شده است. استانبول بیش از 14 میلیون نفر جمعیت دارد و سالانه میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند و یکی از محبوب‌ترین مقاصد توریستی اروپا می‌باشد. این شهر همچنین به‌عنوان یک مرکز تاریخی، هنری، فرهنگی و سرگرمی شهرت دارد.

پکن – 18.5 میلیون نفر

پکن پایتخت چین است و در منطقۀ شمال مرکزی این کشور قرار دارد. تاریخچۀ این شهر پرحادثه است؛ از قرار گرفتن در چهار شهر باستانی بزرگ چین گرفته تا اشغال آن در حین جنگ داخلی در قرن بیستم. بعد از انقلاب کمونیستی 1949، پکن به منطقه‌ای صنعتی تبدیل شد. اتومبیل‌، پارچه، مواد پتروشیمی، تجهیزات هوافضا و مواد نیمه‌رسانا تنها برخی از محصولاتی هستند که توسط این قطب صنعتی تولید می‌شوند. پکن به‌عنوان یک مرکز فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

شانگهای – بزرگ ترین شهر جهان

شانگهای 24 میلیون نفر جمعیت دارد و بزرگ ترین شهر جهان است. این شهر در دلتای رود یانگ تسه قرار دارد و بندرگاه آن عنوان شلوغ‌ترین بندرگاه جهان را کسب کرده و در سال 2016 حدود 37 میلیون TEU از طریق آن جابه‌جا شده است. پتانسیل اقتصادی شانگهای باعث شد تا این شهر در قرن نوزدهم به مرکز درگیری تبدیل شود. در این دوره انگلستان و فرانسه برای کنترل شهر با یکدیگر تقابل داشتند. همچنین در طول جنگ جهانی دوم ژاپنی‌ها به شانگهای حمله کردند. امروزه این شهر به مرکزی اقتصادی و محلی برای دادوستد در چین تبدیل شده و رشد آن از سال 1992 تا به امروز دو برابر شده است. برترین خدمات شانگهای عبارت‌اند از خدمات مسکن، خدمات مالی و خدمات فروش. شانگهای علاوه بر اینکه بزرگ ترین شهر جهان می‌باشد، مناطق صنعتی فراوانی را نیز در خود جای داده است؛ ازجمله منطقۀ توسعۀ فناوری و اقتصادی Shanghai Hongqiao.

منبع: worldatlas.com

نوشته شده در ۸ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ