شهر سوخته کجاست + عکس

شهر سوخته در دوراهی مسیرهای دادوستد عصر برنز قرار دارد که این مسیرها از فلات ایران می‌گذرند. بقایای این شهر آجُرگِلی نشانگر ظهور اولین جوامع پیچیده در شرق ایران می‌باشد.

شهر سوخته

شهر سوخته حدوداً ۳۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح احداث شده است و در چهار دورۀ اصلی تا ۱۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح مردمانی در آن زندگی‌ می‌کرده‌اند. در طول این دوران شهر به چندین قسمت تقسیم شده است: قسمت‌هایی برای ساخت یادمان‌ها، قسمت‌هایی برای خانه‌های مردم، قسمت‌هایی برای خاک‌سپاری مردگان و قسمت‌هایی برای تولید.

تغییرات در مسیر آب‌ها و آب‌وهوای این منطقه در طول سالیان دراز باعث شده تا مردم این شهر در هزارۀ دوم آن را ترک کرده و به حال خود رها کنند. ساختارها، قبرستان‌ها و تعداد زیادی از آثار مهم کشف‌نشده که به دلیل آب‌وهوای خشک و کویری این منطقه در وضعیت خوبی قرار دارند، باعث شده تا این شهر تاریخی به منبع ارزشمندی از اطلاعات دربارۀ ظهور جوامع و ارتباط میان آن‌ها در هزارۀ سوم پیش از میلاد تبدیل شود.

شهر سوخته

شهر سوخته یکی از عجایب دنیای باستان است؛ نمونه‌ای خاص از اولین، بزرگ‌ترین و پیشرفته‌ترین شهر احداث‌شده در دورۀ برنز. شهر سوخته در شرق ایران و در مسیر رود هیرمند به دریاچۀ هامون قرار دارد.

این شهر باستانی به ما نشان می‌دهد که یک تمدن خاص با سنت و فرهنگ خود در این ناحیه زندگی می‌کرده است و با سایر نواحی باستانی در جلگه سند و گنگ، سواحل جنوبی خلیج فارس، دریای عمان، جنوب غربی ایران و آسیای مرکزی ارتباطات تجاری و فرهنگی داشته است.

آثار و یافته‌های باستانی این منطقه نشان می‌دهند که این شهر نقش کلیدی و مهمی در فعالیت‌های مرتبط با فلز، کاسه‌های سنگی، الماس و سفالگری داشته است.

منطقۀ باستانی شهر سوخته نمونه‌ای خارق‌العاده از برنامه‌ریزی‌های شهریِ اولیه است. کشفیات نشان می‌دهند که شواهد خوبی از ساختارهای آجری-گلی، قبرستان‌ها، کارگاه‌ها و لوازم دست‌ساز در این منطقه وجود دارد که همگی نشانگر ابعاد، سازمان‌دهی، منبع ثروت، تجارت و ساختارهای اجتماعی این شهر هستند.

اصالت

به‌طورکلی فضای بیابانی اطراف و وجود آیتم‌های باستانیِ قابل‌مشاهده در تپه‌های شهر به‌اضافۀ ساختارهای پیچیده در نقاط مختلف آن، حس قدرتمند اصالت را منتقل می‌کنند. سلسله اتاق‌های تودرتو و پیچیده، راهروها و حیاط‌های این شهر همگی حس اصالت ساختمان‌های باستانی شهر سوخته را به نمایش می‌گذارند.

حفاظت و مدیریت

شهر سوخته در سال ۱۹۶۶ میلادی به‌عنوان پانصد و چهلمین مورد از دارایی‌های ایران به ثبت رسید. این دارایی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حفاظت می‌شود و فعالیت در آن به تأییدیۀ این سازمان نیاز دارد.

یافته‌ها و کشفیات باستان‌شناسی از دهۀ ۱۹۷۰ میلادی تا کنون ثبت شده‌اند و تمام یافته‌های مربوط به شهر سوخته در مرکز چند زمینه‌ای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ذخیره و بررسی می‌شوند. سایر بقایای کشف‌شدۀ شهر در طول سال به‌طور منظم پاک‌سازی می‌شوند و برای حفظ دیوارها از کاه‌گل استفاده می‌گردد.

مدیریت این منطقه باستانی توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به نمایندگی دولت جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود. مدیریت این مجموعه فعالیت‌های کوتاه، متوسط و درازمدت را شامل می‌شود که در زمینۀ پژوهش، حفاظت، مدیریت بازدید و ارائه برنامه‌ریزی شده‌اند. مرکز مدیریت شهر سوخته توسط کمیته‌ای از مسئولین منطقه‌ای، متخصصان و کمیتۀ فنی اداره می‌شود.

مرکز تحصیلات عالی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دانشگاه‌های کشور منابع تخصصی و آموزش را برای حفظ و مدیریت این شهر باستانی فراهم کرده‌اند. پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری مسئولیت پژوهش‌های چند زمینه‌ای و آموزش دربارۀ این اثر باستانی را بر عهده دارد.

منبع: welcometoiran.com

نوشته شده در ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ