برج گالاتا کجاست + تاریخچه و تصاویر

برج گالاتا یکی از نمادین‌ترین جاذبه‌های گردشگری کشور ترکیه است. همان‌طور که از نام این سازه پیداست، این برج در محله گالاتا استانبول قرار دارد و به‌راحتی در دسترس مردم می‌باشد. برج گالاتا سازه‌ای مربوط به قرون وسطی بوده که صدها سال پیش و به‌طور کامل از تکه‌های سنگ ساخته شده است.

این برج در نزدیکی تقاطع اصلیِ بسفر و گلدن هورن قرار دارد. بعد از رسیدن به این منطقه غیرممکن است که نمای زیبای برج گالاتا را از دست بدهید؛ چراکه از هر سمتی قابل مشاهده است. همچنین در سراسر منطقه تابلوهای راهنما برای رسیدن به این برج وجود دارد.

این برج نه طبقه دارد و ارتفاع آن نزدیک به 67 متر است و به همین دلیل از فواصل دور قابل مشاهده می‌باشد. زمانی که برج گالاتا ساخته شد، به‌عنوان بلندترین ساختمان شهر استانبول لقب گرفت. این برج به‌منظور مقاصد نظامی ساخته شده بود و به همین دلیل دیوارهای آن بیش از 3.5 متر ضخامت دارند.

گردشگران می‌توانند در تمام روزهای هفته برای بازدید به این برج مراجعه کنند و نیازی به رزرو اولیه ندارند. برای بازدید از برج گالاتا و مشاهدۀ فضای داخلی آن کافی است به برج مراجعه کرده و بلیت ارزان‌قیمت آن را تهیه کنید. فضای داخلی برج همانند موزه طراحی شده است و درنتیجه می‌تواند بازدیدکننده را ساعت‌ها مشغول نگه دارد.

برج گالاتا

تاریخچه

این برج به سبک معماری رومی ساخته شده که در آن زمان از سبک‌های معماری محبوب محسوب می‌شده است. در ابتدا به این سازه برج مسیح (Tower of Christ) می‌گفتند که در سال 1348 میلادی پس از حملۀ جنووايی‌ها به این منطقه برافراشته شد.

در ابتدا هدف از ساخت این برج جایگزین کردن آن با سازه‌ای کوچک بود. این سازۀ کوچک که به آن «برج بزرگ» می‌گفتند به دوران بیزانس مربوط می‌شود و کاربرد اصلی آن کنترل بر ورودی گلدن هورن بود. این سازه در سال 1203 به‌طور کامل نابود شد.

برج گالاتا بارها مورد بازسازی قرار گرفته که در اغلب موارد این بازسازی‌ها تحت نظر حکومت عثمانی انجام شده است. علاوه بر کاربرد نظامی، این برج همچنین در دوره‌های صلح نقش‌های غیرنظامی داشته است. عمدۀ بازسازی‌ها بر سقف این برج تمرکز داشته‌اند که در اغلب موارد توسط آتش‌سوزی‌ها یا طوفان‌های شدید تخریب شده است.

قرن هجدهم برای استانبول دورۀ آرامش بود؛ بنابراین برج گالاتا در این دوره بیشتر کاربردهای غیرنظامی داشت. بعد از سال 1875، بازسازی این ساختمان گزینۀ مناسبی نبود، چراکه برج در اثر چندین فاجعه در سال‌های اخیر به‌شدت آسیب دیده بود.

این برج در قرن بیستم چندین بار مورد ترمیم قرار گرفت که آخرین ترمیمِ مهم بین سال‌های 1965 و 1967 انجام گرفت. در طول این دوره سقف برج به‌طور کامل از ابتدا ساخته شد.

بعد از پایان ترمیم، برج دیگر در منطقۀ جنگی قرار نداشت. مسئولین ترکیه تصمیم گرفتند که فضای داخلیِ چوبی برج را با بتن جایگزین کرده و درهای آن را به روی عموم مردم باز کنند. امروزه برج گالاتا یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری استانبول محسوب می‌شود.

برج گالاتا

نکاتی قبل از بازدید از برج

دسترسی به برج گالاتا بسیار راحت است. این برج معروف در منطقۀ مسکونی بزرگی قرار دارد و همچنین یکی از مناطق اصلیِ خرید در شهر محسوب می‌شود. می‌توانید به‌راحتی با ماشین یا وسایل نقلیۀ عمومی خودتان را به این برج تاریخی برسانید و برای این کار نیازی به راهنما ندارید.

اولین کار این است که میدان تکسیم را پیدا کنید که از معروف‌ترین نقاط شهر استانبول است و برای یافتن آن مشکلی نخواهید داشت. بعد از رسیدن به میدان، خیابان استقلال را پیدا کنید و سپس به سمت برج بروید. برج گالاتا در انتهای خیابان استقلال قرار گرفته است. اگر می‌خواهید مکان‌های جالب اطراف برج را کندوکاو کنید، می‌توانید به سراغ اتوبوس‌های گردشگری این منطقه بروید.

این برج تاریخی تقریباً در تمام ایام هفته باز است و فقط برای تعمیر یا تعطیلات رسمی بسته می‌شود. البته حواستان باشد که برج شب‌ها تعطیل است و فقط در طول روز می‌توان از آن بازدید کرد. اگر برایتان مقدور است، در ساعات اولیه روز (صبح زود) به برج مراجعه کنید، چراکه هنگام صبح شلوغ نیست و بازدید از آن راحت‌تر است. البته اگر به‌جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید، بازدید از برج در ساعات بعدازظهر هم چندان سخت نیست.

دو دستگاه آسانسور در این سازه تعبیه شده‌ است که مردم را به بالکن برج می‌برد؛ البته ظرفیت آن‌ها محدود می‌باشد. ازآنجایی‌که اغلب مردم به پله‌ها توجه نمی‌کنند و به سراغ آسانسور می‌روند، ممکن است برج در ساعاتی از روز شلوغ شده و رفت‌وآمد دشوار گردد.

طبقۀ آخر برج دارای چندین رستوران و بار است که می‌توانید برای استراحت و میل کردن غذا و نوشیدنی به آن‌ها مراجعه کرده و کمی در این مکان ارزشمند وقت‌گذرانی کنید.

تصاویر برج گالاتا

برج گالاتا برج گالاتا

منبع: galatatower.net

نوشته شده در ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ