زندگی در کانادا چگونه است؟

کانادا کشوری زیبا و بزرگ است و مردم بسیار مهربانی دارد. البته باید حواستان به خرس‌های کانادا باشد، چراکه ممکن است چندان مهربان نباشند. اگر قصد زندگی در کانادا را دارید، حتماً این مطلب را مطالعه کنید تا با این کشور بزرگ و پیشرفته بیشتر آشنا شوید.

زندگی در کانادا

کانادا کشور بسیار بزرگی است

آیا می‌دانستید بعد از روسیه، کانادا بزرگ‌ترین کشور جهان است و تقریباً ده میلیون کیلومترمربع مساحت دارد؟ برای درک بهتر عظمت این کشور به این مثال توجه کنید: می‌توان کشور بریتانیا را بیش از 40 مرتبه در کانادا جای داد. طی کردن خط ساحلی کانادا با پای پیاده چهار سال زمان می‌برد. شهر سنت جان در ساحل شرقی کانادا به لندن نزدیک‌تر است تا به ونکوور (ساحل غربی). پارک ملی وود بوفالو در کانادا از کشور هلند بزرگ‌تر می‌باشد. برای اینکه بتوان چنین کشور عظیمی را مدیریت کرد، کانادا به سیزده بخش تقسیم شده است (10 ایالت و 3 ناحیه).

شهرهای درجه یک

زندگی شهری در کانادا یکی از بهترین ویژگی‌های این کشور است. در رتبه‌بندی اقتصادی در سال 2017 با عنوان بهترین شهرهای جهان برای زندگی، سه مورد از شهرهای کانادا در فهرست 10 شهر برتر قرار گرفتند؛ ونکوور (رتبۀ سوم)، تورنتو (رتبۀ چهارم) و کالگری (رتبۀ پنجم). پنج عامل در این رتبه‌بندی مورد بررسی قرار گرفتند: بیمۀ سلامت، تحصیلات، محیط زیست، زیرساخت‌ها و ثبات اقتصادی.

نکته: پایتخت کانادا شهر اتاوا است، نه تورنتو.

کشور چندفرهنگی

مردم جهان عاشق مهاجرت کردن به کانادا هستند و کانادا هم عاشق جذب کردن آن‌ها از سراسر جهان. بیش از 20 درصد از جمعیت کانادا در کشور دیگری به دنیا آمده‌اند و تخمین زده می‌شود که این عدد تا سال 2031 به 50 درصد برسد. این نرخ مهاجرت بسیار قابل‌توجه است، اما خوشبختانه کانادا کشور بزرگی می‌باشد و فضای زیادی برای مهاجرین دارد. تقریباً 200 ملیت مختلف (و بیش از 250 قومیت) در این کشور زندگی می‌کنند، ازجمله تعداد زیادی از بومیان استرالیا.

زبان‌های رسمی

کانادایی‌ها به یک زبان رسمی راضی نشدند و درنتیجه زبان‌های انگلیسی و فرانسوی در این کشور به‌عنوان زبان‌های رسمی استفاده می‌شوند. اگر فکر می‌کنید داشتن دو زبان رسمی مشکل‌ساز است، چند لحظه‌ای به کشورهای سنگاپور (با چهار زبان رسمی) یا هند (با شانزده زبان رسمی) فکر کنید. البته زبان فرانسوی در کانادا تنها زمانی توجه‌تان را جلب خواهد کرد که در ایالت شرقی کبک زندگی کنید؛ جایی که مردم نهایت تلاششان را می‌کنند تا همه‌چیز رنگ‌وبوی فرانسوی داشته باشد. قوانینی در کشور کانادا وجود دارد که استفاده از زبان فرانسوی را تا حدودی اجباری می‌کند. به‌طور مثال اگر فروشگاهی تابلوهای فرانسوی نداشته باشد یا به زبان فرانسوی به مشتریان خوشامدگویی نکند، ممکن است با مشکل مواجه شود.

مناظر زیبا

همان‌طور که گفتیم شهرهای کانادا بسیار خوب هستند و زندگی در کانادا عالی می‌باشد، اما فواصل بین شهرها هم فوق‌العاده هستند و چشم هر انسانی را نوازش می‌دهند. 90 درصد از جمعیت کانادا در فاصلۀ 100 مایلی مرز کانادا-آمریکا زندگی می‌کنند؛ یعنی فضای بسیار بزرگی برای گشت‌وگذار و ماجراجویی در اختیار مردم است. از بهترین مناظر طبیعی کانادا می‌توان به خط ساحلی اقیانوس آرام، چمن‌زارهای جادویی و کوه‌های گرانیت در پارک ملی گروس مورن اشاره کرد. اگر می‌خواهید شبیه به یک گاوچران باشید و حس فیلم‌های وسترن را تجربه کنید، به منطقۀ آلبرتا بدلندز بروید.

تحصیلات عالی

کانادایی‌ها دربارۀ آموزش کودکان خود بسیار جدی هستند. در رتبه‌بندی سطح تحصیلات بزرگ‌سالان در کشورهای جهان در سال 2017، کانادا با کسب امتیاز 56.27 درصد در رتبۀ اول قرار گرفت. اگر برای تحصیلات به فکر زندگی در کانادا هستید، مطمئن باشید که این کشور یکی از بهترین انتخاب‌هاست.

بیمۀ سلامت جهانی

سیستم بیمۀ کانادا توسط مالیات مردم تأمین می‌‌شود و دولت نیازهای بهداشتی اساسی مردم را پوشش می‌دهد که این خدمات از طریق بخش خصوصی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. خدمات پزشکی ضروری در این کشور رایگان هستند و فقط باید برای دریافت آن کمی صبر داشته باشید. انتظار برای دریافت خدمات سلامت در کانادا چندان وضعیت جالبی ندارد. یک نظرسنجی در سال 2017 نشان می‌دهد که تنها 43 درصد از مردم کانادا در همان روزِ درخواست کمک پزشکی به پزشک یا متخصص دسترسی پیدا می‌کنند.

سرمای شدید

اگر قصد زندگی در کانادا را دارید، باید سرمای آن را به جان بخرید. عباراتی نظیر «یه ذره سرد» یا «خنک» در کانادا معنایی ندارند؛ وقتی صحبت از سرما می‌شود، یعنی با یک یخ‌بندان اساسی طرف هستید. به‌جز ساحل غربی کشور در ایالت بریتیش کلمبیا، در هیچ نقطه‌ای از کانادا میانگین دمای هوا در زمستان بالاتر از صفر نمی‌رود. بسیاری از بخش‌های کشور در زمستان دمای -30 یا -40 درجۀ سانتی‌گراد را تجربه می‌کنند که بیرون رفتن از خانه را برای مردم دشوار می‌سازد. سردترین دما در آمریکای شمالی در یوکانِ کانادا در سال 1947 به ثبت رسیده که -63 درجۀ سانتی‌گراد بوده است؛ یعنی برابر با دمایِ سطحِ مریخ.

منبع: movehub.com

نوشته شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ