زندگی در هلند چگونه است؟

اگر قصد زندگی در هلند را دارید، ابتدا باید با مزایا و معایب زندگی در این کشور اروپایی آشنا شوید. اگرچه هلند از کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته محسوب می‌شود، اما هیچ کشوری بی‌نقص نیست و باید برای زندگی در آن تحقیقاتی انجام داد. بنابراین، قبل از مهاجرت به کشورِ گل‌ها و آسیاب‌های بادی، این مطلب را مطالعه کنید.

زندگی در هلند

مزایای زندگی در هلند

کشوری کوچک

هلند کشوری کوچک است و می‌توانید غرب به شرق آن را سه‌ساعته طی کنید. اگر اهل سفر هستید و می‌خواهید از نقاط مختلف هلند دیدن کنید، کارتان بسیار راحت است؛ چراکه نیازی به سفرهای طولانی با خودرو یا خرید بلیت هواپیما ندارید. برای سفر به هر نقطه‌ای از هلند می‌توانید از قطار استفاده کنید که قیمت مناسبی داشته و گران نیست.

هلند بین کشورهای بلژیک و آلمان قرار دارد؛ یعنی اگر می‌خواهید سفری ارزان داشته باشید، می‌توانید به‌راحتی به این کشورهای همسایه سفر کنید.

کیفیت بالای تحصیلات

کیفیت تحصیلات برای شهروندان هلند در سطح بسیار خوبی قرار دارد. بسیاری از دانشجویانِ این کشور با نمرات خوب فارغ‌التحصیل و مشغول به کار می‌شوند. همچنین تعداد افراد فارغ‌التحصیل در هلند بالا می‌باشد.

همچنین اگر نمی‌خواهید فرزندتان را به مدارس هلندی بفرستید، می‌توانید به سراغ مدارس بین‌المللی بروید که تعدادشان هم زیاد است. قرار گرفتن کودک در سیستم آموزشی هلند به این معناست که او زبان مادری، زبان هلندی و انگلیسی را به‌طور روان یاد خواهد گرفت.

زبان انگلیسی

در بین کشورهایی که زبان رسمیِ آن‌ها انگلیسی نیست، هلند بهترین وضعیت را دارد؛ یعنی اگر به زبان انگلیسی تسلط دارید و می‌خواهید به کشوری مهاجرت کنید، هلند گزینه‌ای ایده‌آل است. اغلب مردم هلند می‌توانند دست‌کم انگلیسیِ محاوره‌ای را صحبت کنند؛ درنتیجه می‌توانید در موقعیت‌های دشوار از آن‌ها کمک بخواهید.

البته سطح بالای انگلیسی در این کشور می‌تواند به‌عنوان عیب هم در نظر گرفته شود، چراکه کار مهاجر را برای یادگیری زبان هلندی سخت‌تر می‌کند. بسیاری از مردم هلند در مکالمات خود از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند، چراکه استفاده از آن بسیار راحت‌تر است.

فرهنگ دوچرخه‌سواری

یکی از ویژگی‌های بارز هلند فرهنگ دوچرخه‌سواری است. مهم نیست هوا بارانی باشد یا آفتابی، مردم هلند همیشه بر روی دوچرخه‌هایشان سوارند. دوچرخه‌سواری نه‌تنها فعالیتی سالم و رایگان است، بلکه بخشی از رفت‌وآمد روزانه در این کشور می‌باشد. ازآنجایی‌که در تمام نقاط هلند راه‌های مخصوص دوچرخه‌سواری در نظر گرفته شده‌اند، این کشور بهترین جا برای دوچرخه‌سواران محسوب می‌شود و دیگر نیازی نیست نگران تصادف با ماشین‌ها باشید.

بهداشت و درمان ارزان

هزینه‌های بهداشت و درمان در هلند به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که باعث ورشکستگی بیماران نشوند. در این کشور تمام مردم – چه بیمار، چه سالم – هزینۀ یکسانی را برای خدماتِ اساسیِ بهداشت و درمان پرداخت می‌کنند و این باعث می‌شود تا سیستم بهداشتی هلند منصفانه باشد.

البته اگر می‌خواهید از توصیۀ متخصصین بهره‌مند شوید، می‌توانید با مقداری هزینۀ بیشتر از خدمات «اضافۀ» بهداشتی نظیر دندان‌پزشکی، سلامت روان یا بارداری استفاده کنید. اگر درآمدتان کم است، دولت برای خدمات درمانی به شما کمک خواهد کرد تا نگران پرداخت هزینه‌های بهداشتی و درمان نباشید.

زندگی در هلند

معایب زندگی در هلند

مالیات بالا

یکی از معایب شناخته‌شدۀ کشور هلند مالیات بالا است؛ علی‌الخصوص مالیاتِ درآمد که در مقایسه با سایر نقاط در اروپا بالاتر بوده و همچنین خودرو قیمت بالایی دارد. لوازم برقی و برخی مواد غذایی نیز در هلند نسبت به سایر کشورها گران‌تر هستند (ترفند: برای خرید به آمازون آلمان مراجعه کنید). البته زمانی که یاد بگیرید کجا و چگونه خرید کنید، می‌توانید قیمت‌های خوبی پیدا کنید (اگرچه برای مالیاتِ درآمد هیچ ترفندی وجود ندارد).

هزینۀ اجاره‌خانه نیز معمولاً در سراسر کشور بالا است که از عرضه و تقاضا نشئت می‌گیرد. دستمزدها در هلند بالا هستند و درنتیجه ازنظر رفاهی مشکل خاصی وجود ندارد.

قیمت بالای ماشین

خرید ماشین در هلند قطعاً نوعی سرمایه‌گذاری است. داشتن ماشین در هلند هزینۀ بالایی دارد که این هزینه از خرید ماشین تا بنزین زدن، تعمیر کردن و بیمه کردن را شامل می‌شود. دلیلِ قیمت بالای ماشین در این کشور به‌منظور جلوگیری از افزایش تعداد خودرو است که البته این سیاست چندان جوابگو نبوده و بسیاری از مردم هلند ماشین‌های شخصی دارند.

قوانینی در هلند وجود دارد که از خرید ماشین در آلمان یا سایر کشورهای همسایه (به دلیل ارزان‌تر بودن) و سپس وارد کردن آن به کشور جلوگیری می‌کند.

کمبود خانه

کمبود خانه در هلند یکی از بحث‌های داغ این کشور است. پیدا کردن خانه در هلند واقعاً کار دشواری است، چراکه بسیاری از مردم به دنبال یافتن خانه هستند و تقاضا بالا می‌باشد. اگر قصد زندگی در هلند را دارید و می‌خواهید به این کشور مهاجرت کنید، باید برای پیدا کردن خانه زودتر اقدام کرده و برنامۀ مشخصی داشته باشید.

دانشجویان نیز باید به این موضوع توجه داشته باشند. اگر دانشگاه محلی را برای اقامت در اختیارتان قرار ندهد، ممکن است مجبور شوید در چادر بخوابید یا اینکه ترم دانشگاهتان را عقب بیندازید.

منبع: dutchreview.com

نوشته شده در ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ