دروازه جهنم در ترکمنستان

چهل سال پیش بود که حفره‌ای گداخته به‌نام دروازه جهنم در دل بیابانی در شمال ترکمنستان پدیدار شد و از آن زمان تابه‌حال در حال سوختن است. یک کاوشگر کانادایی به‌عنوان اولین انسان به داخل این حفرۀ سوزان رفت تا نشانه‌های حیات را در آن بررسی کند.

دروازه جهنم

علت به وجود آمدن دروازه جهنم مشخص نیست، اما مقبول‌ترین نظریه این است که اتحاد جماهیر شوروی هنگام جست‌وجو برای گاز باعث ایجاد این حفره شده است.

یک زمین‌شناس ترکمن ادعا می‌کند که این حفره در سال 1971 میلادی از ترس آزاد شدن گازهای سمی به آتش کشیده شده است و سوختن آن تا به امروز ادامه دارد.

دروازه جهنم که 69 متر پهنا داشته و 30 متر عمق دارد در زمینی در استان آخالِ ترکمنستان واقع شده که گاز طبیعی در آن یافت می‌شود. ترکمنستان ششمین کشور دارندۀ ذخایر گاز در جهان است.

کاوشگر کانادایی، جورج کورونیس اولین فردی بود که در سال گذشته به داخل این گودال آتشین وارد شد و فیلم کاوش او در شبکۀ نشنال جئوگرافیک پخش گردید. هدف از رفتن به این گودال جمع‌آوری نمونۀ خاک از کفِ حفره بود تا محققان بتوانند امکان وجود حیات در چنین شرایط سختی را بررسی کنند.

کورونیس می‌گوید: «داستان به وجود آمدن این حفره کمی رمزآلود است و هیچ جایی در زمین وجود ندارد که شبیه به این نقطه باشد. این مکان بسیار خاص است؛ چراکه متان در داخل آن در حال سوختن است و از داخل زمین با فشار زیادی به بیرون پرتاب می‌شود.»

برنامه‌ریزی برای ورود به دروازه جهنم 18 ماه به طول انجامید. تیم این پروژه یک سیستم طناب را بر روی رودخانه‌ای نصب کردند تا کورونیس بتواند در آنجا به تمرین بپردازد. در طول پروژه از یک متخصص بدل‌کاری در هالیوود نیز استفاده شد تا کورونیس برای حضور در برابر آتش آماده شود و بر ترس خود غلبه کند.

کورونیس اعتراف کرده که قبل از رفتن به داخل این گودال کمی نگران و مضطرب بوده است.

او می‌گوید: «وقتی برای اولین بار گودال را می‌بینید، انگار که داخل یک فیلم علمی-تخیلی قرار دارید. در داخل بیابانی بزرگ و بی‌انتها هستید که در وسط آن حفره‌ای آتشین قرار گرفته است. حرارتی که از این گودال ساطع می‌شود سوزاننده است.»

«وقتی لبۀ گودال ایستاده‌اید، باید با دستتان صورت خود را بپوشانید تا حرارت اذیتتان نکند. در این شرایط بود که به خودم گفتم شاید لقمه‌ای بزرگ‌تر از دهانم برداشته‌ام.»

دروازه جهنم

کورونیس برای تحمل حرارتِ شدید این گودال لباس مخصوص ضدحرارت به تن داشت و تجهیزات رفتن به داخل حفره از کولار ساخته شده بودند تا ذوب نگردند.

دروازه جهنم به یکی از جاذبه‌های گردشگری ترکمنستان تبدیل شده است و تعدادی از گردشگران برای تماشای ورود کورونیس به گودال به این منطقه آمده بودند.

کورونیس می‌گوید: «وقتی به این منطقه می‌رسید – اگر بتوانید آن را پیدا کنید – می‌توانید از ماشینتان خارج شده، به لبۀ گودال رفته و خودتان را به داخل بیندازید؛ انتخاب با شماست، اما من تنها کسی هستم که این کار را انجام داده.»

این کاوشگر تجربۀ خود را با حس پا گذاشتن بر روی خاک سیاره‌ای دیگر مقایسه کرده است. او این حفره را با عبارت «استادیوم آتش» توصیف می‌کند که از هزاران آتش کوچک تشکیل شده و همگی صدایی به بلندیِ صدای موتور هواپیما تولید می‌کنند. کورونیس می‌گوید: «در چنین مکانی احساس می‌کنید که موجود خیلی کوچکی هستید و بسیار آسیب‌پذیرید.»

این کاوشگر کانادایی به همراه تیمش از سفر خود به دروازه جهنم و نتایج آن راضی هستند و باور دارند که این نتایج ممکن است به مأموریت‌های فضایی احتمالی در آینده برای جست‌وجوی نشانه‌های حیات در خارج از منظومه شمسی کمک کند.

کورونیس دراین‌باره می‌گوید: «در کفِ این گودال تعدادی باکتریِ زنده پیدا کردیم که با زندگی کردن در آن حرارت بالا مشکلی نداشتند و مهم‌ترین چیز این بود که اثری از این باکتری‌ها در خاکِ نواحی اطراف گودال وجود نداشت. در خارج از منظومه شمسی سیاره‌هایی وجود دارند که محیط آن‌ها شبیه به محیط این گودال است و با توجه به این موضوع می‌توان گفت که این حفرۀ آتشین می‌تواند به ما کمک کند تا مکان‌هایی که در خارج از منظومه شمسی وجود دارند و ممکن است در آن‌ها حیات جریان داشته باشد را شناسایی کنیم.»

ترکمنستان یکی از منزوی‌ترین کشورهای جهان است، اما صنعت گردشگریِ نوپای آن به جذب گردشگر به‌وسیلۀ این گودال مرموز و هیجان‌انگیز امیدوار می‌باشد. ازآنجایی‌که هیچ حفاظی دورِ این گودال وجود ندارد و علیرغم خطرات ایمنی، بازدیدکنندگان می‌توانند به‌راحتی به لبۀ آن رفته و از نزدیک آن را مشاهده کنند.

تصاویر دروازه جهنم

دروازه جهنم دروازه جهنم دروازه جهنم دروازه جهنم

منبع: theguardian.com

نوشته شده در ۲۶ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ