استانبول کارت چیست و چه کاربردی دارد؟

استانبول کارت (Istanbul Kart) نوعی بلیت قابل شارژ است که برای استفاده از تمام وسایل نقلیۀ عمومی در شهر استانبول استفاده می‌شود. اگر هنگام اقامت در استانبول قصد دارید از وسایل نقلیۀ عمومی استفاده کنید، خرید این کارت را حتماً پیشنهاد می‌کنیم. در این مطلب به معرفی کامل این کارت و نحوۀ استفاده از آن می‌پردازیم.

استانبول کارت

استانبول کارت چیست؟

این کارت در سال 2009 میلادی معرفی شد که از نوع RFID بوده و برای پرداخت هزینۀ حمل‌ونقل عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اندازۀ استانبول کارت دقیقاً شبیه به کارت بانکی است و درنتیجه به‌راحتی داخل جیب یا کیف پول جا می‌شود. این کارت اعتباری بوده و همچنین قابل شارژ مجدد است.

مزایای استانبول کارت

خرید این کارت در مقایسه با خرید بلیت‌های تک‌سفرۀ وسایل نقلیۀ عمومی مزایایی دارد.

  1. کاربردهای گوناگون – این کارت به کاربر اجازه می‌دهد تا هزینۀ چندین نوع وسیلۀ نقلیۀ عمومی را پرداخت کند که عبارت‌اند از: اتوبوس، مترو، کشتی، قطار کابلی و تراموای. همچنین قابل ذکر است که اغلب این وسایل دیگر پول نقد دریافت نمی‌کنند و برای استفاده از آن‌ها یا باید بلیت‌های تک‌سفره تهیه کرده یا از استانبول کارت استفاده کنید.
  2. اعتباری – استانبول کارت از نوع کارت‌های اعتباری و قابل شارژ مجدد است؛ یعنی هر دفعه که می‌خواهید سوار وسیلۀ نقلیۀ عمومی بشوید، نیازی به ایستادن داخل صف و خرید بلیت ندارید. برای شارژ این کارت می‌توانید به دستگاه‌های مخصوص شارژ کارت در نقاط مشخصی از شهر مراجعه کنید که در اغلب موارد خلوت بوده و نیازی به صف ایستادن نیست.
  3. کاربرد آسان – برای استفاده از کارت نیازی نیست که حتماً آن را بر روی دستگاه کارت‌خوان قرار دهید، بلکه کافی است این کارت هوشمند را در فاصلۀ 8 سانتی‌متری دستگاه تکان دهید تا هزینۀ حمل‌ونقل از آن کاسته شود. همچنین در اغلب موارد اصلاً نیازی به خارج کردن کارت از داخل کیف نیست. بعد از پرداخت موفقیت‌آمیز، دستگاه کارت‌خوان صدای بوقی از خود پخش می‌کند و اعتبار باقی‌مانده در کارت را بر روی صفحه نمایش نشان می‌دهد. اگر اعتبار کارتتان کافی نباشد، دستگاه چنین پیامی را نشان خواهد داد: Kontör Yetersiz.
  4. چندکاربره – شما نیازی به خرید چندین استانبول کارت ندارید، چراکه می‌توان یک کارت را برای 5 مسافر استفاده کرد. بعدازاینکه هزینه را برای اولین مسافر پرداخت کردید، به او اجازه دهید تا وارد وسیلۀ نقلیه شود. سپس به همین شکل هزینه را برای سایر مسافران پرداخت کنید. توصیه می‌شود که یک کارت را برای بیش از 3 نفر استفاده نکنید.
  5. تخفیف – استفاده از کارت استانبول در حالت عادی نسبت به بلیت معمولی 40 درصد تخفیف دارد. به‌طور مثال، به‌جای اینکه با 5 لیر ترکیه یک بلیت خریداری کنید، می‌توانید با استفاده از این کارت و با قیمت 3 لیر وارد وسیلۀ نقلیه شوید.

استانبول کارت

خرید استانبول کارت

راحت‌ترین راه برای خرید استانبول کارت در ایستگاه‌های حمل‌ونقل اصلی نظیر فرودگاه است. برای خرید این کارت باید 10 لیر ترکیه بپردازید. همچنین می‌توانید مبلغ مورد نظرتان را برای شارژ کارت پرداخت کنید.

برای شارژ مجدد کارت می‌توانید به دکه‌های روزنامه‌فروشی یا فروشگاه‌های کوچکی بروید که عبارت Akbil Dolum Noktası بر روی آن‌ها دیده می‌شود. همچنین می‌توانید از دستگاه‌های خودکار در ایستگاه‌های وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید که اسکناس‌های 5، 10 و 20 لیری را قبول می‌کنند و دستورالعمل کار کردن با آن‌ها به چندین زبان مختلف در دسترس است.

نظر شما دربارۀ استانبول کارت چیست؟ آیا تابه‌حال در سفرهای خود به شهر استانبول از آن استفاده کرده‌اید؟ حتماً تجربیات و دیدگاه خود را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: theistanbulinsider.com

نوشته شده در ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ