جزیره ایستر کجاست و چه جاذبه‌هایی دارد؟

جزیره ایستر متعلق به کشور شیلی بوده و در شرقِ اقیانوس آرام قرار دارد. ویژگی اصلی و قابل‌توجه این جزیره مجسمه‌های سنگی آن است. جزیره ایستر به شکلی منزوی با فاصلۀ ۱۹۰۰ کیلومتری در شرق جزایر پیت‌کرن قرار داشته و ۳۵۰۰ کیلومتر با غرب شیلی فاصله دارد. طول این جزیره ۲۲ کیلومتر، عرض آن ۱۱ کیلومتر و مساحت آن ۱۶۳ کیلومترمربع است. مرتفع‌ترین نقطۀ جزیره کوه ترواکا می‌باشد که ۶۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد.

جزیره ایستر

مردم جزیره

جمعیت جزیره از زیرمجموعه‌ای از مردم پلی‌نزیایی تشکیل شده که احتمالاً ریشۀ مجمع‌الجزایری دارند. مردم این جزیره امروزه عمدتاً به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. تاریخچۀ جزیره ایستر نشان می‌دهد که ساکنین آن به‌طور مداوم خود را به دو گروه قومی مشخص تقسیم می‌کرده‌اند: «درازگوش‌ها» و «کوته‌گوش‌ها».

تاریخچه جزیره ایستر

اولین فرد اروپایی که پا بر خاک این جزیره گذاشت دریاسالارِ هلندی، جیکاب راگِوین (Jacob Roggeveen) بود که در سال ۱۷۲۲ میلادی اقامتی یک‌روزه در جزیره ایستر داشت. او و همراهانش جمعیت جزیره را ترکیبی از تیپ‌های مختلف بدنی توصیف کردند که مجسمه‌های بسیار بزرگِ آتشین را می‌پرستیدند و درعین‌حال در برابر طلوع خورشید زانو می‌زدند. گفته می‌شود که برخی از این مردم «مردان سفیدپوستی» بودند که نرمۀ گوششان بریده شده و بر شانه‌هایشان آویزان بود.

جزیره ایستر در طی یک سفر اکتشافی در سال ۱۷۷۰ توسط نایب‌السلطنۀ اسپانیایی پرو دوباره کشف شد. اسپانیایی‌ها چهار روز در ساحل این جزیره اقامت داشتند و اولین کسانی بودند که گزارش دادند که اهالی بومیِ جزیره نوشته‌های مختص به خود را دارند. بر اساس تخمین‌زنی اسپانیایی‌ها در آن زمان، جمعیت جزیره حدود ۳۰۰۰ نفر بوده است.

به نظر می‌رسد که قبل از رسیدن ناوبرِ انگلیسی، ناخدا جیمز کوک به جزیره در سال ۱۷۷۴، جنگی داخلی در آنجا اتفاق افتاده باشد. انگلیسی‌ها تنها ۶۰۰ یا ۷۰۰ مرد و کمتر از ۳۰ زنِ پلی‌نزیایی را در این جزیره یافتند که همگی تحت تأثیر فقر شدید قرار گرفته بودند. در این زمان انگلیسی‌ها دریافتند که دیگر خبری از احترام برای مجسمه‌های عظیم‌الجثه میان مردم جزیره نیست و اغلب آن‌ها عمداً سرنگون شده بودند.

در سال ۱۷۸۶ ناوبر فرانسوی، جین فرانسویز به جزیره رسید و با جمعیتی حدوداً ۲۰۰۰ نفری مواجه شد. او تلاش کرد که مردم جزیره را با حیوانات اهلی آشنا سازد، اما تلاش وی موفقیت‌آمیز نبود. پس از سال ۱۷۹۲، تعدادی کشتی از این جزیره بازدید کردند. در سال ۱۸۶۰ جمعیت جزیره ایستر به حدود ۳۰۰۰ نفر رسید، اما با تلاش شدید کشور پرو برای برده‌گیری و شیوع آبله، جمعیت این جزیره در سال ۱۸۷۷ به ۱۱۱ نفر کاهش یافت و در اواخر قرن نوزدهم دوباره رو به افزایش گذاشت.

جزیره ایستر

در سال ۱۸۶۴، برادر یوجین ایراد، مبلغ کاتولیک فرانسوی، اولین خارجی‌ای بود که در این جزیره سکونت گزید و درنتیجه مردم جزیره در سال ۱۸۶۸ دین خود را به مسیحیت تغییر دادند. ساکنین تاهیتیِ جزیره پرورش گوسفند را در سال ۱۸۷۰ آغاز کردند. در سال ۱۸۸۸، جزیره ایستر توسط شیلی اشغال شد و این کشور تقریباً تمام قلمرو جزیره را برای پرورش گوسفند به کار گرفت. در سال ۱۹۵۴ نیروی دریایی شیلی پرورش گوسفند در جزیره را به دست گرفت.

در سال ۱۹۶۵، دولت شیلی کنترل جزیره را به یک فرماندار غیرنظامی سپرد و ساکنین جزیره به‌طور رسمی به شهروندان شیلی تبدیل شدند.

باستان‌شناسی

شهرت جزیره ایستر از مجسمه‌های سنگی عظیم‌الجثه‌اش ناشی می‌شود که بیش از ۶۰۰ عدد از آن در جزیره وجود دارد. همچنین بقایای تختگاه‌های سنگی و بسیار بزرگ جزیره با حیاط‌های روباز بسیار قابل‌توجه‌اند و مهارت بالای مردم جزیره در ساخت‌وساز را نشان می‌دهند. بررسی‌های باستان‌شناسی در این جزیره به سال‌های ۱۸۸۶، ۱۹۱۴ و ۱۹۳۴ مربوط می‌شوند و حفاری‌های باستان‌شناسی در سال ۱۹۵۵ آغاز گشتند. این حفاری‌ها به شناساییِ سه دورۀ فرهنگی متمایز و قابل‌تشخیص در جزیره انجامیدند.

آب‌وهوای جزیره ایستر

آب‌وهوای جزیره ایستر نیمه‌گرمسیری است؛ یعنی عمدتاً آفتابی و خشک می‌باشد. ماه‌های ژانویه تا مارس گرم‌ترین ماه‌های جزیره محسوب می‌شوند که میانگین دما ۲۳ درجۀ سانتی‌گراد است. ماه‌های ژوئن تا اوت خنک‌ترین ماه‌های جزیره هستند و میانگین دما در این دوره ۱۸ درجۀ سانتی‌گراد می‌باشد. میانگین بارش سالانه حدوداً ۴۹ اینچ (۱۲۵۰ میلی‌متر) است که تنوع سالانۀ بالایی دارد. سپتامبر خشک‌ترین ماه است و بارش‌های سنگین در ماه‌های ژوئن و جولای رخ می‌دهد. در ماه‌های اوت و ژوئن باد به‌طور نامنظم می‌وزد و در سایر ماه‌های سال بادهای بسامان از شرق و جنوب شرقی غالب هستند.

تصاویر جزیره ایستر

جزیره ایستر مجسمه های جزیره ایستر مجسمه های جزیره ایستر

منبع: britannica.com

نوشته شده در ۱ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ