پرچم ژاپن | تاریخچه و دانستنی‌های جالب

بسیاری از ما با شکل و شمایل پرچم ژاپن آشنا هستیم و آن را در رویدادهای مختلف نظیر مسابقات المپیک، مسابقات فوتبال و… دیده‌ایم. اما حقیقتاً چقدر پرچم ژاپـن را می‌شناسیم و از تاریخچۀ آن باخبریم؟ آیا می‌دانستید پرچم این کشور برخلاف باور اغلب مردم «سفید و قرمز» نیست؟ در این مطلب به بررسی دقیق پرچم ژاپن و حقایق جالب دربارۀ آن می‌پردازیم.

پرچم ژاپن

نام رسمی پرچم ژاپن 日章旗 است (ترجمه: پرچم خورشید نشان)، اما اغلب مردم آن را 日の丸 صدا می‌زنند (ترجمه: حلقۀ خورشید). همان‌طور که احتمالاً می‌دانید، دایرۀ سرخ در وسط پرچم ژاپـن نمادِ خورشید است.

بر اساس اسناد ثبت‌شده در یکی از برجسته‌ترین متون تاریخیِ ژاپن به نام Shoku Nihongi، پرچم ژاپـن اولین بار در سال 701 میلادی و برای اعتبار بخشیدن به امپراتور مونمو مورد استفاده قرار گرفته است. بااین‌وجود، این پرچم در سال 1999 و تنها بعد از امضای قانونِ مربوط به پرچم ملی و سرود ملی توسط دولت ژاپن به رسمیت شناخته شد.

ابعاد پرچم ملی ژاپن به‌شدت مشخص و دقیق هستند. طول و ارتفاع این پرچم باید نسبت 3 به 2 داشته باشد و دایرۀ قرمزرنگ می‌بایست دقیقاً در مرکز پرچم قرار بگیرد و عرض آن 3.5 باشد. برای درکِ بهتر این اعداد به تصویر زیر توجه کنید:

پرچم ژاپن

جالب است بدانید که برخلاف باور بسیاری از مردم، پرچم ژاپن سفید و قرمز نیست، بلکه سفید و زرشکی است.

بزرگ‌ترین پرچم ژاپـن در آرامگاهِ ایزومو در استان شیمانه ژاپن قرار دارد. ابعاد این پرچم 9 متر در 13.6 متر بوده و با سطح زمین 47 متر فاصله دارد. وزن این پرچم عظیم‌الجثه 49 کیلوگرم می‌باشد.

پرچم طلوع خورشید در سال 1870 میلادی به‌عنوان پرچم ملی ژاپن انتخاب شد، اما ازآنجایی‌که این پرچم مضمونِ نظامی‌گری و طرفداری از حکومت امپراتوری دارد، دیگر امروزه توسط دولت ژاپن استفاده نمی‌شود. بعد از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم و پایان جنگ، معاهدۀ سانفرانسیسکو استفاده از این پرچم توسط نیروی دفاع ژاپن را ممنوع اعلام کرد. بااین‌حال، این پرچم همچنان بر روی بسته‌بندی محصولات تجاری دیده می‌شود و نیروهای دفاع ژاپن از آن استفاده می‌کنند. کشورهای چین و کره جنوبی نسبت به این پرچم حساس بوده و آن را توهین‌آمیز می‌دانند.

آیا می‌دانید چه معنا و مضمونی در پرچم ژاپـن و رنگ‌بندی آن نهفته است؟ رنگ سفید نمادِ خلوص و صداقت بوده و رنگ زرشکی به معنای پاک‌دلی و عشق می‌باشد.

ازآنجایی‌که ژاپنی‌ها برای طراحی‌ آثار گرافیکی در هر نوّعی رویکردی عمیق و فلسفی دارند، بسیار برای طراحی پرچم خود ارزش قائل هستند و آن را برای سادگی، کنتراست چشمگیر و نمادگرایی مطلوبش ستایش می‌کنند. نمادِ خورشیدِ سرخ در مرکز این پرچم با پس‌زمینۀ سفیدرنگ و «سردِ» آن کنتراست قابل‌توجهی را به وجود آورده است و همچنین نمادِ دایره‌ای خورشید با شکل مستطیلی پرچم تضاد جالبی دارد. در حالت رسمی، میله‌ای که برای برافراشتن پرچم ژاپن استفاده می‌شود تماماً از چوب بامبویِ طبیعی و سخت ساخته شده است و قبۀ پرچم نیز یک توپ طلایِ درخشان می‌باشد.

پرچم ژاپن

مجلس ژاپن به‌منظور تصویبِ قوانین مرتبط با پرچم که به قرن نوزدهم میلادی برمی‌گردند، پرچم ملی ژاپن را در تاریخ 13 اوت 1999 به رسمیت شناخت. سرود ملی این کشور با نام «کیمیگایو» نیز در همین تاریخ به رسمیت شناخته شد. عملکرد مجلس در این مورد به موضوعی بحث‌برانگیز تبدیل شد؛ به‌طوری‌که محافظه‌کاران در ژاپن از آن حمایت کردند، اما صلح‌طلبان آن را محکوم کرده و استدلال کردند که نمادهای این پرچم مناسب نیستند و به گذشتۀ نظامی‌گری ژاپن و نقش این کشور در جنگ جهانی دوم اشاره دارند.

بر اساس پروتکل پرچم، می‌توان آن را از زمان طلوع آفتاب تا غروب آفتاب برافراشته کرد. کسب‌وکارها و مدارس اجازه دارند پرچم ملی ژاپـن را از زمان شروع به کار تا پایان ساعت کاری برافراشته کنند. هنگامی‌که پرچم ژاپـن به همراه پرچم کشور دیگری در کنار یکدیگر قرار دارند، پرچم ژاپن به نشانۀ احترام در سمت چپ پرچم کشور دیگر قرار می‌گیرد. هر دو پرچم باید ابعاد و ارتفاع یکسانی داشته باشند. هنگامی‌که چندین پرچم در کنار یکدیگر قرار دارند، پرچم ژاپـن بر اساس ترتیب حروف الفبا که توسط سازمان ملل متحد تنظیم شده در جایگاه خود قرار می‌گیرد. اگر پرچم ژاپـن نقصی پیدا کند و دیگر قابل استفاده نباشد، به دور از چشم عموم و در مکانی خصوصی سوزانده می‌شود.

دیدگاهتان دربارۀ پرچم ژاپـن را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

منابع: britannica.com, soranews24.com

نوشته شده در ۳ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ