جاهای دیدنی مونیخ آلمان

مونیخ مرکزِ ایالت بایرن بوده و سومین شهر بزرگ آلمان محسوب می‌شود. این شهر بر روی رود ایسار در حومۀ کوه‌های باواریان آلپ قرار دارد. مونیخ در ابتدا یک صومعه بود و سپس به دهکده‌ای تبدیل شد که راهبان با اجازۀ دوک باواریا در آنجا بازاری برای خود راه انداخته بودند. امروزه می‌توان خطوط دیوارهای قرون‌وسطی در شهر مونیخ را در خیابان‌های دایره‌ای و منحنی دنبال کرد و به تماشای سه دروازۀ ارزشمند و قدیمی شهر پرداخت. در این مطلب به معرفی بهترین جاهای دیدنی مونیخ و جاذبه‌های آن می‌پردازیم.

جاهای دیدنی مونیخ

رزیدنس مونیخ

رزیدنس مونیخ قرن‌ها به‌عنوان مقر دوک‌ها، اعضای شورا و پادشاهان باواریا استفاده می‌شده است و یکی از خارق‌العاده‌ترین کاخ‌های اروپا محسوب می‌شود. این کاخ دورِ هفت حیاط بزرگ ساخته شده و عمارتِ عظیم آن از سه بخش اصلی تشکیل شده است: بخش جلویی با نام Königsbau، بخش Alte Residenzکه به سمت Residenzstrasse قرار دارد و بخش Festsaalbau (تالار ضیافت) که رو‌به‌روی باغ Hofgarten قرار گرفته است.

بخش اولیۀ این عمارت عظیم آنتیکواریوم مجللی بود که در سال 1579 میلادی ساخته شد و امروزه بخشی از موزه بی‌نظیر رزیدنس است. قسمت Alte Residenz شاهکاری از اواخر دورۀ رنسانس است و تصدیقی بر قدرت رو به رشد باواریا در آن زمان می‌باشد. در بخش بعدی با Königsbau نئوکلاسیک، Festsaalbau و حیاط کلیسا روبه‌رو می‌شویم که ساخت آن در سال 1848 میلادی به پایان رسید.

امروزه رزیدنس مونیخ چندین موزه و یادبود را در خود جای داده است، ازجمله موزه رزیدنس، گنجینه، کلیسای Allerheiligen-Hofkirche و تئاتر Cuvilliés. یادتان باشد که حتماً از محوطۀ کاخ و حیاط‌های قدیمی و فوق‌العادۀ آن دیدن کنید. تعداد زیادی فواره، آبگیر و باغ در این مجموعه وجود دارد که بازدید از آن‌ها نیز خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی مونیخ

میدان مرینپلاتز و ساختمان جدید شهرداری

مرینپلاتز از زمان احداث شهر مونیخ به‌عنوان میدان مرکزی آن شناخته می‌شود. این میدان در قرون‌وسطی محل برگزاری مسابقات بوده که در سال 1807 به محلی برای برپایی بازارهای گوناگون تبدیل شد.

علاوه بر ساختمان جدید شهرداری (Neues Rathaus) که کاخی عظیم است و یک سمت از میدان را به‌طور کامل احاطه کرده، ساختمان قدیمی شهرداری نیز در همین مکان قرار دارد و در انتهای میدان دروازه‌ای را به وجود آورده است. ستونِ بلندِ مریم مقدس (Mariensäule) در این میدان بزرگ واقع شده و ساخت آن به سال 1638 برمی‌گردد.

یکی از جاذبه‌های گردشگری مونیخ فوارۀ Fischbrunnen است که در همین میدان قرار دارد و مجسمه‌های برنز نجات‌یافته از اوایل قرن نوزدهم در آن جای داده شده‌اند. اگر به دنبال جاهای دیدنی مونیخ هستید، حتماً باید از این میدان و جاذبه‌های تاریخی آن دیدن کنید.

کلیسای جامع بانوی ما (Frauenkirche)

ساخت کلیسای جامع بانوی ما در سال 1488 به پایان رسید؛ کلیسایی گوتیک که اثرگذاری‌اش را مدیون ابعاد بزرگش است. برج‌های دوقلوی عظیمِ این کلیسا با 100 متر ارتفاع و شباهت به گنبدهای دوران رنسانس، بر فراز ساختمانی عظیم قرار دارند. این ساختمان 109 متر طول داشته و پهنای آن 40 متر است.

از ویژگی‌های برجستۀ فضای داخلی کلیسا می‌توان به این موارد اشاره کرد: آرامگاه امپراتور لودویگ باواریان که از سنگ مرمر سیاه و مجسمه‌های برنز آراسته شده؛ آلتارپیس در بخش Assumption که توسط پیتر کاندید در سال 1620 طراحی شده؛ نوشتۀ باروک (Baroque) ساخته‌شده از سنگ مرمر قرمز در بخش تعمیدگاه که اثری به نام Sorrowing Christ (ساخته شده در اوایل قرن چهاردهم) در آن به چشم می‌خورد.

کلیسای آسام (Asamkirche)

ساخت کلیسای زیبای روکو آسام که به سنت جانِ نپوموک اختصاص یافته در سال 1746 توسط برادران کاسماس و اجید آسام تکمیل شد. این کلیسا آرایه‌گری بسیار ارزشمندی دارد و به مجسمه‌های گچی، دیوارنگاره‌ها و نقاشی‌های روغن آراسته شده است. اگرچه نمای این کلیسا به‌اندازۀ کافی قابل‌توجه است – به‌خصوص در‌های بزرگ آن که در کنار ستون‌های عظیم قرار دارند و مجسمۀ سنت جان در حال عبادت در آن به چشم می‌خورد – اما فضای داخلی کلیسا به‌یادماندنی‌ترین بخش این سازه است.

یکی از ویژگی‌های برجسته کلیسای آسام گریل آهنی و چکش‌کاری‌شده‌ای از سال 1776 می‌باشد که مجسمه‌های گچیِ قدیس‌ها را از شبستان کلیسا و گالری‌های آن جدا کرده است. بر روی کتیبه‌ای که در زیر سقف کلیسا قرار دارد، دیوارنگاره‌ای فوق‌العاده دیده می‌شود که زندگی سنت جان را به تصویر کشیده است. البته برجسته‌ترین ویژگی فضای داخلی کلیسا محراب آن است که توسط چهار ستون درهم‌پیچیده احاطه شده و بر روی آن گنبدی شیشه‌ای قرار دارد که مجسمه‌ای مومی از سنت جان در آن نگهداری می‌شود. کلیسای آسام حقیقتاً از بهترین جاهای دیدنی مونیخ محسوب می‌شود.

جاهای دیدنی مونیخ

باغ انگلیسی (Englischer Garten)

باغ انگلیسی یکی از جاهای دیدنی مونیخ است. این باغ نه‌تنها بزرگ‌ترین پارک شهری آلمان محسوب می‌شود (با 910 آکر مساحت)، بلکه یکی از زیباترین مکان‌های آلمان نیز می‌باشد. گروه‌های گوناگون از درخت‌ها و گیاهان به‌طور طبیعی در این باغ قرار گرفته‌اند و مناظر متغیر و فوق‌العاده‌ای را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. به‌منظور ایجاد حس قرار گرفتن در طبیعت، دریاچه‌ای مصنوعی نیز در این پارک ساخته شده است.

این باغ به‌عنوان باغی نظامی در سال 1785 طراحی شد و امروزه ورزشکاران، دونده‌ها و دوچرخه‌سواران را به خود جذب می‌کند. باغ انگلیسی همچنین مکان مناسبی برای حمام آفتاب و پیک‌نیک می‌باشد. بازدیدکنندگان همچنین می‌توانند برای خوردن خوراکی یا نوشیدنی به برج چینی (Chinesischen Turm) مراجعه کنند که بتکده‌ای با ارتفاع 25 متر می‌باشد.

منبع: planetware.com

نوشته شده در ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ