هواپیمایی ماهان | همه چیز درباره ماهان ایر

هواپیمایی ماهان یا ماهان ایر (Mahan Air) یکی از هواپیمایی‌های خصوصی ایران است که دفتر مرکزی آن در تهران قرار دارد. این شرکت هواپیمایی پروازهای داخلی و پروازهای بین‌المللی به سمت خاور دور، خاورمیانه، آسیای مرکزی و اروپا را پوشش می‌دهد. مرکز اصلی و آشیانۀ هواپیمایی ماهان در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی و فرودگاه بین‌المللی مهرآباد قرار دارد.

هواپیمایی ماهان

تاریخچه هواپیمایی ماهان

هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۷۱ به‌عنوان یک شرکت هوایی تمام‌وقت کار خود را آغاز کرد. پروازهای ماهان ایر در سال ۱۳۷۲ آغاز شدند و در آن زمان این شرکت اولین هواپیمایی خصوصی ایران محسوب می‌شد. نام این هواپیمایی از شهر تاریخی ماهان در استان کرمان الهام گرفته شده است. ماهان ایر در سال ۱۳۷۹ به انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی (IATA) ملحق شد و مالکیت ۱۰۰ درصدی آن به مؤسسه خیریه مولی‌الموحدین تعلق دارد.

ماهان ایر در سال ۱۳۷۸ سه فروند ایرباس A300B4 را خریداری کرد و در سال ۱۳۸۱ مدل‌های A310 و A320 نیز به این ناوگان اضافه شدند. از سال ۱۳۸۵ ناوگان هواپیمایی ماهان به‌طور کامل نوسازی شده و هواپیماهایی نظیر بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰، A300-600 و A340-600 به‌طور تدریجی به این ناوگان اضافه شدند و این قابلیت را در اختیار ماهان ایر قرار داند تا توانایی بیشتری برای جابه‌جایی مسافر در مقاصد فعلی خود در آن زمان داشته باشد و همچنین به مقاصد دورتر دنیا نیز دسترسی پیدا کند. پروازهای تهران به شانگهای در سال ۱۳۹۰، گوانگ‌ژو در سال ۱۳۹۲ و پکن  در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شدند.

هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۴ حدود تعداد ۵.۴ میلیون نفر مسافر را جابه‌جا کرد و در اواسط این سال ۶۰ فروند هواپیما را در ناوگان خود در اختیار داشت و از نظر تعداد صندلی‌ها و اندازۀ ناوگان بزرگ‌ترین هواپیمایی ایران محسوب می‌شود. این هواپیمایی پروازها و خدمات مسافربریِ بین‌المللی در اروپا، خاور دور و خاورمیانه را به‌طور برنامه‌ریزی‌شده ارائه می‌دهد. ماهان ایر همچنین شبکۀ پرواز داخلی بزرگ و جامعی دارد.

هواپیمایی ماهان در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۷ پروازها و ناوگان‌های خود را به‌طور چشمگیری گسترش داد. در سال ۱۳۹۶ ماهان ایر پروازهای خود به شهرهای میلان، آتن و بارسلونا را راه‌اندازی کرد. تا اواخر سال ۱۳۹۷، هواپیمایی ماهان تا ۱۵ پرواز هفتگی به کشور چین داشت. این شرکت تصمیم دارد تا در سال ۱۳۹۸ خدمات مسافربری خود به شرهای رمِ ایتالیا و شنژنِ چین را آغاز کند.

ناوگان

ناوگان هواپیمایی ماهان تا اکتبر ۲۰۱۸ هواپیماهای زیر را شامل می‌شود:

هواپیما تعداد ظرفیت مسافر
ایرباس A300-600R 6 280
ایرباس A310-300 8 188 تا ۲۰۲
ایرباس A340-300 5 291 تا ۲۹۹
ایرباس A340-600 7 302
Bae 146-300 10 100
بوئینگ ۷۴۷-۳۰۰ ۱ ۴۶۰
تعداد کل ۳۷

هواپیمایی ماهان

انواع کلاس‌های پروازی

با توجه به تنوع در مقاصد، کلاس‌های پروازی هواپیمایی ماهان با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که بهتر است مسافران قبل از خرید بلیت با آن‌ها آشنا شوند. در ادامه به بررسی امکانات و ویژگی‌های قابل‌توجه انواع کلاس‌های پروازی ماهان ایر می‌پردازیم.

کلاس تجاری (داخلی): در این کلاس برای پذیرایی از غذاهای ایرانی و بین‌المللی و نوشیدنی‌های گوناگون استفاده می‌شود. از نظر سرگرمی این کلاس پروازی به تلویزیون در کابین مجهز است.

کلاس معمولی (داخلی): در این کلاس ماهان از پذیرایی معمول و مرسوم پروازها استفاده می‌شود. هر یک از کابین‌های این کلاس به تلویزیون ۴۲ اینچی مجهز هستند.

کلاس تجاری (خارجی): برای پذیرایی از مسافران این کلاس پروازی از انواع غذاهای ایرانی و بین‌المللی استفاده می‌شود. از امکانات سرگرمی این کلاس می‌توان به تلویزیون ۴۲ اینچ در کابین و سیستم‌های پخش MP3 و DVD در پروازهای بالای ۳ ساعت اشاره کرد. یکی از امکانات این کلاس پروازی ماهان این است که مسافران می‌توانند در حین پرواز از برندهای مختلف خرید کنند. سایر امکانات و خدمات کلاس تجاری خارجی عبارت‌اند از کیفِ هدیۀ بهداشتی، هدیه به کودکان ۲ تا ۱۲ سال، پتو و بالش بهداشتی و ضدعفونی.

کلاس معمولی (خارجی): این کلاس همانند کلاس معمولی داخلی بوده و پذیرایی به شکل مرسوم و معمول پروازها است. همچنین کابین‌های هواپیما به تلویزیون‌های ۴۲ اینچ مجهز هستند.

خرید بلیت از هواپیمایی ماهان

برای خرید بلیت هواپیما به صورت آنلاین کافی است به وب‌سایت هواپیمایی ماهان مراجعه کرده و بر روی گزینۀ «خرید اینترنتی» کلیک کنید تا صفحه‌ای برای انتخاب مبدا و مقصد سفر ظاهر شود. در این صفحه علاوه بر مبدا و مقصد، باید نوع بلیت (یک‌طرفه یا رفت‌وبرگشت)، تاریخ پرواز، تعداد مسافرین بزرگ‌سال، کودک یا نوزاد و نوع کابین را مشخص کنید. سپس بر روی دکمۀ «جستجوی پرواز» کلیک کنید تا فهرستی از پروازهای مختلف با اطلاعات مرتبط با هر یک از آ‌ن‌ها ظاهر شود.

بعد از انتخاب پرواز مورد نظر، باید مراحل «اطلاعات مسافر» و «خدمات ویژه» را تکمیل کرده و در نهایت مرحلۀ پایانی پرداخت را انجام دهید.

نوشته شده در ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع اخبار گردشگری
تبلیغات چپ