کولوسئوم کجاست | حقایق جالب دربارۀ تماشاخانه رم

در این مطلب برخی از جالب‌ترین حقایق دربارۀ تماشاخانه کولوسئوم در رم را بررسی می‌کنیم که یکی از مهم‌ترین آثار معماری و مهندسی رمی است. کولوسئوم اصلی‌ترین نمادِ پایتخت ایتالیا بوده و یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان می‌باشد.

کولوسئوم

حقایق جالب دربارۀ کولوسـئوم

اگر قرار بود کولوسئوم امروز طراحی شود، این کار توسط یک معمار انجام می‌شد. اما گفته می‌شود این تماشاخانه در قرون وسطی توسط ویرژیل، شاعر رمی طراحی شده است. بااین‌حال شواهد تاریخی نشان می‌دهند که ویرژیل بسیار قبل‌تر از ساخته شدن کولوسئوم از دنیا رفته است.

کولوسئوم توسط امپراتور وسپاسیان ساخته شده است که بنیان‌گذار دودمان فلاویان می‌باشد. او کولوسئوم را برای تیتوس، وارث خود ساخته بود.

کولوسئوم سازه‌ای بیضی‌شکل است که 189 متر طول و 156 متر عرض دارد. بُنِ این تماشاخانه 24 هزار مترمربع بوده و ارتفاع آن به بیش از 48 متر می‌رسد.

تماشاخانه رم بیش از 80 دربِ ورودی دارد و می‌تواند حدود 50 هزار تماشاگر را در خود جای دهد.

تصور می‌شود که در گذشته، زمانی که کولوسئوم  به‌عنوان محلی برای مبارزۀ انسان‌ها با حیوانات وحشی استفاده می‌شده است، بیش از 500 هزار انسان و بیش از یک میلیون حیوان وحشی جان خود را در این تماشاخانه از دست داده‌اند.

این تماشاخانه 36 دربِ مخفی داشته که برای خلق صحنه‌های ویژه استفاده می‌شده‌اند.

مردم رم باستان می‌توانستند به‌طور رایگان برای تماشای رویدادها به کولوسئوم بروند و در طول نمایش با غذا از آن‌ها پذیرایی می‌شده است.

جشنواره‌ها و بازی‌های این تماشاخانه گاهی تا 100 روز به طول می‌انجامیدند.

مردم رم باستان گاهی این تماشاخانه را با آب پُر می‌کردند و برای سرگرمی با کشتی‌های کوچک به مبارزه با یکدیگر می‌پرداختند.

ساخت کولوسئوم از سال 70 تا 80 میلادی به طول انجامید (10 سال). بیش از 60 هزار برده یهودی برای ساخت این سازه استفاده شدند.

نمای مرمری و برخی قسمت‌های کولوسئوم برای ساخت کلیسای سن پیترو و سایر سازه‌ها استفاده شده‌اند.

بسیاری از فجایع طبیعی باعث تخریب تدریجی کولوسئوم شده‌اند. بخش عمدۀ آسیب‌هایی که امروزه در این سازه دیده می‌شود، ناشی از زلزله‌هایی است که در سال 847 و 1231 میلادی رخ دادند.

نام اولیۀ این تماشاخانه «آمفی‌تئاتر فلاویان» بوده که این نامگذاری تحت تاثیر دودمان فلاویان بوده است.

این تماشاخانه که معروف‌ترین بنای تاریخی شهر رم می‌باشد به سه دلیل ساخته شده است: 1- هدیه‌ای به شهروندان رمی از طرف دودمان فلاویان به منظور افزایش محبوبیت این دودمان در میان مردم؛ 2- ایجاد مکانی برای برگزاری سرگرمی‌های گوناگون؛ 3- به نمایش گذاشتن فنون معماری و مهدنسی رمی‌.

کولوسئوم برای مسابقات گلادیاتوری و نمایش‌های عمومی نظیر شکار حیوانات، مبارزه‌ها، بازسازی جنگ‌های معروف، اعدام‌ها و برگزاری تئاتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

کولوسئوم

در مسابقات افتتاحیۀ کولوسئوم در سال 80 میلادی که توسط تیتوس برگزار شد، حدود 9 هزار حیوان در این تماشاخانه سلاخی شدند.

گفته می‌شود که امپراتور تراژان  در سال 107 میلادی پیروزی‌های خود را در مسابقاتی که 11 هزار حیوان و 10 هزار گلادیاتور در طول 123 روز در آن شرکت داشتند در این تماشاخانه جشن گرفته است.

تخمین زده می‌شود که مسابقات اجرا شده در کولوسئوم در طی صدها سال به از بین رفتن جان بیش از پانصد هزار انسان و بیش از یک میلیون حیوان انجامیده است.

آخرین مبارزات گلادیاتوری در این تماشاخانه در سال 435 میلادی برگزار شد و شکار حیوانات در کولوسئوم در سال 523 میلادی پایان یافت. توقف این فعالیت‌ها عمدتاً با هزینۀ بالای نگهداری از حیوانات و گلادیاتورها و همچنین پرخرج بودن مدیریت تماشاخانه در ارتباط بود.

برای ساخت دیوار بیرونی کولوسئوم از 100 هزار مترمکعب سنگ تراورتن استفاده شده که این دیوار توسط 300 تُن گیره‌های آهنی و بدون هیچ ملاتی برافراشته شده است.

تماشاخانه رُم در نزدیکی مجسمۀ عظیم‌الجثۀ کلوسوس بنا شده که در گذشته بخشی از پارک نرو محسوب می‌شده است. اسم این بنا در نام همین مجسمه ریشه دارد.

شواهد تاریخی نشان می‌دهند که برای جابه‌جایی سنگ‌های مرمر به محل ساخت تماشاخانه از 200 ارابه استفاده شده است.

تخمین زده می‌شود که برای ساخت این بنا از 100 هزار مترمکعب سنگ‌های مرمر استفاده شده است.

کولوسئوم سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده دارد و مشهورترین جاذبۀ گردشگری شهر رم است.

علیرغم تاریخچۀ وحشیانه و خونین این بنا، قرن‌هاست که کولوسئوم توسط مسیحیان به‌عنوان یک مکان مذهبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دهۀ 1870 میلادی، در پی یک عملیاتِ باستان‌شناسیِ سکولارِ آشفته که توسط حکومت جدید ایتالیا مورد حمایت مالی قرار گرفته بود، یک صلیب بزرگ از این تماشاخانه خارج گردید. این صلیب در سال 1926 توسط موسولینی جایگزین شد؛ تلاشی نافرجام که هدف آن آرام کردن مسیحیان کاتولیک بود.

تصاویر کولوسئوم

منبع: aroundrometours.com

نوشته شده در ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ