سفر با دوچرخه | تجهیزات و نکات مهم

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که می‌توانید با دوچرخه‌ای که در انباریتان گذاشته‌اید و در حال خاک خوردن است به سفر بروید؟ برای رفتن به نقاط مختلف جهان به بلیت هواپیمای درجه‌یک نیازی ندارید یا نیازی نیست که ورزشکار حرفه‌ای باشید تا بتوانید با دوچرخه به کشورهای گوناگون مانند چین بروید. شاید در ابتدا ایدۀ سفر با دوچرخه برایتان عجیب باشد و نتوانید آن را هضم کنید، اما کسانی که این کار را انجام داده‌اند، سفر با دوچرخه را بهترین نوع سفر می‌دانند. سفـر با دوچرخه به شما آزادی عمل می‌دهد؛ بعلاوه این کار برای محیط زیست مفید بوده و همچنین نوعی ورزش محسوب می‌شود. در ادامۀ این مطلب به معرفی نکات مهم درباره سفر با دوچرخه می‌پردازیم.

سفر با دوچرخه

سفرتان چقدر طول می‌کشد؟

بسیاری از بلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها دربارۀ سفر دور جهان با دوچرخه مطالبی منتشر کرده‌اند، اما اغلب مردم نمی‌توانند سه سال از عمر خود را به سفر با دوچرخه اختصاص دهند تا به تمام کشورهای جهان سفر کنند. اگر می‌خواهید سفر با دوچرخه را تجربه کنید، برای شروع به سفرهای یک ماهه یا حتی یک یا دو هفته‌ای بروید. فقط باید توجه داشته باشید که زمانی که به سفر اختصاص می‌دهید برای طی مسافت مورد نظر با دوچرخه مناسب باشد.

کجا می‌خواهید بروید؟

ازآنجایی‌که چندین سال است مردم در سراسر جهان به سفر با دوچرخه مشغول‌اند، مسیرها و نقشه‌های فراوانی در نقاط مختلف جهان برای این نوع از مسافران فراهم شده است که برای برنامه‌ریزی سفر و راهنمایی مسیرها بسیار مفید می‌باشند.

وضعیت جسمانی‌تان چگونه است؟

برای اینکه 70 کیلومتر مسیر مستقیم را پدال بزنید و از مسیرهای کوهستانی بالا بروید، باید وضعیت جسمانی خوب و سالمی داشته باشید. اگر تجربۀ چندانی در سـفر با دوچرخه ندارید، قبل از شروع سفر کمی دوچرخه‌سواری کنید. تمرینات قدرتی نیز می‌توانند بسیار مفید باشند. به یاد داشته باشید که در طول سفر استقامت‌تان نیز افزایش می‌یابد و با گذشت زمان سفر با دوچرخه آسان‌تر می‌شود. هرگز به خودتان نگویید که «نمی‌توانم؛» مهم نیست چند سالتان است، فقط در حد توانتان برنامه‌ریزی کنید. در طول سفر آنقدر مناظر زیبا و چشم‌نواز می‌بینید که دیگر خستگی پدال زدن یادتان می‌رود.

هتل، مسافرخانه یا چادر؟

برخی از شرکت‌ها نقشه‌هایی را فراهم کرده‌اند که دوچرخه‌سواران در پایان هر روز بتوانند در مکان‌های مشخصی اتراق داشته باشند. با توجه به اینکه چقدر خوب برای سفرتان برنامه‌ریزی کرده‌اید، این احتمال وجود دارد که نتوانید همیشه بر اساس این نقشه‌ها سفرتان را ادامه دهید. به‌طور مثال اگر در حال بازدید از مناطق روستایی در آسیا یا آفریقا هستید، همراه داشتن چادر ضروری است. چادری تهیه کنید که مقاوم، جمع‌وجور و باکیفیت باشد. چادرهای برند The North Face انتخاب خوبی هستند.

سفر با دوچرخه

چه وسایلی باید همراه داشته باشید؟

لوازمی که حتماً به آن‌ها نیاز دارید: کلاه دوچرخه، لباس مناسب، تلفن همراه، پاسپورت به همراه ویزا، آب و خوراکی. موارد دیگری که می‌توانید همراه خودتان داشته باشید به شرایط سفرتان بستگی دارد. تا حد ممکن بارِ خود را سنگین نکرده و وسایل غیرضروری را با خودتان حمل نکنید.

اگر می‌خواهید در نواحی کویری سفر کنید، مطمئناً به لوازم کمپینگ و غذا نیاز دارید که همۀ این موارد وزن بارتان را افزایش می‌دهند. اگر بارتان سنگین است، مطمئن شوید که دوچرخه‌تان می‌تواند وزن آن را تحمل کند. همچنین قبل از سفر بهتر است با باری که می‌خواهید همراه داشته باشید مقداری دوچرخه‌سواری کنید تا متوجه شوید که دقیقاً به چقدر انرژی نیاز خواهید داشت.

آیا برای سفر با دوچرخه تمرین کرده‌اید؟

اگر می‌خواهید خودتان برای سفر با دوچرخه برنامه‌ریزی کنید، بهترین کار این است که قبل از شروع سفر تمرین داشته باشید (حتی اگر دوچرخه‌سوار ماهری هستید). آخر هفته با باری که می‌خواهید در سفر حمل کنید به همراه دوچرخه‌تان به یک ماجراجویی کوچک بروید. در صورت امکان این کار را چندین مرتبه تکرار کنید، چراکه به افزایش اعتماد به نفس‌تان و اعتماد کردن به توانایی‌های خودتان کمک می‌کند. انجام این کار همچنین کمک می‌کند تا متوجه شوید که سرعت حرکت‌تان با دوچرخه در طول سفر چقدر خواهد بود. سپس می‌توانید برای برنامه‌ریزی سفر از این داده‌ها استفاده کنید. نوع مسیر، آب‌وهوا، اماکنی که در مسیر سفرتان وجود دارند و به‌ویژه وضعیت جسمانی‌تان به شدت میزان مسافتی که می‌توانید پدال بزنید را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

بعد از اینکه تمام این عوامل را در نظر گرفتید، می‌توانید مطمئن باشید که برای ماجراجویی جدیدتان آماده هستید. به افراد تازه‌کار توصیه می‌کنیم که در سفرهای اول خود با افراد باتجربه و حرفه‌ای همراه شوند و از تجربۀ آن‌ها برای بهبود توانایی‌ها و مهارت‌های خود استفاده کنند تا برای سفرهای آینده آمادگی بیشتری داشته باشند.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ