کبک کانادا | اطلاعات جالب دربارۀ شهر کبک

شهر کبک در سواحل رودخانه سنت لاورنس قرار دارد و مرکز استان کبک کانادا محسوب می‌شود. از ویژگی‌های بارز این شهر می‌توان به معماری کلاسیک و فضای اروپایی خاص آن اشاره کرد. بعد از مونترال، کبک دومین شهر پرجمعیت استان کبک و یازدهمین شهر پرجمعیت کانادا به حساب می‌آید. دیوارهای منطقۀ تاریخی کبک قدیمی بسیار خاص هستند و نظیر آن‌ها در سراسر آمریکای شمالی یافت نمی‌شود. این دیوارها در سال ۱۹۸۵ توسط یونسکو به‌ فهرست میراث جهانی اضافه شدند.

کبک کانادا

تاریخچۀ شهر کبک کانادا

کبک اولین شهر کانادا بود که برخلاف سایر شهرها نظیر سنت جان، نیوفاندلند یا لابرادور و پورت رویال، با هدف اقامت دائمی مردم احداث گردید. در سال ۱۵۳۵ کاوشگر فرانسوی ژاک کارتیه دژی در این شهر ساخت و یک سال در آن اقامت گزید. او در سال ۱۵۴۱ برای ساخت اقامتگاهی دائمی به این شهر بازگشت اما در سال ۱۵۴۲ کبک را ترک کرد.

در تاریخ سوم جولای ۱۶۰۸، فردی به نام ساموئل د کمپلین شهر کبک را احداث کرد و تا سال ۱۶۶۵ بیش از ۵۰۰ نفر در این شهر اقامت گزیدند. در سال ۱۷۵۹ کبک به دست بریتانیا افتاد و تا سال ۱۷۶۰ در اختیار این کشور بود. سپس فرانسه توانست اختیار این شهر را پس بگیرد. بااین‌وجود، فرانسه در سال ۱۷۶۳ فرانسه جدید (New France) که شامل شهر کبک می‌شد را به انگلستان کبیر واگذار کرد.

جنگ کبک در دوران انقلاب آمریکا اتفاق افتاد و هدف از آن آزادسازی شهر از دست انگلستان بود، اما نیروهای انقلابی در این جنگ شکست خوردند. این شکست به جدایی آمریکای شمالی بریتانیا انجامید. به جای اینکه کانادا به کنگرۀ قاره‌ای ملحق شود و بخشی از ایالات متحده محسوب گردد، تحت کنترل و حکمفرمایی بریتانیا باقی ماند.

در همین دوران بود که ایالات متحده قلمرو کانادا را به خاک خود ضمیمه کرد. این کار باعث شد تا دژ کبک در سال ۱۸۲۰ احداث شود و هدف از ساخت آن جلوگیری از تهاجم آمریکایی‌ها بود.

در سال ۱۸۴۰، استان کانادا تشکیل شد و کبک چندین سال به‌عنوان مرکز این استان شناخته می‌شد. در سال ۱۸۵۷، ملکه ویکتوریا شهر اتاوا را به‌عنوان مرکز کانادا انتخاب کرد و سپس شهر کبک به مرکز استان کبک تبدیل شد.

جمعیت، اقتصاد و فرهنگ

شهر کبک کانادا امروزه یکی از بزرگ‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. آمارگیری‌ها در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد که جمعیت شهر ۵۳۱۹۰۲ نفر است. اغلب مردم شهر به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و تنها ۱.۵ درصد از جمعیت آن زبان مادری انگلیسی دارند. شهر کبک کانادا به ۳۴ منطقه تقسیم شده است و شش ناحیه دارد. در سال ۲۰۰۲، چندین شهر کوچک نزدیک به کبک به آن ضمیمه شدند تا جمعیت شهر بیشتر شود.

بخش عمدۀ اقتصاد کبک بر حمل‌ونقل، گردشگری، بخش خدمات و صنعت دفاعی استوار است. اصلی‌ترین محصولات صنعتی کبک عبارت‌اند از خمیر کاغذ و کاغذ، مواد غذایی، وسایل فلزی و چوبی، مواد شیمیایی و لوازم برقی. ازآنجایی که این شهر مرکز استان محسوب می‌شود، استانداری کبک یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان شهر به حساب می‌آید.

کبک کانادا یکی از پربازدیدترین مکان‌های این کشور است. گردشگران همواره به نمایشگاه‌های متنوع این شهر می‌روند که مشهورترین آن‌ها کارناوال زمستانی می‌باشد. شهر کبک همچنین اماکن تاریخی فراوانی را در خود جای داده است، ازجمله دژ کبک و تعداد زیادی موزه.

آب‌وهوا و ویژگی‌های جغرافیایی

شهر کبک در کنار رودخانه سنت لاورنس در نزدیکی محل هم‌ریزی آن با رودخانه سنت چارلز قرار دارد. به دلیل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن در مسیر این رودخانه‌ها، اغلب نواحی کبک مسطح و کوتاه هستند. بااین‌وجود، کوه‌های لارنتیان در شمال شهر کبک قرار دارند و ارتفاعات آن را تشکیل می‌دهند.

آب‌وهوای کبک کانادا معمولاً مرطوب قاره‌ای بوده اما در نواحی مرزی چندین منطقۀ آب‌وهوایی دارد. به‌طورکلی می‌توان گفت که آب‌‌وهوای کبک متنوع می‌باشد. تابستان‌های این شهر گرم و مرطوب است، درحالی‌که زمستان‌های کبک به‌شدت سرد بوده و همراه با باد می‌باشد. میانگین دمای بالا در ماه جولای ۲۵ درجه سانتی‌گراد بوده و میانگین دمای پایین در ماه ژانویه -۱۷.۶ درجه سانتی گراد است. بارش برف سالانه به‌طور میانگین ۳۱۶ سانتی‌متر است که در کشور کانادا یکی از بالاترین ارقام بارش برف محسوب می‌شود.

نظر شما درباره شهر کبک کانادا چیست؟ آیا تا به حال به این شهر سفر کرده یا در آن اقامت داشته‌اید؟ نکات و تجربیات خود از این شهر آمریکای شمالی را با ما و خوانندگان سیر و گشت به اشتراک بگذارید.

منبع: thoughtco.com

نوشته شده در ۲۹ شهریور ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ