هواپیمای ATR چه ویژگی‌هایی دارد؟

ATR بزرگ‌ترین شرکت سازندۀ هواپیماهای منطقه‌ای توربوپراپ در جهان است که این هواپیماها تا 90 مسافر را می‌توانند جابه‌جا کنند. شرکت ATR نتیجۀ همکاری دو شرکت بزرگِ هوانوردی اروپایی یعنی ایرباس و لئوناردو می‌باشد که در تاریخ نوامبر 1981 میلادی تاسیس شده است. اگر به دنبال کسب اطلاعات دربارۀ هواپیمای ATR و ویژگی‌های آن هستید، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

هواپیمای ATR

ای‌تی‌آر تا به امروز نزدیک به 1700 فروند هواپیما را به فروش رسانده و در بیش از 100 کشور اپراتور دارد. جالب است بدانید که هر 8 ثانیه یکبار، یک هواپیمای ATR توربوپراپ در نقطه‌ای از جهان از زمین بلند می‌شود یا بر زمین فرود می‌آید.

ای‌تی‌آر هواپیماهای خود را در دو اندازه تولید می‌کند؛ مدل ATR 72 با هفتاد صندلی و مدل ATR 42 با پنجاه صندلی. این دو مدل از نظر مصرف سوخت، آلایندگی و هزینه، بهینه‌ هستند و از موتورهای توربوپراپ بهره می‌برند.

هواپیمای ATR توربوپراپ به خطوط هواپیمایی این امکان را می‌دهد تا با کمترین هزینه، بهترین هواپیما را برای مسیرهای کوتاه در اختیار داشته باشند. هواپیمایی‌هایی که در بازارهای کوچک‌تر فعالیت می‌کنند شدیداً به هواپیماهای بهینه شده در زمینۀ سوخت احتیاج دارند تا بتوانند به‌طور منظم پروازهای خود در فرودگاه‌های منطقه‌ای را مدیریت کنند.

شرکت ای‌تی‌آر تنها بر روی ساخت هواپیماهای توربوپراپ تمرکز دارد و همین باعث شده تا ATR به یکی از بهترین تولیدکنندگان هواپیماهای مقرون‌به‌صرفه و پیشرفته برای پرواز‌های منطقه‌ای تبدیل شود. این شرکت برای تولید هواپیما ATR از جدیدترین تکنیک‌ها و موتورهای پیشرفته بهره می‌برد. ای‌تی‌آر در بین سازندگان هواپیماهای منطقه‌ای، بیشترین میزان مواد پیشرفته و هم‌ساختۀ مورد نیاز هواپیماسازی را تولید می‌کند. تقریباً 20 درصد از ساختار و بدنۀ هواپیماهای ATR 42 و ATR 72 از مواد هم‌ساخته تهیه می‌شود که به کاهش سوخت و آلایندگی کمک می‌کند.

هواپیمای ATR

حقایقی دربارۀ شرکت ATR

  • نیروی کار: بیش از 1400 نفر (تا اوایل 2017)
  • گردش مالی: 1.8 میلیارد دلار آمریکا (2018)
  • دفتر مرکزی: تولوز، فرانسه
  • فروش تقریباً 1700 فروند هواپیمای ATR
  • بیش از 150 فروند هواپیما تحویل داده شده
  • بیش از 30 میلیون ساعت پرواز
  • بیش از 5 هزار پرواز در روز
  • بیش از 200 اپراتور در سراسر جهان
  • فعالیت در بیش از 100 کشور
  • هواپیمای ATR در بین هواپیماهای منطقه‌ای با کمتر از 90 صندلی بیشترین فروش را در جهان دارد (از سال 2005 تا به امروز)

نکاتی دربارۀ هواپیمای ATR 72

هواپیمای ATR 72 دو موتور توربوپراپ دارد؛ یعنی موتورهای توربوجت آن ساکت بوده و سوخت کمتری مصرف می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا این هواپیما برای مسیرهای کوتاهی که نیازمند سرعت پایین‌تر از 725 کیلومتر در ساعت هستند ایده‌آل باشد. موتورهای این مدل توسط شرکت Pratt & Whitney Canada ساخته می‌شوند.

این مدل هواپیمای ATR در دهۀ 80 میلادی توسط شرکت Franco-Italian ATR ساخته شد. هواپیمای ATR 72 در تاریخ 27 اکتبر 1989 معرفی شد و برای اولین بار توسط هواپیمایی Finnair مورد استفاده قرار گرفت.

ای‌تی‌آر 72 معمولاً 70 صندلی برای مسافران دارد و نام این مدل نیز به همین تعداد صندلی مرتبط است. خدمه پرواز برای این هواپیما بین دو تا چهار نفر است که برای مسیرهای کوتاه عالی می‌باشد.

هواپیمای ATR 72 بین شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان بسیار محبوب بوده و تا سال 2017 تعداد 960 فروند از این مدل ساخته شده است. ازآنجایی‌که این مدل می‌تواند در مسیرهای باریک‌تر فرود آمده یا پرواز کند، می‌تواند نسبت به هواپیماهای دارای موتور جت به مقاصد بیشتری در جهان دسترسی داشته باشد.

تصاویر هواپیمای ATR

هواپیمای ATR

منبع: atraircraft.com

نوشته شده در ۱۰ مهر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ