جنگل آمازون در کجا قرار دارد + تصاویر و حقایق جالب

جنگل آمازون بزرگ‌ترین جنگل بارانی و گرمسیر جهان است و بیش از ۵.۵ میلیون کیلومترمربع مساحت دارد. این جنگل به اندازه‌ای بزرگ است که می‌تواند ۱۷ مرتبه کشورهای انگلستان و ایرلند را در خود جای دهد. جنگل آمازون بخش‌هایی از آمریکای جنوبی، برزیل، بولیوی، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، گواینا، سورینام و گویان فرانسه را پوشش می‌دهد.

جنگل آمازون

حقایقی دربارۀ جنگل آمازون

در قسمت شمالی این جنگل عظیم رودخانه آمازون جریان دارد که درواقع شبکه‌ای از صدها آبراه بوده و ۶۸۴۰ کیلومتر طول دارد. اغلب دانشمندان باور دارند که بعد از رودخانه نیل، آمازون طویل‌ترین رودخانه جهان محسوب می‌شود؛ اگرچه در این مورد نظرات متفاوتی هم وجود دارد.

در سال ۲۰۰۷ میلادی مردی به نام مارتین استرل تمام طول رودخانه آمازون را شنا کرد. او برای انجام این کار دشوار ۶۶ روز و هر روز ۱۰ ساعت در این رودخانه شنا کرد.

حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ قبیلۀ سرخ‌پوست در داخل جنگل‌های آمازون زندگی می‌کنند. تصور می‌شود که مردمان ۵۰ مورد از این قبیله‌ها هرگز با دنیای بیرون از قلمرو خود تعامل و تماسی نداشته‌اند.

اکوسیستم یا زیست‌بوم جنگل آمازون فوق‌العاده غنی است. این جنگل حدوداً ۴۰ هزار گونۀ گیاهی، ۱۳۰۰ گونه پرنده، ۳۰۰۰ نوع ماهی، ۴۳۰ گونه پستاندار و ۲.۵ میلیون نوع مختلف حشره را در خود جای داده است.

آمازون زیستگاه طیف عظیمی از موجودات فوق‌العاده و درعین‌حال کشنده است، ازجمله مارماهی برقی، ماهی پیرانای گوشت‌خوار، قورباغه نیزه سمی، پلنگ خالدار آمریکایی (جگوار) و چندین نوع مار سمی بسیار خطرناک.

یکی از ماهی‌های خارق‌العاده که در آب‌های آمازون زندگی می‌کند آراپایما نام دارد. این ماهی گوشت‌خوار از سایر ماهی‌ها تغذیه می‌کند و می‌تواند تا نزدیک به ۳ متر رشد کند. نکتۀ خارق‌العاده و بسیار خطرناک دربارۀ این ماهی دندان‌های آن است؛ درواقع این ماهی در سقف دهان و همچنین بر روی زبان خود هم دندان دارد!

آمازون یکی از زیباترین‌ نماد‌های طبیعت در جهان است و نقش مهمی را در محدود کردن آثار مخرب تغییرات اقلیمی ایفا می‌کند. ازآنجایی‌که این جنگل مملو از گونه‌های گیاهی است، کربن دی‌اکسید موجود در هوا را جذب کرده و اکسیژن وارد هوا می‌کند.

ازآنجایی‌که تاج‌پوشۀ آمازون (شاخه‌های بالایی و برگ‌های درختان جنگل) ضخیم است، زمینِ جنگل همیشه در تاریکی قرار دارد. درواقع تاج‌پوشۀ جنگل آمازون به‌حدی ضخیم است که هنگام بارش باران حدوداً ۱۰ دقیقه زمان صرف می‌شود تا آب به سطح زمین برسد.

حیوانات جنگل آمازون

بخشی از جنگل آمازون در کشور پرو قرار دارد و همین باعث شده تا این کشور از نظر تعداد پستانداران سومین کشور جهان محسوب شود. این جنگل بارانی زیستگاه تقریباً ۳۰۰ گونۀ مختلف پستاندار است، ازجمله چندین گونۀ گربه‌سانان بزرگ (پوما، جگوار، اوسلوت و…)، چندین نوع قورباغه نیزه سمی، دلفین رودخانه آمازون که گونه‌ای نادر است، لاک‌پشت رودخانه‌ای غول‌پیکر، آرمادیلو و حیوانات عجیبی نظیر تاپیر بیرد (بزرگ‌ترین جانور جوندۀ جهان).

دلفین آمازون خصوصیات جالبی دارد ازجمله رنگ صورتیِ روشن، گردن طویل، پوزۀ بلند (شبیه به منقار)، سر گرد و بالۀ پشتی کوچک. این دلفین با سایر دلفین‌هایی که در نقاط دیگر جهان وجود دارند متفاوت است. این گونۀ دلفین از شکار شدن توسط قبیله‌های آمازون در امان بوده است، چراکه مردم این قبیله‌ها در گذشته باور داشتند که این دلفین موجودی جادویی می‌باشد. همانند بسیاری از موجودات آبزی در این منطقه، دلفین آمازون نیز در خطر آلودگی و بسیاری از پروژه‌های در حال احداث است که جریان طبیعی رودخانه را محدود کرده‌اند.

جنـگل آمازون از معدود زیستگاه‌های جگوار یا پلنگ خالدار آمریکایی در جهان می‌باشد. به دلیل شکار غیرقانونی و انهادم جنگل (جنگل‌زدایی) جمعیت این پلنگ‌‌ها با سرعت رو به کاهش است. تخمین زده می‌شود که در حال حاضر تنها حدود ۶۰۰۰ هزار جگوار در آمازون زندگی می‌کنند و به‌ندرت توسط گردشگران دیده می‌شوند. این گربه‌های بزرگ در پریدن، شنا کردن و شکار بسیار ماهر هستند و شکار مورد علاقه‌شان تاپیر بیرد می‌باشد. بهترین مکان برای مشاهدۀ این پلنگ‌ها در بخشی از جنگل آمازون است که در کشور برزیل قرار دارد.

تقریباً ۱۵۰ گونۀ مختلف میمون در جنـگل آمازون زندگی می‌کنند، ازجمله گونه‌های رایج مانند ۱۵ نوع میمون تامارین، ۹ نوع میمون جیغ‌کش، ۴ نوع میمون پشمالو، میمون درازدست، میمون کاپوچین، خزمیمون و میمون تی‌تی. برخی از گونه‌های نامتعارف نیز در این جنگل زندگی می‌کنند، مانند یوآکاری گر و میمون شب.

سرخ‌پوستان آمازون

به گزارش Survival International حدود ۲۴۰ قبیله سرخ‌پوست (تقریباً ۹۰ هزار نفر) در برزیل زندگی می‌کنند که در ۶۹۰ قلمرو معین‌شده توسط دولت برزیل تقسیم شده‌اند. بخش عمدۀ این قلمروها (بیش از ۹۸ درصد) در حوضه آمازون قرار دارد. همچنین برزیل نسبت به سایر کشورهای جهان بیشترین قبیله‌های ناشناخته را در خود جای داده است که تقریباً ۸۰ مورد از آن‌ها در نواحی دورافتادۀ جنگل آمازون در برزیل زندگی می‌کنند.

تصاویر جنگل آمازون

جنگل آمازون

منبع: natgeokids.com

نوشته شده در ۱۴ مهر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ