تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران در سال ۹۸

ایران جاذبه‌های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است و با داشتن تعداد بالایی از اماکن تاریخی و مذهبی می‌تواند یکی از مقاصد محبوب در فهرست هر گردشگری باشد. خوشبختانه هرساله کشور عزیزمان ایران بیشتر مورد توجه گردشگران خارجی قرار می‌گیرد و آمار نشان می‌دهد که تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران رو به افزایش بوده و صنعت گردشگری کشور پتانسیل تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در منطقۀ خاورمیانه را دارد. در این مطلب به همراه معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و سرپرست وزارت میراث فرهنگی به بررسی تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران در سال ۹۸ می‌پردازیم.

تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران

تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران

ولی‌الله تیموری در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم به این موضوع اشاره کرد که بر طبق آمار ۲ سال گذشته، تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران به میزان ۸۰ درصد رشد داشته است.

وی در ادامه بیان کرد که تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران در سال ۱۳۹۷ حدود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر بوده است. به گفتۀ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، این آمار توسط پلیس مهاجرت ارائه شده است و افرادی که پاسپورت ایرانی داشته و در خارج از کشور اقامت دارند جزو این آمار نیستند.

او ادامه داد که هر گردشگر خارجی در ایران به‌طور متوسط حدود ۱۵۰۰ دلار آمریکا هزینه می‌کند. وی دربارۀ پتانسیل ایران برای جذب گردشگران خارجی گفت که بسیاری از مناطق کشور جاذبه‌های خوبی دارند اما هنوز به‌طور کامل شناخته نشده‌اند. او تاکید کرد که سیاست وزارت میراث فرهنگی آشنا ساختن مردم جهان با این جاذبه‌ها بوده و در راستای ساماندهی این بخش از صنعت گردشگری تلاش‌هایی صورت گرفته است.

ولی‌الله تیموری به این موضوع اشاره کرد که گردشگری یکی از مهم‌ترین صنعت‌ها در کشور محسوب می‌شود و می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر اقتصاد داشته باشد. او اذعان کرد: توانایی‌ها و قابلیت‌های ایران برای پیشرفت در صنعت گردشگری بسیار قابل‌توجه بوده و برای پیشرفت در این صنعت به ارادۀ جدی و تمرکز کافی نیاز است.

علی اصغر مونسان، سرپرست وزارت میراث فرهنگی، در مصاحبه با پایگاه خبری اتاق ایران اذعان کرده است که تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران در سال ۹۶ حدود ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده و این تعداد در سال ۹۷ به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر افزایش یافته و در چهار ماهۀ ابتدایی سال ۹۸ به میزان ۴۰ درصد رشد داشته است. او همچنین از افزایش حجم سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری خبر داد که در سال ۹۸ به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

تعداد ورود گردشگران خارجی به ایران

چگونه تحریم‌ها اثری بر گردشگری ایران ندارند؟

وب‌سایت خبری آمریکایی SKIFT که بر پوشش اخبار گردشگری تمرکز دارد در گزارش خود به تحلیل وضعیت گردشگری ایران و تاثیر تحریم‌های ظالمانۀ آمریکا بر این صنعت پرداخته است. در این گزارش آمده است که تحریم‌های آمریکا عملاً هیچ تاثیر قابل‌توجهی بر علاقه‌مندی مردم آمریکا برای سفر به ایران و بازدید از جاذبه‌های گردشگری آن نداشته‌اند. نکتۀ جالب این است که این گزارش برخلاف اظهارات مقامات آمریکایی ایران را از امن‌ترین کشورهای جهان توصیف کرده و با توجه به گزارش مسافران آمریکایی نتیجه‌گیری می‌کند که سفر به ایران برای شهروندان آمریکایی به هیچ وجه خطرناک نمی‌باشد.

درواقع آمار و گزارشات منتشر‌شده دربارۀ گردشگری ایران نشانگر این هستند که کشور عزیزمان در سال‌های اخیر مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی قرار گرفته و بسیاری از این افراد ایران را به‌عنوان یک مقصد جذاب و مملو از جاذبه‌های تاریخی به فهرست سفر خود اضافه کرده‌اند. بررسی سازمان گردشگری جهانی نشان می‌دهد که صنعت گردشگری در ایران در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ رشد چشمگیری داشته و تعداد سفرهای شهروندان آمریکایی به ایران در این سال‌ها ۶۲ درصد افزایش داشته است. بااین‌وجود، به دلیل سیاست‌های خصمانه و ضدایرانی دولت ترامپ در کاخ سفید و اعمال ممنوعیت سفر مسلمانان به آمریکا، درصدی از شهروندان آمریکایی علاقۀ خود برای سفر به ایران را از دست داده‌اند.

کارشناسان گردشگری پیش‌بینی می‌کنند که این وضعیت گذرا بوده و بعد از مدت کوتاهی این علاقه‌مندی دوباره به حالت عادی و رو به رشد خود باز خواهد گشت. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که با اقدامات مناسب در راستای بهبود صنعت گردشگری و با به پایان رسیدن دورۀ حکومت تندروها در کاخ سفید، می‌توان آینده‌ای روشن را برای گردشگری ایران در منطقۀ خاورمیانه و حتی جهان متصور شد.

نوشته شده در ۲۰ مهر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع اخبار گردشگری
تبلیغات چپ