جاهای دیدنی آتن + تصاویر

آتن نمادی باشکوه از تمدن غرب است و تاریخچۀ آن بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد. این شهر مملو از آثار خاص و کلاسیک بوده و زادگاه چهره‌های تاریخی نظیر سقراط، پریکلس و سوفوکل می‌باشد. آتن امروزه شهری مدرن و پرسروصدا است و پایتخت کشور یونان محسوب می‌شود. در این مطلب به معرفی جاهای دیدنی آتن و بهترین جاذبه‌های گردشگری آن می‌پردازیم.

جاهای دیدنی آتن

جاهای دیدنی آتن

آکروپولیس

آکروپولیس سازه‌ای کم‌نظیر است و معبد پارتنون آن بر روی تخته سنگی قرار دارد و نمادی از قرن‌ها تمدن و زندگی انسان می‌باشد. آکروپولیس یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی آتن بوده و درواقع یادبودی از عظمتِ آتن باستان است که در آن زمان به‌عنوان مرکز این شهر باستانی به‌حساب می‌آمده و نقش ارگِ آتن را در منطقۀ تپه‌ای محافظت‌شده ایفا می‌کرده است. نمادین‌ترین قسمت این سازه معبد پارتنون است که بزرگ‌ترین معبد در بین سال‌های ۴۴۷ و ۳۳۸ پیش از میلاد مسیح محسوب می‌شده است.

هنگام بازدید از این بنای تاریخی حتما به موزه آکروپولیس هم سر بزنید که در خیابان ۱۵ Dionysiou Areopagitou و زیر تپۀ آکروپولیس واقع شده است.

جاهای دیدنی آتن

موزه باستان‌شناسی

موزه باستان‌شناسی آتن در قرن نوزدهم افتتاح شد و بزرگ‌ترین موزۀ باستان‌شناسی در یونان محسوب می‌شود و همچنین یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های آثار باستانی در جهان می‌باشد. این موزه در داخل یک ساختمان نئوکلاسیک زیبا با ۸ هزار مترمربع فضا احداث شده است. از آثار به نمایش‌ گذاشته‌شده در این موزه می‌توان به ۵ کلکسیون جاودان با بیش از ۱۱ هزار اثر اشاره کرد که تاریخ و تمدن یونان را به‌طور جامع و کامل به نمایش گذاشته‌اند.

آدرس: ۴۴ Patission Street, Athens

موزه بیزانس

این موزۀ جالب آثار فوق‌العاده‌ای را از دورۀ حکومت بیزانس در یونان به  نمایش گذاشته است. این موزه در داخل یک کاخ ساخته‌شده در قرن نوزدهم برپا شده که مختص Duchesse de Plaisance، همسر شارل-فرانسوا لوبرن بوده است. این موزه کلکسیون ارزشمندی از هنر بیزانسی را در دسترس عموم قرار داده است. امپراطوری بیزانس درواقع نیمۀ شرقی امپراطوری رم بود که پس از سقوط آن شکل گرفت. مذهب رسمی این امپراطوری بزرگ مسیحیت بود و مردم آن به زبان یونانی صحبت می‌کردند.

آدرس: ۲۲ Vas. Sofias Avenue, Athens

جاهای دیدنی آتن

آگورا: خرابه‌های بازار باستانی

منطقۀ آگورا در یونان باستان مرکز زندگی روزمره بود و بازار شهر نیز در همین مکان برپا می‌شد. اگر می‌خواهید منظرۀ زیبایی از آگورا را تماشا کنید، به سمت دیوار شمالی آکروپولیس یا جادۀ Areopagus بروید. بهترین نقطه برای ورود به آگورا دروازۀ شمالی در خیابان Adrianoú (در نزدیکی کلیسای سنت فیلیپ) است. کلمۀ یونانی «آگورا» به معنای «گردهم‌آیی و گفت‌وگو» می‌باشد و نشان می‌دهد که این مکان در گذشته محلی برای تعاملات اجتماعی بوده است.

آدرس: ۲۴ Andrianou Street, Athens

موزه هنرهای سیکلادی

این موزه در سال ۱۹۸۶ میلادی توسط بنیاد Nicholas and Dolly Goulandris Foundation احداث شد و امروزه از جاهای دیدنی آتن به حساب می‌آید. نیکولاس گولاندریس یکی از مشهورترین حامیان زندگی هنری و فرهنگی در شهر آتن بوده و درواقع بخش اصلی آثار موزه هنرهای سیکلادی از کلکسیون او تشکیل شده‌ است. موزه هنرهای سیکلادی در داخل یک ساختمان مدرن و زیبا با نمای مرمر و شیشه واقع شده و کلکسیونی جاودان از ۳۰۰۰ شیء ارزشمند را در خود جای داده است. این کلکسیون آثاری از هنر یونانی، هنر باستانی سیکلادی و هنر قبرسی را دربرمی‌گیرد که قدمت آن‌ها به قبل از سده چهارم پیش از میلاد مسیح تا سده ۶ میلادی مربوط می‌شود. همچنین بسیاری از لوازم موجود در این موزه مربوط به سده شش پیش از میلاد مسیح هستند.

آدرس: ۴ Neophytou Douka Street, Athens

جاهای دیدنی آتن

کلیسای Holy Apostles

این کلیسا در منطقۀ آگورا قرار دارد و تنها ساختمانی می‌باشد که بعد از انجام حفاری در این ناحیه سالم باقی مانده است و امروزه نیز از جاهای دیدنی آتن محسوب میشود. کلیسای Holy Apostles در قرن دهم میلادی ساخته شده و بر روی یک چاه مقدس قرار دارد. از ویژگی‌های برجستۀ نمای این کلیسا می‌توان به سنگ‌کاری و کتیبه‌هایی اشاره کرد که با خط کوفی نوشته‌اند. این کلیسا یک گنبد دارد که بر روی چهار ستون قرار گرفته است و از طراحی‌های رایج در معماری بیزانس می‌باشد.

آدرس: آتن، منطقۀ باستانی آگورا

معبد زئوس

این معبد که از جاهای دیدنی آتن محسوب می‌شود به خدای یونان باستان، زئوس اختصاص داده شده و در گذشته بزرگ‌ترین معبد یونان باستان محسوب می‌شده است. اگرچه امروز معبد پارتنون وضعیت بهتری دارد، اما معبد زئوس در یونان باستان از اهمیت بیشتری برخوردار بوده است. شروع ساخت این معبد به سده ششم پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد اما ساخت آن در سده دوم میلادی توسط امپراطور هادریانوس به پایان رسید.

آدرس: City Center near the Athens Gate and Athanasiou Diakou Street, Athens

منبع: planetware.com

نوشته شده در ۲۴ مهر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ