ایروان | هرآنچه باید دربارۀ پایتخت ارمنستان بدانید

ایروان پایتخت ارمنستان بوده و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان محسوب می‌شود. قدمت این شهر ۲۹ سال بیشتر از شهر باستانی رُم است. این شهر در طول تاریخچۀ ۲۸۰۰ سالۀ خود امپراطوری‌ها، حمله‌ها، کمونیسم و دیکتاتوری‌های مختلفی را تجربه کرده است. در سال ۲۰۱۸، انقلاب مخملی ارمنستان که چندین تظاهرات بدون خشونت را شامل می‌شد، به اصلاحاتی در دولت این کشور و ایجاد خوش‌بینی در بین مردم انجامید. امروزه ایروان یک میلیون نفر جمعیت دارد و فضای آن به شهرهای اروپایی شبیه است که بلوارهای پهن و کافه‌های گوناگون دارند. در این مطلب با این شهر تاریخی بیشتر آشنا می‌شویم و اطلاعات جالبی را دربارۀ آن به اشتراک می‌گذاریم.

ایروان

بازدید آسان

در چند سال اخیر ارمنستان از کشورهای گوناگون تعداد بالایی مهاجر جذب کرده است. اگر گذرنامه‌تان معتبر است، برای بازدید از این کشور به پرداخت هزینه یا انجام کارهای اداری نیاز ندارید. همچنین گردشگران می‌توانند تا شش ماه در این کشور اقامت داشته باشند که زمان قابل‌توجهی می‌باشد. پروازهای رفت و برگشت از مقاصدی نظیر پاریس، مسکو و دوبی به ایروان حدوداً ۲۰۰ دلار قیمت دارند.

مهمان‌نوازی

مهمان‌نوازی از ویژگی‌های بارز مردم ارمنستان است و ضرب‌المثل معروفی در فرهنگ این کشور وجود دارد که می‌گوید «مهمان روی سر صاحب خانه جا دارد؛» به این معنا که راحتی مهمان حتی از راحتی صاحب‌خانه هم مهم‌تر است. این ضرب‌المثل به جملۀ معروف ایرانی شباهت دارد که می‌گوید «مهمان حبیب خداست» و نشان می‌دهد که فرهنگ‌های این دو کشور از نظر مهمان‌نوازی بسیار به یکدیگر شبیه هستند. پس از استقلال ایروان در دهۀ ۱۹۹۰ میلادی، این شهر با کمبود غذا، برق و آب گرم مواجه شد اما بااین‌حال شهروندان ایروان همیشه برای کمک به افراد غریبه و گردشگران مشتاق بوده‌اند.

آب تمیز

آب تازه، خنک و تمیز در ایروان به وفور یافت می‌شود. سیستم آب این شهر بعد از سقوط شوروی در وضعیت بسیار بدی بود و مردم شهر به‌طور مکرر با قطعی آب مواجه بودند. البته دولت ارمنستان با تلاش‌های فراوان این مشکل را تا حد بسیار زیادی برطرف کرده و امروزه بر اساس گزارش «بانک جهانی» ایروان سیستم آب تمیز و باثباتی دارد. همچنین گفته می‌شود که آب آشامیدنی این شهر یکی از خوش‌طعم‌ترین و خالص‌ترین آب‌ها در سراسر جهان می‌باشد.

غذای ایروان

غذاهای ایروان سالم، خوشمزه و مقرون‌به‌صرفه‌اند. دلمه یکی از غذاهای سنتی ارمنستان است که به دلمۀ ایرانی شباهت دارد (برگ درخت انگور پر شده با گوشت یا برنج) و حتما آن را به مسافران پیشنهاد می‌کنیم. اگر می‌خواهید منظرۀ کوه آرارات را هنگام خوردن ناهار تماشا کنید، به رستوران Cascade Royal سر بزنید. منوی این رستوران تلفیقی از غذاهای ارمنی و ایتالیایی است که می‌تواند تجربه‌ای تازه و جالب را برای مسافران رقم بزند.

آنلاین باشید

هاتسپات‌های عمومی و وایفای رایگان به‌طور گسترده در کافه‌ها و رستوران‌های ایروان در دسترس هستند. البته اگر می‌خواهید ارتباط اینترنتی مداوم داشته باشید، بهتر است سیم‌کارت دارای دیتا را از اپراتور VivaCell در فرودگاه یا یکی از دفاتر این شرکت در سراسر شهر خریداری کنید. قیمت این سیم‌کارت با توجه به میزان دیتا و دقایق مصرف بین ۵ تا ۱۵ دلار آمریکا است.

پول نقد همراه داشته باشید

بسیاری از فروشگاه‌ها، کافه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خرید در ایروان کارت‌های اعتباری را برای خرید قبول می‌کنند، اما در اغلب موارد بهتر است پول نقد همراه داشته باشید. برای استفاده از کارت‌های اعتباری در این شهر بهترین گزینه‌ها Visa و Mastercard هستند (خدمات کارت American Express در این کشور محدود می‌باشد). برای پرداخت هزینۀ تاکسی نیز بهتر است پول خرد همراه داشته باشید. هزینۀ تاکسی معمولاً به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ تا ۱۵۰ درام ارمنستان (۳۰ سنت) است. رانندگان تاکسی معمولاً می‌گویند که پول خرد ندارند، درنتیجه بهتر است برای حمل‌ونقل همیشه پول خرد همراه داشته باشید. سرویس‌های تاکسی GG و Uber نیز در ایروان در دسترس هستند.

کوه آرارات

ایروان در طول ۲۸۰۰ سال تاریخ خود تغییرات زیادی را تجربه کرده، اما منظرۀ کوه آرارات در این شهر همچنان تا به امروز بدون تغییر باقی مانده است. جالب است بدانید که این کوه امروزه در داخل مرز کشور ترکیه قرار دارد اما در گذشته بخشی از خاک ارمنستان محسوب می‌شده است. ازآنجایی‌که مرز ترکیه و ارمنستان بسته بوده و با توجه به انسداد‌هایی که ترکیه در این منطقه به وجود آورده است، تنها راه دسترسی به کوه از طریق خاک ترکیه می‌باشد. بااین‌حال در بسیاری از نقاط ارمنستان می‌توان منظرۀ این کوه عظیم را تماشا کرد و از آن لذت برد.

منبع: roadsandkingdoms.com

نوشته شده در ۳۰ مهر ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ