زندگی در سوئد چگونه است؟

وایکینگ‌ها اولین تمدنی بودند که در سرزمین سوئد امروزی زندگی می‌کردند و در طول قرن نهم میلادی با حمله به سایر نواحی اروپای شمالی و غارت آن مناطق زندگی خود را می‌گذراندند. قرن‌ها بعد این منطقه به قلمرو مسیحیت تبدیل شد و در سال 1397 میلادی اتحاد کالمار متشکل از فنلاند، سوئد و نروژ در آنجا شکل گرفت. سوئد امروزی عضوی از اتحادیه اروپا است. البته دولت این کشور با ملحق شدن به منطقه یورو مخالفت کرد و درنتیجه واحد پول رسمی این کشور همچنان کرونا می‌باشد. در این مطلب به بررسی مزایا و معایب زندگی در سوئد می‌پردازیم. اگر قصد مهاجرت به این کشور اروپایی را دارید، مطالعۀ این مطلب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

زندگی در سوئد

مزایای زندگی در سوئد

ساختار اجتماعی سوئد

زندگی در سوئد این امکان را به شما می‌دهد که از مزایای اجتماعی این کشور برخوردار شوید. اگرچه مالیات در سوئد بالا است، اما در عوض خدمات مناسب و بسیار خوبی در اختیار شهروندان این کشور قرار می‌گیرد. تحصیلات، بیمه سلامت و سایر خدمات به راحتی در دسترس مردم می‌باشد. همچنین برخی از دستگاه‌ها در این کشور خصوصی‌سازی شده‌اند تا درآمد بیشتری در اختیار خانواده‌ها قرار بگیرد.

درآمد استاندارد در سوئد شامل 30 درصد مالیات می‌شود. اگر درآمد شما کمتر از 20 هزار کرونا باشد، به احتمال زیاد هیچ مالیاتی پرداخت نخواهید کرد. اگر درآمدتان بالای 433 هزار کرونا باشد، باید علاوه بر مالیات استاندارد، هزینه‌هایی را برای سایر خدمات پرداخت کنید.

زبان دوم

تقریباً تمام مردم سوئد دوزبانه هستند. اغلب مردم معمولاً زبان انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم یاد می‌گیرند و در محیط خانه از زبان سوئدی استفاده می‌کنند. همچنین اصلا بعید نیست که برخی از کودکان قبل از رفتن به مدرسه سه یا تعداد بیشتری زبان را بلد باشند.

تحصیلات رایگان

کالج‌ها و دانشگاه‌های سوئد کاملاً رایگان هستند. اگر در این کشور به دنیا آمده‌اید، اصلاً نیازی نیست نگران شهریه باشید. البته اگر در طول دوران تحصیل اطلاعات زیادی جمع‌آوری کرده باشید، به طور متوسط تا زمان فارغ‌التحصیلی باید حدوداً 19 هزار دلار (124 هزار کرونا) شهریه بپردازید. اگر محلی برای زندگی پیدا کرده، هزینه‌‌های خورد و خوراک را به خوبی مدیریت کرده و هوشمندانه خرج کنید، می‌توانید از بسیاری از قرض‌های تحصیلی جلوگیری کرده و با کمترین هزینه دوران تحصیلی خود را به پایان برسانید.

زمان بیشتر برای زندگی

اگر در سوئد مشغول به کار شوید، در طول سال‌ روزهای تعطیل زیادی خواهید داشت. هر سال حداقل 5 هفته مرخصی با حقوق برای کارمندان در نظر گرفته شده است. همچنین با پیشرفت در موقعیت شغلی می‌توانید مرخصی بیشتری هم بگیرید. والدین در سوئد 480 روز مرخصی زایمان دارند تا بتوانند مدت زمان مناسبی را در کنار نوزاد خود باشند.

سایر مزایا

  • هزینۀ پایین مدارس
  • اهمیت بالای زیبایی شهرها
  • بیمه سلامت مقرون‌به‌صرفه
  • سرعت اینترنت بسیار بالا
  • اهمیت زیاد به ورزش
  • امکانات اسکی درجه یک

زندگی در سوئد

معایب زندگی در سوئد

آب‌وهوای سوئد

اغلب مردم آب‌وهوای سوئد را «افتضاح» توصیف می‌کنند. البته در طول تابستان چند هفته‌ای آفتاب به‌طور مداوم در آسمان حضور دارد و می‌توانید در فضای باز شلوارک و تیشرت بپوشید. اما بخش عمدۀ سال هوا خنک، سرد، مرطوب و برفی است. اگر با الگوهای آب‌وهوا در منطقۀ شمال غربی پسیفیک آشنا هستید، خصوصاً نواحی اطراف سیاتل، می‌توانید سریع‌تر خودتان را با آب‌وهوای سوئد وفق دهید. البته بارش برف در سوئد نسبت به این مناطق به مراتب بیشتر است. نواحی جنوبی سوئد به‌اندازۀ نواحی شمالی این کشور سرمای سوزناک و خشن ندارند، اما در هر صورت تضمینی برای دیدن خورشید در آسمان وجود ندارد.

اخلاق مردم سوئد

مردم سوئد چندان اجتماعی نیستند؛ تا زمانی که برای جلب توجه سوئدی‌ها تلاش مکرر نکنید، آن‌ها به سراغ شما نمی‌آیند. دوستیابی در این کشور می‌تواند برای مهاجران فرآیندی کُند و زمانبر باشد. مشکل در برقراری ارتباط با سوئدی‌ها را به خودتان نگیرید، چراکه مردم سوئد به‌طورکلی چندان اهل گپ زدن و خوش و بش کردن با غریبه‌ها نیستند.

بیمه سلامت

بیمه سلامت استاندارد در سوئد تقریباً برای تمام مردم مقرون‌به‌صرفه است. اگر در این کشور با مشکل پزشکی مواجه شوید، می‌توانید به راحتی به متخصص مراجعه کرده و از خدمات بیمه استفاده کنید. تنها مشکل سیستم بیمه سلامت در سوئد این است که برای دریافت خدمات بیشتر باید پول بیشتری پرداخت کنید. درنتیجه، بیمه سلامت استاندارد خدماتی مانند دندانپزشکی یا خدمات مرتبط با سلامت بینایی را شامل نمی‌شود و برای دریافت چنین خدماتی باید هزینه کنید.

تحصیلات برای مهاجران

اگر شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا نیستید و می‌خواهید به سوئد مهاجرت کنید و درس بخوانید، باید برای پرداخت برخی از هزینه‌های تحصیلی آماده شوید. سوئد به شهروندان اروپایی اجازه می‌دهد تا در مدارس و دانشگاه‌های این کشور تحصیلات رایگان داشته باشند، اما سایر افراد باید برای تحصیل هزینه و شهریه پرداخت کنند. برای بررسی دقیق هزینه‌های تحصیل باید قبل از مهاجرت با مدرسه یا دانشگاه مورد نظرتان ارتباط برقرار کرده و دربارۀ هزینه‌ها سوال کنید.

نظر شما دربارۀ زندگی در سوئد چیست؟ تجربۀ خود را در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع: vittana.org

نوشته شده در ۶ آبان ۱۳۹۸ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ