جاذبه های گردشگری جزیره قشم

قشم نام جزیره ای در جنوب ایران است که در واقع بخشی از استان هرمزگان محسوب می‌شود. جزیره قشم بزرگترین جزیره‌ی ایران و خلیج فارس می‌باشد که در کنار جزیره‌ کیش تعداد بالایی از گردشگران ایرانی و خارجی را به خود جذب می‌کند. این جزیره شامل بنادر صیادی و تجاری مهمی است که از آنها می توان به بنادر بهمن ، شهید ذاکری و بندر سوزا اشاره کرد.

جمعیت ساکن در این جزیره بر طبق آمار سرشماری سال ۱۳۸۵ به طور دقیق ۹۸٫۸۲۹ نفر بوده است.

قشم را به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری خاص، جزیره‌ی شگفتی ها نامیده‌اند. در ادامه شما را با جاذبه های گردشگری جزیره قشم آشنا خواهیم کرد. با سیر و گشت همراه باشید.

جاهای دیدنی قشم

غار نمک

در فاصله ۹۰کیلومتری شهر قشم، در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره ( تقریبا به موازات ساحل جنوبی ) کوه گنبدی شکل به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا غار نمک قرار دارد.

تور قشم

وجود رگه های سفید نمک بر بدنه این کوه از دور منظره ای جالب و دیدنی را نمایان می سازد . فاصله دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر است که توصیه می شود با پای پیاده پیموده شود. درون غار نمک به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاکیت های بلورین نمک نیاز به چراغ قوه پرنور است. سقف غار نمک را قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده اند و منظره ای بدیع به وجود آورده اند.

جریان آب نمک در کف غار نیز از منظره های دلپذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غارها سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل ها می شود و شکل آن را پیوسته تغییر می دهد.

از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می جوشد و راه را به خارج می گشاید که پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می شود و در گودال مقابل خود حوضچه ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می آورد.

آکواریوم جزیره قشم

آکواریوم پروانه طلایى قشم در قسمت زیرزمین ساختمان سیمرغ در ضلع غربى میدان امامقلى خان و در فضایى نزدیک به ۱۰۰۰ متر مربع با ۱۸۰ نوع آبزى کمیاب جهان می باشد. در این آکواریوم آبزیانى از خانواده فرشته ماهیان شامل ماهى مجستیک یا فرشته ماهى، امپراطور، بلورینگ و چند نمونه دیگر به عنوان آبزیان فوق العاده کمیاب از آبهاى دریاى سرخ دیده می‌شود.

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

همچنین از آب‌هاى دریاى کارائیب نیز مى‌توان شاه میگو یا لابستر، مار ماهى و مارماهى گرگ و از خانواده جراحان ، ماهیان جراح دم بادبانى، ناسو یا لب ماتیکى و جراح دلقک را در این آکواریوم مشاهده کرد. از خانواده دلقک ماهیان نیز دلقک پیک، تو مى تو، کلارکى دریاى سرخ، دلقک آفریقایى و جراح دلقک را در آکوریوم پروانه طلایى قشم می توان دید.

دم سل آزور و روباه ماهى نیز در کنار انواع آبزیان دیگر از جمله لاک پشت‌ها در این مجموعه زیبا دیده مى‌شوند.

مسجد قبا

از جمله مسجد های مشهور قشم که در روستای هلر واقع شده، مسجد قبا می باشد. معماری استثنایی، رنگ ها، طرح و نقشه این مسجد سبب شده که همچون نگینی در جنوب ایران بدرخشد. گنبدهای هم اندازه در تناسب با نقشه و طرح که با مجموعه بنای اصلی هماهنگ شده اند، شکوه فزاینده ای به مسجد بخشیده و معنویت آن را دو چندان می کند.

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

ساختمان اصلی به کمک اختلاف سطح، از شالوده بنا و فضای پیرامون فاصله گرفته. در سطح زیرین حیاط ، برکه آبی وجود دارد که در فضای داخلی آن کرسی های چوبی برای وضو گرفتن در نظر گرفته شده تا نمازگزاران ضمن وضو گرفتن از فضای روحانی حیاط هم لذت ببرند.

دره ستاره‌ها

دره ستاره‌ها که اهالی محلی قشم به آن ستاره افتاده یا استاره کفته نیز می‌گویند از زیباترین جلوه‌های فرسایش در جزیره پهناور قشم است. محلی‌ها معتقدند پس از فرو افتادن ستاره‌ای در این محل و بر اثر ضربه‌ای سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلی که بوده خشک شده و چنین اشکالی پدید آمده است. برخی از اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است، لیکن پر واضح است که تاکنون صحت چنین چیزی به اثبات نرسیده است.

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

آنچه روشن می‌نماید، این است که این اشکال در اثر فرسایش باد و باران و رگبارهای فصلی پدید آمده است. البته بازدید از دره ستاره‌ها در شب‌های مهتابی جاذبه‌ای خاص دارد، به ویژه در آن لحظه که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره‌ها با نزدیکی خاصی به زمین احساس می‌شوند.

در هر صورت برای رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ابتدای سال ۱۳۸۵ به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و کمک اهالی و شورای اسلامی روستای برکه خلف راه دسترسی به دره ترمیم و در جهت ایجاد امکانات رفاهی و بهداشتی اقداماتی صورت پذیرفته است. لازم به ذکر است این دره به‌عنوان بخشی از ژئوپارک قشم جزء آثار طبیعی جزیره در سازمان یونسکو به ثبت رسیده است.

تنگه چاهکوه و تنگ عالی

در قلب جزیره، در دل کوه سنگی، شکافی برش خورده به شکل ضربدر، تنگه‌ای به وجود آورده که در روزگاران گذشته مکانی مقدس شمرده می‌شده است. از یک سو دست طبیعت، بدنه و سطوح داخلی این تنگه را به شکل تاق‌ها، سکوها و دالانهای پر پیچ و عجیب درآورده است و از دیگر سوی بشر چندین حلقه چاه در بستر تنگه حفر کرده است.

تور قشم

این چاه‌ها از سده‌های پیشین تا به امروز منبع مهم تأمین آب شیرین برای این بخش از جزیره به ویژه در سال‌های خشک و بی آب بوده است. جوی‌هایی برش خورده در بخش‌های شرقی‌غربی تنگه، که زمان ساخت آنها (همچون چاه‌ها) مشخص نیست، آب را از شکاف‌ها و نقاط مرتفع به سمت چاه‌ها هدایت می‌کند.

تنگ عالی، تنگه دیگری است که همانند تنگه چاهکوه از حفره‌ها و شیارهای بی‌شماری با شکل‌های نیم کروی، طاقچه‌ای و قاشقی تشکیل شده است. بلندی دیواره‌های پیرامون تنگه و تاریک بودن مسیر، فضایی وهم آلود برای تماشاگران و بازدیدکنندگان این نقطه به ارمغان می‌آورد. این تنگه در بخش غربی جزیره قشم، در جنوب روستای چاهو غربی و چاهو شرقی واقع شده و در انتها به دیواره‌های شمال‌شرقی گنبد نمکی نمکدان ختم می‌شود.

کوه ها و تندیس های قشم

در جزیره قشم کوه های کم ارتفاع و شگفت انگیز بسیاری وجود دارد که از تحولات دورانی و فروکش آب و بیرون آمدن این کوه ها از دل آب حکایت می کند. سطح این کوه ها را لایه های مرجانی، اسفنجی و دو کفه ای ها پوشانده اند که این امر موجب حفاظت خاک های نرم شیست و مارن زیر سطح مرجانی شده است.

جاذبه های گردشگری جزیره قشم

در اثر فعل و انفعالات طبیعی، وزش باد، طوفان های باران زا، نمادها و تندیس های دیدنی و زیبایی در سراسر جزیره پدید آمده است که جزیره قشم و جزایر اطراف آن را از دیگر جزایر خلیج فارس متمایز و شگفت انگیز می نماید. این مجسمه های طبیعی را در شکل های گوناگون و عجیب در سراسر جزیره می توان مشاهده کرد.

تور قشم

اگر مایل به سفر به جزیره قشم هستید و به دنبال نرخ مناسب با خدمات عالی میگردید، حتما از صفحه تور قشم بازدید کرده و سفر را با بهترین نرخ و مطمئن ترین آژانس ها تجربه کنید.

نوشته شده در ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ