دیدنی های قبرس شمالی

قبرس شمالی در واقع بخشی از جمهوری قبرس است که ترک نشین میباشد و ساکنین این بخش از کشور با اعلام استقلال، خود را از کشور قبرس ( قبرس اروپایی ) که یونانی نشین می‌باشد، مجزا خوانده و نام این بخش از کشور را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشته اند.

البته قبرس شمالی توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است و از نگاه سایر کشورهای جهان این بخش همچنان بخشی از جمهوری قبرس بوده و تنها توسط دولت ترکیه اشغال نظامی شده است.

nothern-cyprus-attractions-slide

بخش اعظمی از درآمد قبرس شمالی مربوط به صنعت گردشگری بوده و به دلیل جاذبه ها و آب و هوای مناسب تعداد زیادی گردشگر را از سراسر جهان و کشور خودمان ایران جذب می‌کند. در ادامه بهترین دیدنی های قبرس شمالی و را معرفی خواهیم کرد. با سیر و گشت همراه باشید.

دیدنی های قبرس شمالی :

مسجد بیوک خان

مسجد بیوک خان یا کاروانسرای بزرگ (به ترکی استانبولی: Büyük Han Camii) یکی از بهترین مساجد جزیره قبرس از بهترین دیدنی های قبرس شمالی به‌شمار می‌رود. این مسجد در نیکوزیای شمالی، جمهوری ترک قبرس شمالی واقه شده‌است، آن توسط امپراطوری عثمانی در ۱۵۷۲ میلادی ساخته شد.

دیدنی های قبرس شمالی

در طول تاریخ به زندان و خانه تهی‌دستان تبدیا شده‌است ولی دوباره بنا، شیوه مذهبی خود را حفظ کرده‌است. بنای مذکور پس از گذر زمان در سال دههٔ ۱۹۹۰ میلادی ترمیم شد. امروزه به عنوان یک مرکز پر رونق، متشکل از گالری‌های مختلف، کارگاه‌های آموزشی، مسافرخانه، مغازه‌های جهت خرید سوغات در محوطه مسجد دایر شده‌است.

دروازه کایرنیا

دروازه کایرنیا دروازه‌ای که در نیکوزیای شمالی، جمهوری ترک قبرس شمالی قرار گرفته‌است. این دروازه جهت حمل و نقل در قسمت شمالی جزیره قبرس در شهر کایرنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدنی های قبرس شمالی

این دروازه در سال ۱۵۶۷ میلادی توسط ونیزی‌ها به‌عنوان دیوار شهر ساخته شد. این بنا در سال ۱۸۲۱ میلادی توسط عثمانی‌ها جهت مقابله با شورش‌های یونانی‌ها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

در حال حاضر، این دروازه به عنوان یک دفتر اطلاعات گردشگری توسط شهرداری نیکوزیای ترک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محل تبعید و دفن میرزا یحیی نوری ملقب به صبح ازل

دولت عثمانی میرزا یحیی نوری ملقب به صبح ازل را در ششم جمادی‌الاولای ۱۲۸۵ قمری مطابق ۴ شهریور ۱۲۴۷ شمسی و ۲۵ اوت ۱۸۶۸ میلادی به جزیره قبرس تبعید کرد؛ وی در شهر فاماغوسا در ساعت ۷ صبح دوشنبه ۱۲ جمادی‌الاولای ۱۳۳۰ قمری مطابق ۲۹ آوریل ۱۹۱۲ میلادی درگذشت. این شهر به همین دلیل محل زیارت پیروان کتاب بیان می باشد.

ناحیه غازی ماغوسا

ناحیه غازی ماغوسا (ترکی استانبولی: Gazimağusa İlçesi) یکی از پنح ناحیه‌ی جمهوری ترک قبرس شمالی می‌باشد.

دیدنی های قبرس شمالی

مرکز این ناحیه فاماگوستا که جمعیت این ناحیه در سال ۲۰۱۱ میلادی ۶۹٫۲۷۳ نفر شمارش شده‌است. فرماندار کنونی غازی ماغوسا بران برتوغ می‌باشد. این منطقه دارای آثار تاریخی بسیاری بوده و یکی از بهترین دیدنی های قبرس شمالی میباشد.

ناحیه گیرنه

دیدنی های قبرس شمالی

این منطقه دارای طبیعت زیبای دست نخورده‌ی این جزیره میباشد که میتوانید از زیبایی ها و مناظر کم نظیر آن لذت ببرید.

مسجد عرب احمد

مسجد عرب احمد (به انگلیسی: Arabahmet Mosque) مسجدی در شهر نیکوزیای شمالی در جمهوری ترک قبرس شمالی می‌باشد.

دیدنی های قبرس شمالی

این مسجد در اواخر قرن شانزدهم ساخته شد و نام‌گذاری آن پس از فرماندهی ارتش عثمانی در سال ۱۵۷۱ صورت گرفت. همچنین مقبره تعدادی از شخصیت‌های بزرگ در بخش باغ آن جای دارد.

خیابان لدرا

خیابان لدرا (یونانی: Οδός Λήδρας اُدوس لیدراس، ترکی استانبولی: Lokmacı Caddesi) یک شاهراه بزرگ خرید در نیکوزیای قبرس که بخش شمالی و جنوبی نیکوزیا را به هم پیوند می‌زند.

دیدنی های قبرس شمالی

دیدنی های قبرس شمالی

دیمیتریس خریستوفیاس، رئیس جمهور قبرس در ۲۴ فوریه ۲۰۰۸ که با قول مساعد مبنی بر حل شدن مشکلات قبرس به ریاست جمهوری برگزیده شده‌بود. در اولین جلسه خود با رئیس جمهور جمهوری ترک قبرس شمالی محمد علی طلعت در ۲۱ مارس ۲۰۰۸، دو رئیس جمهور توافق کردند که خیابان لدرا جهت عبور و مرور میان دو جامعه یونانی‌های قبرس و ترک‌های قبرس بازگشایی شود.

کتابخانه ملی قبرس شمالی

کتابخانه ملی قبرس شمالی (به ترکی استانبولی: Kuzey Kıbrıs Millî Kütüphane) یک کتابخانه ملی در جمهوری ترک قبرس شمالی، که در نیکوزیای شمالی واقع شده‌است.

کتابخانه ملی قبرس شمالی در ۱۷ نوامبر ۱۹۵۸ بنیان‌گذاری شده‌است. در این مجموعه شامل ۲۲۹٫۶۲۶ کتاب موجوداست.

هتل های قبرس شمالی

برای انتخاب هتل مناسب خود و خانواده‌تان به این صفحه مراجعه کنید و با مشاهده‌ی و مطالعه‌ی بررسی های هتل های قبرس شمالی بهترین گزینه را برای اقامت خود در این کشور انتخاب کنید.

تور قبرس شمالی

برای اطلاع از نرخ ها و خدمات تور قبرس شمالی و انتخاب بهترین تور به این صفحه مراجعه کنید. فراموش نکنید که تورهای معرفی شده در این صفحه دارای بهترین نرخ موجود می‌باشند.

نوشته شده در ۴ شهریور ۱۳۹۵ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ