پله‌هایی که مقصدشان بهشت است

اگر اهل گردش و سفر باشید مطمئنا به مکان‌های زیبای بسیاری سر زده‌اید که لقب بهشت را یدک کشیده‌اند. مثال ساده‌ی آن همین رامسر خودمان است که بسیاری آن را بهشت مازندران خطاب می‌کنند. اما منطقه‌ای که در ادامه معرفی می‌کنیم با تمام بهشت‌ها فرق دارد! پله‌هایی که با پیچ و تاب خاصی در عمق کوه‌ کونولا در هاوایی قرار دارند. اگرچه رفتن به چنین منطقه‌ای و طی کردن چنین مسیر خطرناکی کار هرکسی نیست، اما با همان نگاه اول به تصاویر می توان دریافت که به درستی مسیر این پله‌ها به بهشت ختم می‌شوند.

کوه‌ کونولا

این پله های کوه‌ کونولا هاوایی به بهشت راه دارند. این عبارت را افرادی می گویند که جانشان را به خطر انداخته و پا بر روی پله های آهنی شکسته و فرسوده گذاشته اند تا در پشت پیچ و تاپ تپه ها و تن سبز کوه ها به بهشت برسند. به هاوایی می رویم و ساعت ها در هوای مه گرفته میان درختان و بوته ها راه می رویم تا به بلندای کوه‌ کونولا برسیم، جایی که نوری از آسمان به زمین تابیده و تو را تا بهشت بالا می برد.

جزیره هاوایی به زیبایی شهرت دارد، انگار گوشه ای از بهشت بوده که از آسمان فرو افتاده و این پله ها بر روی شیب خطرناک کوهستان منظره ای را برایت فراهم کرده اند تا ببینی و باور کنی. ” پله های هایکو ” منطقه ای توریستی نیست، یعنی اصلا امن نیست و جان بسیاری را گرفته. یا پله ها سست شده بودند و پای آن ها گلی بوده و لغزیدند و یا مانند خواننده معروف روی یکی از آن ها نشسته و دچار حمله قلبی شدند.

به همین خاطر بازدید از آن ممنوع است و ورودی مشخصی ندارد، اما از ابتدای دره هایکو و در میان کوچه پس کوچه های محله ای مسکونی آغاز می شود تا میان ابرها. ۴۰۰۰ پله را که بالا بیایی، جایزه ات می شود منظره ای که تا به حال مانند آن را ندیده ای. هرچند که پله ها رو به بهشت هستند اما فرشتگان آن ها را نساخته اند! در واقع داستان از این قرار است که در جنگ جهانی دوم، برای نصب کردن آنتن مخابراتی، سربازان پله و نردبان هایی چوبی ساختند تا به بلندترین منطقه در جزیره دسترسی پیدا کنند.

آنتن و ساختمان مخابراتی در ارتفاع ۸۵۰ متری از سطح دریا ساخته شد و صدای سربازان آمریکایی از سواحل ژاپن به آمریکا رسید. بعد ها پلکان با استفاده از آهن گالوانیزه مجددا بازسازی و گسترش یافت. اما با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به این ساختمان و آنتن ها نبود، بنابراین در میان جنگل رها شدند تا تغییرات آب و هوایی به آن ها آسیب زده و شاخ و برگ درختان مدفون شان کنند.

هرچند که در سال ۲۰۰۳ پله ها باز هم ترمیم شدند، اما به خاطر حوادثی که رخ میداد، دولت مسیر ابتدایی برای دسترسی را بست. این روزها اما گردشگران هنوز هم برای تماشای منظره و چشم اندازهای زیبای هاوایی، به طور غیر قانونی از این پله ها بالا می روند. در نهایت شاید خستگی بالا رفتن از ۴۰۰۰ پله و خطر سقوط از لبه کوهستان وجود داشته باشد اما در انتهای مسیر هم منظره ای بهشتی، با آسمانی که آغوش خود را برایت باز کرده در انتظارت شماست.

کوه‌ کونولا هاوایی کوه‌ کونولا کوه‌ کونولا کوه‌ کونولا پله کوه‌ کونولا بهشت بهشت پله کوه‌ کونولا هاوایی

نوشته شده در ۸ تیر ۱۳۹۵ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ