سرزمینی شگفت انگیز در زیرزمین

اشتباه نکنید! این یک غار معمولی نیست، اینجا یک سرزمین شگفت انگیز است که در اعماق کشور ویتنام و زیرزمین قرار دارد. بزرگترین غار جهان « هان سونگ دونگ » نام دارد.

با اولین قدم‌هایی که به سمت این سرزمین برمی‌دارید خنکای نسیم صورتتان را نوازش می‌دهد. همانجا است که ناگهان فکر می‌کنید وارد قسمتی از بهشت شده‌اید. این غار که در ویتنام قرار دارد تمام عناصر یک سرزمین شگفت انگیز را دارد، از دریاچه گرفته تا تپه‌های سبز و آبشار. به درستی که این سرزمین یک شگفتی دیگر از طبیعت است.

طبیعت شکفت انگیز

این جا آن قدر بزرگ هست که می توانید با هواپیما درون آن پرواز کرده و یا با قایق در آن دوری بزنید، آن قدر بزرگ هست که اگر گوشه از آن را با دست نشان دادی، رسیدنت به آن ساعت ها طول بکشد و در هر قدم با شگفتی جدید روبروی شوی. گیاهانی که روی زمین ندیده ای، ترکیبات و ساختار هایی که از خاک مروارید ساخته و مسیر های آبی خروشانی که صدایش از دور سکوت سنگین غار را میشکند، اینجا بزرک ترین غار جهان”  هان سونگ دونگ ” است در ویتنام ، اینجا همان سرزمینی است که در کتاب های تخیلی خوانده اید.

سرزمین

در سال ۱۹۹۱ فردی به نام ” هوخان ” در جنگل های ویتنام به دنبال شکار بود که ناگهان، با دهانه ی غاری روبرو شد که نسیمی خنک، صدای آب و سرسبزی از آنجا به بیرون سرازیر شده بود. این شاید اولین باری نبود که کسی این بهشت را میدید اما هواخان هم مانند افراد قبلی راه آنجا را فراموش کرد تا در سال ۲۰۰۸ به همراه یک زوج غارشناس، بریتانیایی دهانه غار را پیدا کردند.

چند سال بعد نیز تیم های اکتشافی بسیاری برای بیشتر شناختن این غار راهی اینجا شدند و نتایج خود را اینگونه گزارش کردند که : ” غاری با این عظمت را رودخانه ای زیر زمینی طی ۲ تا ۵ میلیون سال شکل  داده است، دارای حیات جانوری و گیاهی بی نظیری است و ساختار زمین شناسی و نقشه برداری از آن سال ها زمان می خواهد. ” اما اگر داستان کشف را از آن ها بپرسی اینگونه می گویند که: « از همان لحظه ورود باورت می شود که وارد مکانی پر از ناشناخته ها شده ای و تنها آروزی عمری طولانی میکنی برای دیدن و دانستن تک تک شگفتی و رموز آن. ورودی عظیمی، پوشیده شده از گیاهان سبز رنگ تو را به غار وارد می کنند تا کمی جلوتر استاگلامت هایی به بلندی ۸۰ متر را ببینی.

هر قدم از غار زیبایی خودش را دارد، مثلا اینجا منطقه ای خاکی وجود دارد که انگار با شن محفظه هایی تیغه ای شکل، برای نگهداری مروارید های خاکی ساخته شده یا ناهمواری های سرسبزی که تو را به رودخانه ی غار می رساند، رودخانه هم تو را به آبشار، اینجا پایان ندارد و با این همه زمان، انرژی و هزینه ای که صرف شده تنها ۱۴۰ کیلومتر در غار پیشروی کرده اند. اینجا همان جایی است که ژول ورن و کارگردان های فیلم های تخیلی در خواب دیده و برایمان تعریف کرده اند، اینجا سرزمینی ناشناخته است که حیات را به زیر زمین آورده، حیات جانوری شامل پرندگان، خزندگان و پوشش گیاهی که تا جایی که نور به داخل غار خزیده ادامه دارد.

اینجا حتی آب و هوای خودش را دارد، ابر و مه، رطوبت و دمایی که نقطه به نقطه متغیر است. به جز پژوهشگران و کاشفان تیم های تحقیقاتی، بازدید از این غار برای گردشگرای که تجربه غارنوردی دارند، تا جایی که ایمن سازی و مشخص شده، آن هم تنها با مجوز هایی که به طور محدود صادر می شود ممکن است. »

شهر شگفت انگیز

دنیای شگفت انگیز

شگفت انگیز

سرزمین های شگفت انگیز

محل شگفت انگیز

سرزمینی شگفت انگیز

سرزمین شگفت انگیز

نوشته شده در ۱۲ تیر ۱۳۹۵ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ