محبوب ترین جاذبه های گردشگری آفریقا

آفریقای جنوبی یا بهتر است بگوییم فقیر ترین کشور ثروتمند جهان ، از جاذبه های شگفت آور زیادی برخودار است. این کشور از نظر زیبایی های حیات وحش نیز مورد توجه قرار میگیرد.ما در ادامه ی مطلب میخواهیم شما را با جاذبه های گردشگری آفریقا  آشنا کنیم .با سیر و گشت همراه باشید.

جاذبه های گردشگری آفریقا

محبوب ترین جاذبه های گردشگری آفریقا

کوهستان صاف؛ زیباترین منظره کیپ‌تاون

این کوهستان، یکی از جاذبه های گردشگری آفریقا و  مشهورترین کوهستان این کشور است که حدود ۱۰۸۶ متر ارتفاع داشته و در کیپ‌تاون قرار دارد. صخره‌های سنگی و عمودی، دیواری بلند را روی جلگه صاف آن ایجاد کرده‌اند. این کوه که از پرجمعیت‌‌ترین و پربازدید‌کننده‌ترین مناظر کیپ‌تاون محسوب‌ می‌شود گونه‌های مختلفی از گیاهان را در خود جای داده است.

از بالای کوه می‌توان مناظر زیبایی از مرکز شهر، کوهستان‌های اطراف و اقیانوس را به خوبی مشاهده کرد علاوه بر آن از آنجایی که این منطقه به یکی از دلخواه‌ترین جاذبه‌های تفریحی شهروندان آفریقایی تبدیل شده،‌می‌توان گونه‌ای از فرهنگ ساکنان آفریقای جنوبی را نیز در آن دید.

با این وجود حتی اگر شما علاقه‌ای به صعود به ارتفاعات کوه به صورت پیاده ندارید می‌توانید سوار بر تله‌کابین‌هایی که هر شش دقیقه به نوک قله سفر می‌کنند، این تفریح را انجام دهید.

راه باغی؛ زیبا همچون بهشت

این جاده که ۳۰۰ کیلومتر طول دارد راهی مملو از جاذبه‌های طبیعی است که از خلیج موسل تا پل پاول سوئر امتداد دارد. باید اذعان داشت که نه تنها را‌ه‌باغی بلکه تمام مسیر ساحلی ۷۵۰ کیلومتری که از کیپ‌تاون تا بندر الیزابت کشیده شده جاذبه‌های متعددی را به بازدید‌کنندگان ارائه ‌می‌کنند.

این مسیر از کوهستان‌ها، پرتگاه‌ها، سواحل شنی،‌ جنگل‌های انبوه، مناطق غیر بیابانی و منطقه‌ای مملو از تنوع گیاهی و سبزیجات گوناگون تشکیل شده که در منطقه‌ای باریک، به جلب گردشگران می‌پردازند.

تفرجگاه‌های ساحلی متعددی نیز، به جذب گردشگران می‌پردازند، تفرجگاه‌هایی آرام و نزدیک به دریا که در آن می‌توان از دیدن تنوع حیات وحش همچون پنگوئن‌ها، دلفین‌ها و نهنگ‌ها لذت برد.

جزیره روبن؛ سمبل کشوری آزاد

در حدود ۱۰ کیلومتر دورتر از شهر کیپ‌تاون می‌توان زندان سابق جزیره روبن را مشاهده کرد. این جزیره و زندان داخل آن یکی از مشهورترین شخصیت‌های آفریقای جنوبی را سال‌ها در خود نگاه‌ داشته بود، نلسون ماندلا، برنده جایزه نوبل و رئیس جمهور اسبق این کشور.

زندانی بودن چندین ساله نلسون ماندلا و دیگر شخصیت‌های سیاسی آفریقای جنوبی در زندان جزیره روبن، امروزه از این منطقه جاذبه‌ای توریستی ساخته است. در حال حاضر این جزیره نه تنها به عنوان میراث جهانی یونسکو بلکه به عنوان سمبلی از آزادی آفریقای جنوبی شناخته شده است.

جاذبه های گردشگری آفریقا

غارهای استوک فونتین: گاهواره بشر

غارهای استوک فونتین در ۵۰ کیلومتری شمال غرب ژوها‌نسبورگ واقع شده است.

این غارها نه تنها به دلیل سنگ‌های استالاگمیت (stalagmits) یا زیر گلفهشنگ و گلفهشنگ‌ها (stalatctites) خود از شهرتی فراوان برخوردار شده بلکه اکتشافات متعددی که در آن در خصوص نشانه‌هایی از وجود انسان‌های دو و نیم میلیون ساله صورت گرفته نیز این غارها را در ردیف میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده است.

این غارها به دلیل یافته‌های دیگری همچون اکتشافات استخوان‌های چهار میلیون ساله که به پای کوچک شهرت یافته‌اند،‌نیز مشهور شده‌اند. به تازگی نیز مرکزی مربوط به نحوه تکامل بشر در این منطقه دایر شده است.

پارک ملی کروگر: صحراگردی با دوربین معمولی

تمام جهانگردانی که به آفریقا مسافرت می‌کنند حتماً باید تجربه یک صحرانوردی یا سافاری را که یکی از جاذبه های گردشگری آفریقا بوده را داشته و حیات‌وحش این قاره همچون شیرها و فیل‌ها را از نزدیک تماشا کنند. این صحرا‌نوردی دقیقاً همان چیزی است که می‌توان در پارک ملی کروگر آنرا مشاهده کرد.

پنج خط بزرگ این تور طبیعت‌گردی به نام‌های بوفالو، کرگدن،‌شیر، فیل و پلنگ،‌بخش‌های اصلی آن به شمار می‌روند. علاوه بر این پنج حیوان گردشگران می‌توانند ۱۳۰ گونه پستاندار ۴۸۰ گونه ماهی، ۱۱۴ نوع خزنده و ۴۶۸ نمونه از پرندگان مختلف را نیز در این سفر مشاهده کنند. از اینرو به هیچ عنوان تعجب نکنید و دوربین‌های خود را به همراه داشته باشید.

پارک بازی فیندا؛ اکوسیستم هفت‌گانه:

پارک بازی فیندا در ۳۰۰ کیلومتری سواحل شرقی دوربان قرار دارد. این پارک یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق حفاظت شده آفریقای جنوبی به شمار رفته و در آن اکوسیستمی هفت‌گانه همچون نخل‌های ساوانه (savannnah) بوته‌های کوهستانی، جنگل‌های شنی و زمین‌های پراز خار و تیغ پوشش ۱۴۰ کیلومتری از آن را در برگرفته است. این تنوع زیستی جغرافی‌دان‌ها،‌گیاه‌شناسان، زیست‌‌ ‌شناسان و بسیاری از جهانگردان دانشگاهی را از اقصی نقاط جهان به سوی خود جلب کرده است.

کوه تاریک و دره خروشان رودخانه بلاید:

کوهستان دارکنزبرگ(کوه تاریک)، مرتفع‌ترین کوه آفریقای جنوبی محسوب می‌شود. جای شگفتی نیست اگر تصور کنیم این منطقه همان مرکز زمین در نظر گرفته شود. کوهستانی که الهام بخش خلق اثر مشهور ارباب حلقه‌ها بوده است.

دره رودخانه بلاید از زیباترین مناظر این کوهستان، در حدود ۲۶ کیلومتر طول و ۸۰۰ متر عمق داشته و به عنوان بزرگترین شگفتی طبیعی آفریقای جنوبی و یکی از بزرگترین دره‌های جهان محسوب می‌شود.

موزه آپارتاید؛ یادآور تاریخ آفریقای جنوبی

این موزه که در سال ۲۰۰۱ در شهر ژوهانسبورگ افتتاح شده یکی از پربازدید کننده‌ترین جاذبه های گردشگری آفریقا و تأثیربرانگیزترین موزه‌های این کشور به شمار می‌رود.

نمایش مسلسل گونه آغاز تاریخ خون‌بار آفریقا در سال ۱۹۴۸ و اتمام آن در سال ۱۹۹۴، تجربه‌ای سرشار از آوارگی مردم و استعمار زورگویان جاه‌طلب را به یاد بازدید‌کنندگان خود می‌آورد.

از برجسته‌ترین قسمت‌های این موزه نمایی از سلول‌ انفرادی زندان‌های نژادپرستان آفریقای جنوبی است که نشان دهنده تغییر و دگرگونی در این کشور محسوب می‌شود

نوشته شده در ۲۷ تیر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع اخبار گردشگری
تبلیغات چپ