زیباترین موزه های جهان را بشناسید

یکی از جاذبه هایی که افراد تمایل کمتری به بازدید از آنها دارند موزه ها هستند که فقط تعدادی از افراد علاقه مند به تاریخ به آنجا می روند. در حالی که موزه ها نشان دهنده ی تاریخ یک کشور هستند و حتی بعضی از آنها بیانگر تمدن بشری می باشند. رفتن به موزه به افراد یک کشور احساس سربلندی و غرورمی بخشد. افراد با دیدن آثار درون موزه می توانند به گذشته کشور خود پی برده و گذشتگان را مورد احترام قرار بدهند. ما در ادامه ی مطلب می خواهیم معروف ترین و زیبا ترین موزه های جهان را به شما معرفی کنیم. با سیر و گشت همراه باشید.

موزه های جهان
شهر ممنوعه ی چین

شهر ممنوعه ی چین مجموعه ای از کاخ های دست نخورده در چین و زیباترین موزه های جهان از لحاظ معماری می باشد. بیش از ۵۰۰ سال اجداد مینگ و چینگ در این کاخ ها زندگی می کردند و بر سرزمین چین حکومت می کردند. این شهر ممنوعه ۷۲۳ هزار متر مربع وسعت دارد و ساختمان هایش با چوب ساخته شده و معماری زیبایش باعث شده به یکی از زیباترین موزه های جهان تبدیل شود. در شهر ممنوعه چین بیش از ۷۰ ساختمان با ۹۰۰۰ اتاق وجود دارد و حدود ۱۵۰ هزار متر مربع زیربنای آن می باشد. معماری این شهر بازتابی از مقاصد فلسفی و مذهبی و نمادی از قدرت و عظمت امپراطور وقت چین می باشد. بزرگ ترین کاخ باقی مانده در دنیا، شهر ممنوعه است و رنگ زرد و قرمز بیشتر از رنگ های دیگر در این مجموعه نمایان است. رنگ زرد: نشانه ی امپراطور و رنگ قرمز: نشانه شادی و خوشبختی می باشد. گرچه معماری این شهر ممنوعه از چوب بوده اما دیوارهای آن به گونه ای است که در مقابل شلیک توپ های قدیمی مقاوم بوده و در چهار گوشه ی آن دیده بان و نگهبانان از آن محافظت می کردند. دارای دوبخش خارجی و داخلی بوده که بخش خارجی جهت برگزاری مراسم های ویژه و و بخش داخلی برای انجام امور اداری و محل زندگی این خاندان بوده. کاخ های متعددی در اطراف این مجموعه قرار داشته. باغ سلطنتی در شمالی ترین قسمت، کاخ دختران امپراطور در بخش شرقی قرار داشته، چرا که خورشید از شرق طلوع می کرده و نشانه ی جوانی و سرزندگی بوده و افراد پیر در بخش غربی بودند چرا که خورشید در مغرب غروب می کرده و نشانه ی گذر عمر افراد بوده. هیچ درختی در اطراف کاخ وجود نداشته از ترس اینکه روزی قامت درخت از کاخ ها بیشتر شود چون امپراطوران چین هیچ موجود زنده ای را بلندتر از خود نمی توانستند تحمل کنند و اینکه درخت برای امپراطوران نماینده چوبه دار بوده و از دیدن آن برایشان ناراحت کننده بوده. به قصر باستانی پکن بروید که نماینده ی معماری تمام قصرهای چین است. قصرهای سلطنتی که ۲۴ امپراطور در آن ها زندگی می کردند. از بهترین موزه های جهان و زیباترین کاخ سطنتی است که برای دنیا به جا مانده است.

موزه های جهان

موزه گوگنهایم بیلبائو اسپانیا

موزه گوگنهایم بیلبائو بی شک یکی از زیباترین موزه های جهان و بهترین موزه های دنیا است. گوگنهایم در اسپانیا و شهر بیلبائو واقع شده. فرانک گهری مجسمه ساز معروف دنیا طراح این موزه بوده و در حال حاضر در این موزه نمایشگاهی از آثار هنرمندان اسپانیایی و بین المللی از کل دنیا به معرض نمایش درآمده است. شکل عجیب و خاص این موزه در نوع خود بی نظیر است و شبیه به یک کشتی که شیشه های به کار رفته در آن شبیه فلس ماهی است، می باشد و طراحی های منحنی های ساختمان به دلیل بازتاب نور بوده. در سال ۱۹۹۷ درب های این موزه به روی عموم گشوده شد و به دلیل طراحی منحصر به فردش در دنیا معروف شد. هم اکنون این موزه متعلق به بنیاد گوگنهایم نیویورک است که با ساختار مدرن و بی نهاییت زیبایش قطعا یکی از بهترین ساختمان های دنیاست که زبان از توصیف معماری زیبایش قاصر است.

موزه های جهان

موزه تاریخ ملی لندن

از زیباترین موزه های دنیا می توان موزه تاریخ ملی لندن را نام برد که بیش از ۷ میلیون آثار را در خود جای داده و مربوط به بسیاری از فرهنگ ها، قوم ها و فرهنگ پیش از تاریخ می باشد که طراحی آن شبیه غاریست با نور پردازی بی نظیر که یکی از بهترین ها در دنیاست. موزه تاریخ در سال۱۸۸۱ میلادی بخشی از قسمت موزه بریتانیاست که در سال ۱۹۶۳ از موزه بریتانیا جدا شده و تا سال ۱۹۹۲ به نام موزه بریتانیا ” تاریخ طبیعی” مشهور شد. این موزه از ۷۰ میلیون نمونه ی زمین شناسی تشکیل شده که شامل: کانی شناسی، گیاه شناسی، دیرینه شناسی، جانور شناسی و گیاه شناسی می باشد. البته بخشی برای شناسایی، آرایه شناسی و حفاظت وجود دارد. بسیاری از این مجموعه توسط چارلز داروین جمع آوری شده. بازدید از این موزه رایگان است فقط بعضی اوقات نمایشگاه های ویژه ای که برگزار می شود رایگان نخواهد بود. نیل مک گرگور هم اکنون رییس موزه ی بریتانیاست.

موزه های جهان

موزه لوور فرانسه

بزرگترین موزه دنیا موزه لوور است که قبل از انقلاب کبیر فرانسه یکی از کاخ های سلطنتی بود که در آن آثار با ارزش هنری به عنوان موزه سلطنتی نگهداری می شد. پس از انقلاب کبیر در سال ۱۷۸۹ موزه و آثار موجود هنری آن به مردم فرانسه اهدا شد و در سال ۱۷۹۳ به موزه ملی فرانسه تبدیل شد. موزه لوور برای گردشگران و جهان گردان در سفر به فرانسه الویت داردچون یکی از بزرگ ترین و زیباترین موزه های جهان است که ساختار هرمی و تمام شیشه ای دارد و از نظر نما زیباترین موزه ی دنیاست که بیشترین آثار تاریخی و ارزشمند کشورهای مختلف در آن به نمایش گذاشته شده است. این موزه ۴۲۲ هزار آثار هنری دارد اما فقط ۳۸ هزار تا از این آثار در دید عموم قرار گرفته. آثاری از کل دنیا از جمله آثاری از ایران باستان و تخت جمشید در این موزه به نمایش گذاشته است. بزرگ ترین موزه ی جهان است که ۲۲۹۰ هزار نفر در آن مشغول به کارند که ۲۴ ساعته آماده باش و در حال مراقبت و حفاظت از این میراث گران بها در فرانسه هستند.

موزه های جهان
موزه ی گوگنهایم نیویورک

موزه ی گوگنهایم نیویورک در منطقه ی منهتن شهر نیویورک و جنب پارک مرکزی این شهر واقع شده و با راهرویی به فرم حلزون به سمت بالا طراحی شده تا به فضای اصلی موزه برسد. فرانک لوید رایت طراح این موزه می باشد و درب هایش در سال ۱۹۳۷ به روی تاریخ دوستان گشوده شده. موزه ی گوگنهایم نیویورک از بهترین موزه های جهان است که نه خسته کنندست نه دلگیر و آثارهای هنری به طور زیبایی در کنار هم قرار گرفتند که بازدید کنندگان از تماشای آن ها لذت می برند. موزه شبیه دوکی است که به صورت مارپیج و دایره ای طراحی شده و در فضایی پهن شده و دوباره در پایین باریک می شود. آسانسور نیم دایره اش جذابیت خاصی به این ساختمان مدرن بخشیده در انتها در طبقه ی همکف پس از بازدید نمایشگاه خود را در طبقه همکف نزدیک خروجی می یابید که جذاب و دلپذیر است. گرچه در بعضی موزه مسیر رفت و برگشت تکراریست اما در این موزه قدم به قدم آثار جدیدی چشم تان را مجذوب خواهد کرد.

موزه های جهان

موزه یهود برلین

موزه یهود برلین با طراحی دانیال لیبسکند یکی از بهترین موزه های جهان است در برلین که برای زنده نگه داشتنِ یادمانی از یهودیان کشته شده در جنگ جهانی دوم ساخته شده. معماری این ساختمان به صورت زیگزاک طراحی شده که بسیار مدرن و منحصر به فرد است. این موزه نمونه ای از شور و هیجان و پیچیدگی است. دیوارهای سیاه، فضای تنگ و تاریک که بن بست می رسد. فضای تاریک که با زاویه ای شکسته که هراس آور و وحشتناک است و در انتها که مسیر ویرانگی منتهی به برج هولوکاست می باشد. پا گذاشتن بر روی صورتک های چدنی که صدای جیغشان وحشت آور است تجربه ای هولناک در این موزه است. خط هایی که روی بنا کشیده شده نشان از شهر برلین و نشان دهنده ی محله ی یهودی نشین و خیابان های غم انگیزیست که کشتار یهودیان در آن صورت گرفته. مسیر سرگردانی با پنجره هایی از روبه رو هدف خاصی در ساختشان نیست و فقط مفهوم سرگردانی را به بازدیدکنندگان القا می کند. موزه ایست متفاوت با دیگر موزه ها در سرتاسر دنیا، بازدید از آن تجربه ای هولناک و تکرار نشدنیست.

موزه های جهان

موزه ملی سرخپوستان آمریکا

موزه ملی سرخپوستان در ایالات متحده آمریکا و یکی از مراکز فرهنگی این ایالات به شمار می آید که در واشنگتن دی سی در قاره آمریکا واقع شده که توسط George Gustav Heye در سال ۱۹۰۳ احداث شد و زیر نظر موسسه اسمیتسونین فعالیت می کند. این ساختمان پس از ۱۵ سال ساخت در ۵ طبقه در سال ۲۰۰۴ به روی مردم شهر واشنگتن در سال ۱۹۱۶ بازگشایی شد و مورد توجه بازدید کنندگانی از سراسر دنیا قرار گرفت. طرح ساخت و معماری این موزه به عهده ی Douglas Cardinal و Gohnpaul Jones بوده و فضاهایی داخلی آن به طور زیبایی طراحی شده و دارای مجموعه ای بیش از ۸۰۰۰۰۰ شی و ۱۲۵۰۰۰ عکس به معرض نمایش درآمده. این موزه فضاییست برای آشنا شدن از زمانی که سرخ پوستان مورد بی مهری سفیدپوستان قرار می گرفتند، می باشد. به موزه سرخپوستان بروید به زندگی سرزمین مردمانی که زندگی شان در گذشته ای نه چندان دور نابود شده قدم بگذارید و سری به آداب و رسوم و فرهنگشان بزنید که در این موزه به نمایش گذاشته شده و همین جذابیت ها باعث شده یکی از زیباترین موزه های جهان برای تاریخ دوستان باشد.

موزه های جهان

موزه رویال اونتاریو

موزه رویال اونتاریو یکی از بهترین موزه های جهان و از زیباترین موزه های سلطنتی در کانادا و شهر تورنتو می باشد که مانند یک قطعه ی کریستال از زمین بیرون آمده و چشم ها را مجذوب می کند. در این موزه ۶ میلیون آثار هنریِ باارزش برای عموم به نمایش درآمده و جالب است آثاری از سفال های کاشان و کرمان در بین این آثار به چشم می خورد. اگر علاقمند به دانستن درباره آثار ارزشمند این موزه هستید، کتاب نفیسی در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده که اطلاعات جامع و کاملی در اختیار علاقمندان قرار می دهد. موزه رویال اونتاریو ‏Royal Ontario Museum‏ که به ‏ROM‏ نیز معروف است و از اولین موزه های تورنتو می باشد که مجموعه ای از آثار بزرگ نمایشگاهی در آن وجود دارد. نور پردازی این موزه در شب ها یکی از زیباترین ساختمان ها در این شهر است و از بهترین موزه های دنیا است که تماشای آن خالی از لطف نیست.

موزه های جهان

موزه ی تاریخی دولتی مسکو

موزه ی تاریخی دولتی مسکو درسال ۱۹۱۹ میلادی افتتاح شده و در ۸ ماه میِ سال ۱۹۶۵ ساختمان جدیدی به آن اضافه شده. وزرات دفاع فدراسیون روسیه سرپرستی این موزه را عهده دار است. زمانی که روسیه دچار بحران بعد از جنگ شد تصمیم گرفته شد موزه ای تاسیس کنند برای تجلیل از نیروی جنگ روسیه. این موزه ۲۴ سالن دارد که حدود یک میلیون شی از آثار هنری این کشور به نمایش درآمده است که نزدیک میدان سرخ قرار گرفته و نمای آن قرمز است. هر ساله از این موزه میلیون ها بازدید کننده از آن دیدن می کند و هر روز از یکشنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح تا ۵ عصر درب هایش به روی عموم باز است. به یکی از بهترین موزه های جهان و بهترین موزه های دنیا سفر کنید و از دیدن تاریخشان لذت ببرید.

موزه های جهان

 

همگردی
نوشته شده در ۱۱ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ