مکان های دیدنی آمل

آمل یکی از شهرهای زیبای کشورمان ایران بوده که در تمام سال مسافران زیادی را در خود جای داده است. مکان های دیدنی آمل بسیار زیاده بوده که ما در این مطلب سعی کردیم به تعدادی از آن بصورت خلاصه نگاهی بیندازیم. با سیر و گشت همراه باشید.

مکان های دیدنی آمل

آبشار لاکوه

یکی از زیباترین آبشارهای ایران و آبشارهای آمل با نام آبشار لاکوه در یک مکان بسیار زیبا رنگارنگ در منطقه پاکوب سر واقع شده است. این منطقه با گونه های مختلف گیاهان رنگانگ پر شده و ترکیبی از رنگ های آبی مربوط به گونه های سیزاب و فراموشم مکن، سبز حاصل از گونه های جنگلی ممرز، آلوی جنگلی، از گیل و ولیک، در کنار دامنه قرمز رنگی که با گل های شقایق و گل گاوزبان پرشده است و دشت زرد رنگ به وجود آمده از گونه زلف پیر را در این منطقه ایجاد کرده و جلوه فوق العاده ای را به وجود آورده است. همچنین در این بخش می توانید پوشش گیاهی مراتع کوهستانی شامل بروموس، فستوکا، گون، آویشن و سنبله دماوندی را مشاهده نمایید. برای رسیدن به این آبشار در جاده لاکوه از سمت شرقی رستوران سیاه بیشه، در منطقه سیاه بیشه پس از طی کردن جاده هزار می توانید وارد مسیر پاکوب نقره سر شوید. این آبشار به نام های  لاکو و نقره سر نیز شناخته می شود و یکی از جاذبه های گردشگری آمل و جاهای دیدنی آمل است.

آبشار لاکوه

 

آبشار پردمه

بایجان دهستان خوش آب و هواییست که در ۲۰ کیلومتری شمال گزنک در جاده هراز  و در ۷۰ کیلومتری بخش جنوب آمل قرار واقع شده است. آبشار پردمه که یکی از زیباترین آبشار های آمل وآبشارهای ایران است در روستای پردمه در منطقه بایجان و در کنار رودخانه ای به همین نام قرار گفته است. این آبشار مورد علاقه بسیاری از طبیعت گردان و کوهنوردان می باشد و به یکی از جاذبه های گردشگری آمل و جاهای دیدنی آمل تبدیل شده. رودخانه پردمه از کوه های سرخره و بوم سرچشمه می گیرد، از آبشار پردمه می گذرد و در نهایت به رودخانه شیرکلا می ریزد.

آبشار پردمه

آبشار یخی نوا

اگر مسیرتان به روستاهای نوا و نیاک افتاد تماشای این آبشار شگفت انگیز را که یکی از زیباترین آبشارهای آمل و آبشارهای ایران است را از دست ندهید. البته فقط در تابستان! زیرا آبشار نوا در تمامی طول سال یخ زده است و فقط در مدت زمانی کوتاهی در تابستان آب آن روان می شود. آبشار یخی نوا با ۸ متر ارتفاع و ۳ متر ضخامت در نزدیکی قله ی دماوند و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار داشته و شیبی در حدود ۸۵ درجه دارد. برای دسترسی به این آبشار پس از عبور از ده پلور، حدود ۲۰۰ متر جلوتر از خروجی روستاهای لاریجان و رینه، خروجی ده نوا را مشاهده می نمایید. پس از طی کردن حدود ۵ کیلومتر به یک جاده باغ فرعی خواهید رسید. با حدود یک ساعت کوهپیمایی دراین مسیر و مشرف به آبادی نارمجان آبشار نوا را که یکی از جاذبه های گردشگری آمل و جاهای دیدنی آمل خواهید دید.

آبشار یخی نوا

آبشار امیری

آبشار امیری با  ارتفاع بیش از ۱۰۰ متر در جنوب شرقی منطقه امیری قرار داشته و از بالای صخره ای بلند به صورت دو پله ای به پایین می ریزد. برای تماشای این آبشار زیبا باید وارد منطقه ی امیری شوید.  برای دسترسی به این منطقه در جاده هراز پس از تونل وانا، منطقه ییلاقی وانا  را خواهید دید. این منطقه ی کوهستانی دارای ۷ روستا به نام های وانا، شمس آباد، نحر، دینان، آخا، ترا، و حاره می باشد. روستای شمس آباد با یک پل از جاده اصلی منطقه امیری جدا می شود. با ورود به این روستا، در مسیر راهی باریک قرار خواهید گرفت که شما را به سمت خانه های این روستا هدایت می کند. روستای شمس آباد یک روستای ییلاقی است که در زمستان به دلیل سردی زیاد کسی در آن زندگی نمی کند.

آبشار امیری

آبشار برجی کلا

آبشار برجی کلا که یکی از زیباترین آبشارهای آمل است در روستای برجی کلای آمل و در دره چلاو واقع شده. اگر تمایل دارید یک روز خوب و آرام را در طبیعتی بکر و دست نخورده بگذرانید و از تماشای مناظر زیبا لذت ببرید، این منطقه را از دست ندهید. در این منطقه ۴ آبشار وجود دارد که سه تای آن به صورت پله ای و با ارتفاعی حدود ۷ متر سرازیر می گردند و آبشار چهارم با ارتفاعی حدود ۲۳ متر دارای حوضچه ی بزرگی می باشد. برای تماشای این آبشار باید مقداری پیاده روی کنید. اما خیلی سخت نیست و برای افرادی با توانایی کم نیز مناسب می باشد. برای دسترسی به این منطقه از شهر آمل به سمت تهران حرکت کنید و پس از طی حدود ۲۵ کیلومتر با استفاده از پل منگل که در سمت چپ جاده دیده می شود، وارد جاده فرعی شوید. بعد از طی کردن ۱۵ کیلومتربه منطقه ی زیبای چلاو خواهید رسید.

آبشار برجی کلا

آبشار ناندل

ناندل نام روستایی از توابع منطقه لاریجان شهر آمل می باشد. این روستا در ارتفاع ۲۳۰۰ متری و مشرف به قله دماوند  قرار دارد و حدود ۹۰ خانوار ( بر اساس آمار سال ۱۳۸۵ ) در آن ساکن هستند. در آبشار ناندی که یکی از زیباترین آبشارهای ایران و آبشارهای آمل است نیز در پایین دست پلی فلری واقع شده و از صخره ی بلندی به پایین می ریزد. برای دسترسی به این آبشار باید وارد جاده انشعابی این روستا شوید. این جاده در کیلومتر ۵۳ جاده ی هراز قرار دارد. در بین تونل شماره ی ۷ و ۸،  دوراهی سمت غرب جاده، به روستاهای دلارستاق منتهی می شود. منطقه دلارستاق  شامل روستاهای حاجی دلا، میان ده، رزن، کرف و در ناندل می باشد.

آبشار ناندل

نوشته شده در ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
  • آبشار یخی نوا خیره کننده است
    تو صفحه زیر هم عکسهایی خیلی قشنگی از آبشار گذاشته واقعا دیوانه کننده است (:

  • تبلیغات چپ