سلفی گرفتن می‌تواند شما را بکشد!

سلفی گرفتن به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی امروزی بسیاری از انسان‌ها تبدیل شده است. کافی است اپلیکیشن محبوب اینستاگرام را بر روی گوشی هوشمندتان باز کرده و هشتگ #selfie را جست‌وجو کنید؛ کاربران این اپ تا به الآن بیش از 391 میلیون پست با مضمون سلفی را به اشتراک گذاشته‌اند. این نشان می‌دهد که سلفی در دنیای امروزی پدیده‌ای فوق‌محبوب و فراگیر است. بااین‌حال، مطالعه‌ای جهانی نشان می‌دهد که از سال 2011 تا 2017، سلفی گرفتن باعث مرگ 259 نفر شده است. آیا واقعاً سلفی گرفتن خطرناک است و باید هنگام سفر مراقب این موضوع باشیم؟ در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم.

سلفی

سلفی چیست؟

رسانۀ مجازی و دنیای اینترنت باعث بروز پدیده‌ای عجیب به نام سلفی شده است، اما هرکسی با معنای این واژه آشنا نیست. سلفی عکسی از شماست که خودتان آن را گرفته‌اید؛ این عکس معمولاً با استفاده از دوربین جلوی گوشی‌های هوشمند گرفته می‌شود. کافی است گوشی‌تان را روبه‌روی صورتتان گرفته و با دوربین جلو از خودتان عکس بگیرید.

چرا مردم سلفی می‌گیرند؟

عوامل روانی که باعث می‌شوند فرد سلفی بگیرد و آن را در یک وب‌سایت به اشتراک بگذارد پیچیده‌اند. این عوامل می‌توانند گوناگون و مختلف باشند؛ هرکسی در شرایط متفاوتی از دیگری است. ازنظریه‌های رایج دربارۀ علت سلفی گرفتن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیانِ حقیقی خویشتن: تمام سلفی‌ها محصولِ خودشیفتگی نیستند. بسیاری از مردم برای بروز دادن احساسات، افکار یا کارهای خود سلفی می‌گیرند و آن را به‌صورت آنلاین منتشر می‌کنند.
  • تقویت خودباوری: بسیاری از مردم فقط برای دلِ خودشان سلفی می‌گیرند؛ حتی اگر سلفی را برای عموم منتشر کنند. سلفی گرفتن به این افراد اجازه می‌دهد تا اعتمادبه‌نفس بیشتری دربارۀ ظاهر خود داشته باشند.
  • مورد توجه مردم قرار گرفتن: اینجاست که خودشیفتگی خود را نشان می‌دهد. مردم دوست دارند که در فضای مجازی مورد توجه قرار بگیرند. دریافت «لایک‌ و کامنت‌» از دوستان و اطرافیان روشی ساده و سریع برای افزایش اعتمادبه‌نفس است.

آیا سلفی گرفتن خطرناک است؟

محققانِ کتابخانۀ ملی پزشکی ایالات‌متحده آمریکا توصیه می‌کنند که باید مناطقی با عنوان «سلفی ممنوع» معرفی شوند تا نقاط خطرناک برای سلفی گرفتن مشخص شده و میزان مرگ‌ومیر ناشی از این کار کاهش یابد.

این نقاط مکان‌هایی نظیر قلۀ کوه‌ها، ساختمان‌های بلند و دریاچه‌ها را شامل می‌شود که بسیاری از مرگ‌ومیر‌های ناشی از سلفی گرفتن در این نقاط اتفاق می‌افتد.

غرق شدن، تصادفات و سقوط کردن از رایج‌ترین دلایل مرگ با سلفی هستند. البته مرگ توسط حیوانات، برق‌گرفتگی، آتش‌سوزی و اسلحه نیز مکرراً در سراسر جهان گزارش شده‌ است.

در ماه جولای 2018، گوین زیمرمن 19 ساله هنگام سلفی گرفتن بر فراز یک صخره در نیو ساوت ولزِ استرالیا، سقوط کرد و کشته شد.

تامر فرانکفورتر در ماه سپتامبر هنگام سلفی گرفتن در پارک ملی یوسیمیتی در ایالت کالیفرنیا 250 متر سقوط کرد و کشته شد.

در مطالعه‌ای که پیرامون این موضوع انجام شد، گزارشات جدید و مشابه مورد بررسی قرار گرفتند.

محققان دریافتند که مرگ‌های مربوط به سلفی در کشورهای هند، روسیه، ایالات‌متحده و پاکستان رایج‌تر هستند و 72.5 درصد قربانیان جنسیت مرد دارند.

مطالعات پیشین از داده‌های ویکی‌پدیا و توییتر استفاده کرده بودند که ازنظر محققان داده‌های دقیقی نیستند.

این مطالعۀ جدید همچنین نشان می‌دهد که آمار مرگ‌های مربوط به سلفی در حال افزایش است.

در سال 2011 تعداد این نوع مرگ‌ها فقط سه مورد بوده است، اما این تعداد در سال 2016 به 98 مورد و در سال 2017 به 93 مورد افزایش داشته است.

بااین‌حال، محققان ادعا می‌کنند که تعداد واقعی مرگ‌های مربوط به سلفی می‌تواند بسیار بیشتر از این ارقام باشد، زیرا در پرونده‌های مربوطه، هرگز علت مرگ تحت عنوان «سلفی» ثبت نمی‌شود.

در متن مطالعه آمده است که: «این باور وجود دارد که مرگ‌های مربوط به سلفی به‌درستی گزارش نمی‌شوند و این مشکل باید مورد بررسی قرار بگیرد.»

«برخی از تصادفات جاده‌ای هنگام سلفی گرفتن تحت عنوان “مرگ جاده‌ای” گزارش می‌شوند.»

«درنتیجه، مقیاسِ واقعیِ این مشکل کم‌اهمیت جلوه داده شده است؛ بنابراین بسیار مهم است که مشکلات، دلایل و عوامل مرتبط با مرگ‌های ناشی از سلفی مورد ارزیابی قرار بگیرند تا بتوان در این زمینه مداخلات مناسب و لازم را انجام داد.»

منابع: lifewire.com, bbc.com

نوشته شده در ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ