دریاچه مارمیشو کجاست؟

همیشه وقتی اسمی از ارومیه آورده می‌شود مردم بلافاصله به یاد دریاچه‌ی ارومیه می‌افتند؛ دریاچه‌ای که متأسفانه در وضعیت خوبی به سر نمی‌برد. البته ارومیه دریاچه‌های دیگری هم دارد؛ مثلاً دریاچه مارمیشو که از جذاب‌ترین و چشم‌نوازترین جاذبه‌های ارومیه بشمار می‌رود. در ادامه قصد داریم شما را با این دریاچه بیشتر آشنا کنیم. با سیر و گشت همراه شوید.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو یکی از دریاچه‌های ساکت و آرام در استان آذربایجان و شهر ارومیه بوده که فاصله‌اش با دریاچه ارومیه از سمت غربِ دریاچه حدود 45 کیلومتر است. این دریاچه درواقع در دره‌ای نزدیک به مرز مشترک میان دو کشور ایران و ترکیه قرار گرفته است که گونه‌های جانوری و گیاهی فراوانی در این ناحیه زندگی می‌کنند. اگر قصد دارید از دریاچه مارمیشو در سفر به ارومیه دیدن کنید، باید به میان کوهستانی در روستای مارمیشو بروید که در نزدیکی مرز ایران و ترکیه قرار دارد؛ البته نگران نشوید، این سفر چندان سخت نیست و ارزشش را دارد. برای رسیدن به این دریاچه باید از کنار رودخانه پرخروش نازلوچای عبور کنید. این رودخانه از دل کوه‌های بایبون و ستاره لوند بیرون آمده است و به تنگه‌ای بسیار زیبا منتهی می‌شود. سفر را از غرب ارومیه شروع کنید و با گذر از روستاهای کوچک و چشم‌نوازِ این منطقه مانند پسان، بانی و هلانی، خود را به روستای مارمیشو برسانید. توجه داشته باشید که دریاچه مارمیشو در دره‌ واقع شده است؛ همانا مسیر سفر کوهستانی بوده و مطمئناً ظرافت‌های طبیعی خاص بی‌شماری دارد. پس از پیمودن این مسیر، به روستای مارمیشو می‌رسید که واقعاً از زیباترین جاذبه‌های ارومیه است. در ادامۀ مسیر زیارتگاه پیر خراسانی قرار دارد و بعد از مدتی به دریاچه مارمیشو خواهید رسید. این دریاچه ۵ هکتار وسعت و حدود 60 متر عمق دارد. ماهی‌های قزل‌آلای دریاچه مارمیشو بسیار معروف‌اند.

دریاچه مارمیشو

تاریخچۀ دریاچه

بسیاری از محققان و زمین شناسان، ظهور دریاچه‌ها را به جو پر جنب‌وجوش داخل زمین ارتباط می‌دهند. به این شکل که براثر زلزله و ریزش کوه، معمولاً مسیرهای آبی بسته شده و دریاچه‌ها تشکیل می‌شوند و سپس با گذر زمان به شکل و شمایل کنونی خود می‌رسند. طبق روایت‌های گوناگون، دریاچه مارمیشو از بکرترین جاذبه‌های گردشگری ارومیه، اسم خود را از رهبر مسیحیان ساکن در منطقه به نام بنیامین مارشیمون گرفته است، البته نام‌های هم‌وزن زیادی در جای‌جای آذربایجان به این دریاچه نسبت می‌دهند؛ مثلاً در کتاب نگاهی به آذربایجان غربی به قلم افشار سیستانی، به دریاچه مارمیشو، دریاچه ماربیشو گفته می‌شود. به‌هرحال دریاچه مارمیشو یا ماربیشو از قسمت جنوبی خود به قلل سی تاو، قایدوک و چال و همچنین از قسمت‌های شمالی خود به کوه بایدوست و از سمت غربی خود به روستای دری و از شرق نیز به روستاهای بانی و پسان ختم می‌شود.

دریاچه مارمیشو

آشنایی با اقلیم طبیعی دریاچه

از رودخانه نازلوچای گرفته تا دریاچه مارمیشو، که هردو از زیباترین اما ناشناخته‌ترین جاذبه‌های گردشگری ارومیه و ایران هستند، علاوه بر وجود تنوع درختان جنگلی پرشمار، درخت بید به‌عنوان یک محافظ برای دریاچه، دورتادور آن را فرا گرفته است. به درختان متعدد گردو و همچنین درختانی نظیر بلوط، بنه، عناب، گلابی، زالزالک، بادام، گز، صنوبر و دیگر درختانی که در اطراف و حوالی این زیستگاه طبیعی وجود دارند نیز، باید اشاره‌ای داشته باشیم. زیستگاه جانوری دریاچه مارمیشو با توجه به گونه‌های مختلف جانوری، بسیار وسیع و گوناگون است که قطعاً در ادامه به آن خواهیم پرداخت، اما نکته قابل‌تأمل دراین‌بین، برخورداری این منطقه از مکان‌هایی مناسب برای پرورش زنبورهای عسل است (به سبب وجود تنوع گیاهی مطلوب و وجود رایحه‌ای از عطر گل‌های وحشی)، که همین امر سبب علاقه بسیاری از پرورش‌دهندگان زنبورهای عسل در سراسر ایران به این منطقه گشته است. از گونه‌های گیاهی هم می‌بایست به خارشتر، زنبق، لاله کوهی، گزنه، خشخاش، شیرین‌بیان، پیاز کوهی، کاسنی، آویشن، بومادران، کنگر و دیگر موارد موجود در این منطقه اشاره داشت.

دریاچه مارمیشو

زیستگاه جانوران گوناگون

در خصوص زیستگاه جانوری این منطقه که از مناسب‌ترین جاهای دیدنی ارومیه برای زندگی انواع حیوانات می‌باشد، باید گفت که با توجه به منقرض شدن نسل‌های زیادی از گونه‌های جانوری در کشورمان، این منطقه نیز در گذشته از بز کوهی، پلنگ و گراز برخوردار بوده است که اکنون بجای این حیوانات، خرس، خرگوش، گرگ و روباه در منطقه حضور پیدا کرده‌اند. از پرندگان نیز می‌توان به کبک، شاهین و بلدرچین که در آسمان اطراف دریاچه مارمیشو به پرواز درمی‌آیند، اشاره کرد. از جانوران آبزی هم باید ماهی سفید، ماهی قزل‌آلا و همچنین سمورهای آبی را نام برد که متأسفانه با میل زیاد صیادان به شکار این دسته از جانوران آبزی، دیگر نمی‌توانیم موارد زیادی را در آب مارمیشو پیدا کنیم.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو کجاست؟

فقط کافی است که در سفر به ارومیه، از میدان مدرس این شهر، به سمت این دریاچه رهسپار شوید. با گذراندن حدود ۴۵ تا ۵۰ کیلومتر به سمت غرب و با عبور از روستاهای پسان، بانی و هلانی به روستای مارمیشو خواهید رسید. دیگر کافی است تا با راهنمایی افراد محلی به دریاچه‌ای که در نزدیکی روستا قرار گرفته است، بروید. فراموش نکنید که اگر قصد سفر به ارومیه و دریاچه مارمیشو را دارید، در فصل گرم سال به اینجا بروید تا هم سختی راه کوهستانی برایتان آسان شود و هم از آب‌وهوای مطلوب محیط در سفر خود بهره‌مند شوید.

جمع‌بندی

دریاچه مارمیشو به سبب برخورداری مناسب از پوشش‌های جانوری و گیاهی مطلوب، یکی از مقاصد عشایر و ایلات می‌باشد که اگر در فصل مربوط به ییلاق و قشلاق به این دریاچه سری بزنید، قطعاً از مناظر دوست‌داشتنی این عشایر و زندگی سراسر ساده و سالم آنان، لذت خواهید برد. با توجه به پرورش زیاد عسل در این منطقه، اگر کمی خوش‌اقبال باشید، می‌توانید در بین مسیر خود به زنبورداران فعال در این منطقه نیز برسید تا طعم عسل واقعی را برای یک‌بار هم که شده در زندگی‌تان بچشید. البته لازم به ذکر است که دریاچه مارمیشو تنها در فصل تابستان پذیرای گردشگران نیست و شما در تمامی فصل‌ها می‌توانید به این دریاچه که از زیباترین جاهای دیدنی ارومیه است، بروید. این را هم باید اضافه کرد که در کنار تماشای دریاچه مارمیشو، می‌توانید سری هم به آبشار این منطقه بزنید که نام آن هم مارمیشو است و به تماشا و عکس‌برداری از این آبشار فصلی نیز بپردازید. در پایان باید گفت که اگر خیلی فرد طبیعت‌گرا و دوستدار طبیعت هستید، می‌توانید با زدن چادر در کنار عشایر منطقه و همچنین در دل طبیعت مارمیشو برای مدتی اتراق کنید و از محیط طبیعی و اکسیژن خالص موجود در فضای این دریاچه، نهایت لذت را ببرید. فقط یک‌بار دیگر هم این خواهش را مطرح می‌کنیم که در طول سفر خود به محیط‌زیست بکر این منطقه آسیبی نزنیم تا با تمام کم و کاستی‌های خود، میراثی باشد برای آیندگان این مرزوبوم.

نوشته شده در ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ