سفر با ون | نکات و اطلاعات مهم

یکی از عواملی که در لذت‌بخش شدن سفر نقش دارد وسیله‌ی نقلیه‌ای است که با آن سفر می‌کنید. برای اینکه سفری خوب و به‌یادماندنی داشته باشید، می‌بایست وسیله‌ی نقلیه‌تان سالم، دارای سیستم گرمایش و سرمایش مناسب، صندلی راحت و… باشد. همۀ این عوامل در راحتی و آرامش شما در طول سفر اثر می‌گذارند. ماشین ون یکی از وسایل نقلیه‌ای است که شاید افراد زیادی تمایل دارند با آن یک سفر رؤیایی را تجربه کنند. در این مطلب می‌خواهیم نکاتی را در مورد سفر با ون برای شما بازگو کنیم. در ادامه با سیر و گشت همراه شوید.

سفر با ون ارزان‌تر از اقامت در هتل است؟

نه لزوماً؛ مگر اینکه شما عادت به ماندن در هتل‌های لوکس و ۵ ستاره داشته باشید و یا اینکه ارزان‌ترین مدل ون را تهیه کنید که احتمالاً دست‌دوم خواهد بود. اجاره‌ی یک ون همیشه گزینه‌ی ارزان‌تری نیست، اما گزینه‌ای است که به شما آزادی عمل و اختیار می‌دهد. شما می‌توانید در بازه‌ی زمانی کمتر و بدون نگرانی درباره‌ی وسیله نقلیه، به مناطق بیشتری سفر کنید. اگر این گزینه را به دلیل ارزان‌تر بودن انتخاب می‌کنید، بهتر است درباره‌ی آن خوب فکر کنید. برای این‌که بدانید تقریباً سفر با ون چه هزینه‌هایی دارد، نگاهی به لیست زیر بیندازید:

  • هزینه بنزین
  • بیمه‌ی سفر
  • اجاره‌ی جی‌پی‌اس
  • لوازم جاده‌ای
  • هزینه اجاره‌ی ون
  • مالیات

سفر با ون

وسایل مورد نیاز برای سفر با ون

اگر در کشورهای اروپایی قصد سفر با ون را داشته باشید، شرکت‌هایی هستند که ون‌هایی با امکانات مختلف در اختیارتان می‌گذارند. بنابراین وسایلی که نیاز دارید کاملاً بستگی به نوع ون و امکانات آن دارد. به‌طورکلی شما نیاز به وسایل آشپزی، پتو، حوله، بالش و ضروریات اولیه دارید. بعضی از ون‌ها امکاناتی مثل اجاق‌گاز را هم در اختیارتان می‌گذارند. اگر ون موردنظرتان برق نداشته باشد، نیاز به یک پاور بانک و توقف‌های متعدد در مناطق دارای برق شهری دارید.

برنامه‌ریزی کنید

اگرچه به نظر می‌رسد که می‌توانید با ون به هر جایی که دلتان می‌خواهد بروید (هرچه نباشد انگار در حال سفر با رخت‌خواب متحرک هستید)، بهترین کار این است که برای مکان‌هایی که می‌خواهید اتراق کنید برنامه‌ریزی داشته باشید. کمی بی‌محابا عمل کردن در چنین سفری طبیعی است، اما بدین معنا نیست که برای سفر هیچ برنامه‌ای نداشته باشید.

اگر قادر به برنامه‌ریزی دقیق نیستید، فقط نقاط توقف احتمالی را در مسیرتان مشخص کنید. وقتی این اطلاعات را در اختیار داشته باشید، می‌توانید هرچقدر که مایلید در جاده وقت‌گذرانی کرده و در موقع مناسب به نقطۀ اتراق‌تان بروید.

سفر با ون

همراهِ خوب فراموش نشود

قرار است مدتی طولانی را با همراه خود در ون سپری کنید؛ پس حتماً کسی را با خود به سفر ببرید که می‌شناسید و دوستش دارید. اگر با همسفرتان راحت نباشید، احتمالاً از سفر با ون لذت نخواهید برد؛ مخصوصاً اگر در طول سفر یک روز بارانی را تجربه کنید.

ون را کجا پارک کنیم؟

در بیشتر مناطق مناسب کمپ می‌توانید ونتان را پارک کنید، اما در سفر به کشورهای خارجی باید حواستان به قوانین و مناطقی باشد که در آن پارک کردن ون مسافرتی غیرمجاز است. در کشورهایی مثل نیوزلند، مکان‌های مناسبی برای کمپ در نظر گرفته شده است که می‌توانید در آن‌ها ماشین ون را پارک کرده و از خدماتی مثل سرویس بهداشتی، حمام، استخر و ماشین لباسشویی عمومی استفاده کنید.

سفر با ون

سایر نکات مهم

نیازی نیست برای محافظت و نگه‌داری از این ون‌ها مکانیک باشید، یک معاینه‌ی ساده قبل از سفر می‌تواند شما را از حوادث زیادی در امان نگه دارد.

به‌طور مرتب سطل زباله‌تان را در جای مناسب خالی کنید. همچنین، یادتان باشد ون‌ها بیشتر به کامیون شباهت دارند تا ماشین‌های معمولی؛ درنتیجه رانندگی با آن‌ها کمی سخت است و سروصدای زیادی هم دارند.

اگر تصمیمتان برای تجربه‌ی سفر با ون جدی است، توصیه می‌کنیم برای شروع مسیرهای کوتاه‌تر و ساده‌تری را انتخاب کنید. می‌توانید با سفر به جاذبه‌های طبیعی مناطق جنوبی یا شمالی یک کشور شروع کنید و خودتان را در شرایط سخت محک بزنید تا بدانید این نوع از سفر مناسب شما خواهد بود یا نه.

الی گشت
نوشته شده در ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ