معرفی موزه مقدم تهران

ایران با تاریخی گسترده و وسعتی قابل‌توجه، آثار باستانی و تاریخی فراوانی را در گوشه و کنار خود جای داده است. خانه‌های تاریخی، موزه‌ها، کاخ‌ها، قلعه‌ها و… همگی نشانگر قدمت کشور عزیزمان ایران است. از آثار تاریخی که همواره موردتوجه مردم و گردشگران قرار می‌گیرند خانه‌های تاریخی هستند. در این مطلب می‌خواهیم شما را با یکی از پربازدیدترین و زیباترین خانه‌های تاریخی تهران آشنا کنیم؛ یعنی خانه و موزه مقدم که در ادامه بیشتر به معرفی آن می‌پردازیم.

موزه مقدم

موزه مقدم دانشگاه تهران یکی از بناهای باقیمانده از دوران قاجار است. این موزه واقع در تهران، محل اقامت یکی از درباریان قاجار، احتساب الملک بوده است. بعد از او این خانه متعلق به فرزند او، دکتر محسن مقدم، استاد باستان‌شناس دانشگاه تهران شد. دکتر مقدم و همسر او، برای تزئین خانه از برخی آثار تاریخی استفاده کردند. او خانه پدری و تمام اشیای تاریخی داخل آن را در سال ۱۳۵۱ وقف دانشگاه تهران کرد. استاد مقدم در سال ۱۳۶۶ و همسر او در سال ۱۳۶۹ فوت کردند و تولیت این خانه به دانشگاه تهران رسید. این بنا امروز، از نظر تاریخی، فرهنگی و معماری از ارزش بالایی برخوردار است و جزو زیباترین خانه‌های تاریخی تهران می‌باشد.

دکتر مقدم نه‌تنها به‌عنوان یک باستان‌شناس موردستایش قرار می‌گیرد، بلکه به‌عنوان هنرمندی که نشانِ دانشگاه تهران را طراحی کرده است نیز شناخته می‌شود. پروسه‌ی طراحی این نشان در موزه مقدم به نمایش گذاشته شده است. دکتر مقدم در سال 1366 از دنیا رفت. قبل از مرگ، او خانه و تمام کارها و اموال ارزشمند خود را وقف دانشگاه تهران کرد. این خانه امروزه یکی از خانه‌های تاریخی شهر تهران محسوب می‌شود که ارزشمند‌ترین اشیای باستانی در آن به نمایش گذاشته شده‌‌اند. موزه مقدم از 10 جاذبه‌ی برتر تهران است که حتماً باید از آن بازدید کنید.

اماکن نزدیک به موزه

موزه مقدم در خیابان امام خمینی (ره) قرار گرفته و به میدان حسن‌آباد بسیار نزدیک است. فاصلۀ بین موزه مقدم و موزه ملی ایران تنها 1 کیلومتر است. برای رسیدن به این موزه کافی است 12 دقیقه پیاده‌روی کنید. همچنین می‌توانید در این مسیر از موزه صلح تهران در پارک شهر بازدید کنید. نزدیک‌ترین هتل به این موزه هتل گلستان است که تنها 10 دقیقه پیاده‌روی با موزه مقدم فاصله دارد.

موزه مقدم

دسترسی و موقعیت

محل قرارگیری این موزه: تهران، خیابان امام خمینی (ره)، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت، پلاک 251

برای دسترسی به این موزه می‌توان هم از اتوبوس و هم از مترو استفاده کرد و از هرجایی از تهران می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. این موزه بین دو ایستگاه مترو حسن‌آباد و دانشگاه امام علی قرار دارد. می‌توان با استفاده از مترو و پیاده شدن در یکی از این ایستگاه‌ها، و حدود ۵ دقیقه پیاده‌روی به موزه مقدم رسید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های خط راه آهن-پارک وی و راه آهن-تجریش استفاده کنید. با پیاده شدن در ایستگاه البرز، این ایستگاه در تقاطع خیابان ولیعصر و امام خمینی قرار دارد، ازاینجا با کمی پیاده‌روی به موزه مقدم دانشگاه تهران می‌رسید.

این موزه همه‌روزه به‌جز شنبه‌ها و روزهای سوگواری باز می‌باشد. ساعت بازدید از این موزه بین ۹ صبح و ۱۷:۱۵ عصر است. هزینه‌ی ورودی به این موزه ۳۰۰۰ تومان است که با ارائه کارت دانشجویی، شامل تخفیف می‌شود.

موزه مقدم

نوشته شده در ۳۰ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ