جاهای دیدنی ایلام + تصاویر

یکی از استان‌های غربی کشورمان که هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند ایلام است. این استان کوچک که مرز مشترکی نیز با عراق دارد، پر از جاذبه‌های طبیعی و خارق‌العاده می‌باشد که باعث حیرت آدمی می‌شود. جاذبه‌هایی مانند شکافت زمین، دریاچه‌ی قو و غیره. در ادامه قصد داریم شما را با جاهای دیدنی ایلام بیشتر آشنا کنیم. با سیر و گشت همراه شوید.

جاذبه های ایلام

کوه‌های ایلام

این استان برای علاقه‌مندان به کوهنوردی مکان خوبی است. کوه‌های این ناحیه به شرح ذیل‌اند:

  • سلسله ارتفاعات کبیرکوه
  • ارتفاعات دینارکوه، اناران، سیاه کوه
  • رشته‌کوه‌های کم ارتفاع مرزی غرب پشتکوه مشرف بر دشت‌های بین‌النهرین
  • ارتفاعات مانشت کوه و رنو مسلط بر دشت ایوا

از این کوه‌ها جویبارها و رودخانه‌های زیادی نیز جاری می‌شود که طبیعت منطقه را چشم‌نوازتر می‌کند. طبیعت این منطقه همه‌ساله گردشگران زیادی را از سراسر ایران به سمت خود جذب می‌کند. باوجوداینکه استان ایلام نسبت به استان‌های دیگر ایران چندان بزرگ نیست، اما طبیعت زیبای آن این گنجایش را دارد که با کمی سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی به مرکزی برای جذب گردشگران تبدیل شود.

منطقه‌ایلام به دلیل آب‌وهوای کوهستانی و قرارگرفتن در مناطق سرسبز کوهستان‌های زاگرس، همواره برای گردشگران جذاب بوده است. باوجوداینکه این استان از استان‌های کوچک ایران است اما تنوع حیاتی جالبی دارد، ضمن اینکه ایلام را منطقه‌ای چهارفصل میگویند. شما می‌توانید با چند ساعت رانندگی از کوهستان‌های سپیدپوش آن به جنگل‌های بلوط و یا نخل‌های منطقۀ گرم برسید. حیات آبی و جانوری این منطقه نیز بسیار غنی می‌باشد. در این منطقه مناظری را می‌توانید ببینید که مطمئناً از بهترین جاهای دیدنی ایلام محسوب می‌شوند.

جاذبه های ایلام

رودخانه سیمره ایلام

ایلام مملو از رودخانه‌های گوناگون است که به یکدیگر متصل‌اند و از کوه‌های پربرفِ این استان جاری می‌شوند. در طول سفر به این استان با تور ایلام و در حین ایلام گردی حتماً از آن‌ها دیدن کنید. اگر مسیر رودها را در نقشه دنبال کنید، متوجه می‌شوید که تعدادی از این رودها به دریاچه‌ها ختم می‌شوند و سایر رودها به یکدیگر پیوسته و رودخانه‌های بزرگ‌تری را تشکیل می‌دهند. رودخانه‌ی سیمره یکی از جاهای دیدنی ایلام محسوب می‌شود. این رودخانه برآیند به هم پیوستن رودخانه‌های قره‌سو و گاماسیاب بوده و به خط مرزی میان استان‌های ایلام و لرستان تبدیل شده است.

در تور ایلام یا ایلام گردی حتماً از رودخانه‌ی سیمره دیدن کنید. این رودخانه درنهایت به حوزه‌ی آبی کرخه ختم می‌شود. رودخانه‌ی سیمره بخشی از تاریخ سرزمین ایران است و در این ناحیه شهری تاریخی وجود دارد. سیمره در گذشته بسیار پرعمق بوده است، اما امروزه با توجه به سدی که بر روی آن ساخته شده، پرعمقی گذشته را ندارد. همچنین این رودخانه از اثرات خشک‌سالی در سال‌های اخیر در امان نبوده و حجم آب آن کاهش یافته است.

جاذبه های ایلام

تنگه رازیانه

در سفر به ایلام همراه با تور ایلام در نظر داشته باشید که در دامنۀ کبیر کوه و در مجاورت جادۀ ایلام به سمت دره شهر گردشگاه زیبایی قرار دارد. این مکان که بنام تنگۀ رازیانه شناخته می‌شود جزء آثار طبیعی ملی ایران شناخته می‌شود. اما دلیل گمنامی آن می‌تواند این باشد که هیچ راهنما و نشانه‌ای برای پیدا کردن این تنگۀ زیبا کار گذاشته نشده تا مسافرانی که از شهرهای مختلف عازم مناطق خوش آب‌وهوا هستند با آن آشنا باشند. بیشتر کسانی که از این مکان بازدید کرده‌اند یا بومی منطقه بوده و به این منطقه آشنایی کامل دارند یا اینکه توسط افراد بومی به این تفریحگاه هدایت شده‌اند. در ایلام گردی ها این منطقه درۀ سرسبزی است که ازنظر تنوع طبیعی در حد بالایی قرار دارد. در زمان بارش باران جاری شدن آب درون دره زیبایی آن را دوچندان می‌کند.

این رود روان برای جانوران منطقه حیات‌بخش است. این منطقه علاوه بر گردشگران و طبیعت گردان، مورد علاقۀ زمین شناسان و محققان هیدرولوژی و به لحاظ تنوع بالای محیطی مورد توجه سازمان محیط‌زیست نیز می‌باشد؛ چراکه زیستگاه گونه‌های مختلفی از حیوانات و گیاهان است. در سال ۱۳۸۸ مقدار ۷۵هکتار از زمین‌های این منطقه به‌عنوان اثر طبیعی-ملی معرفی شد. همچنین وجود انواع سنگ‌ها و کانی‌ها در رنگ‌ها و اندازه‌های مختلف و ویژگی‌های خاص زمین‌شناسی در منطقه موجب شده که این منطقه توسط زمین شناسان مورد توجه قرار گیرد. بهترین زمان برای سفر به تنگۀ رازیانه در فصل بهار است. در این زمان سرسبزی دره و جاری شدن آب ناشی از بارش‌های منطقه طبیعتی چشم‌نواز را پدید می‌آورد.

جاذبه های ایلام

کبیرکوه

کوهستان‌های ایلام در ایلام گردی و یا سفر به ایلام با تور ایلام به سبب زیبایی و تنوع حیات گیاهی و جانوری از اهمیت بسیاری برخوردارند. کبیر کوه یا عظیم کوه از کوه‌های بلند زاگرس است که بین دو استان ایلام و لرستان قرار گرفته است. طول این کوه ۱۷۵ کیلومتر است و عرض آن در مناطق مختلف از ۴۰ تا ۸۰ کیلومتر متغیر است. به گفته زمین شناسان این کوه از سنگ‌های رسوبی دوران کرتاسه تشکیل شده است. از ویژگی‌های بارز کوهستان‌های ایلام تنوع گونه‌های درختان و گیاهان آن است. درختان این کوهستان اغلب دارای میوه‌های خوراکی هستند.

بخش مهمی از این جنگل‌ها با مساحت حدود بیست هکتار به‌عنوان منطقۀ حفاظت‌شده شناخته می‌شود و از جاهای دیدنی ایلام است. بلندترین قلۀ این منطقه ، قلۀ ورزرین است که ۳۰۶۲ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در سال ۱۳۸۹ برای کم کردن محرومیت از استان ایلام طرح تأسیس یک تونل در این کوهستان به ثبت رسید. این تونل می‌تواند ارتباط استان ایلام با استان‌های کرمانشاه و لرستان را راحت‌تر کند و همچنین پلی میان این استان با استان خوزستان و مناطق جنوبی باشد.

جاهای دیدنی ایلام

غار خفاش ایلام

از دیگر ویژگی‌های طبیعی ایلام گردی با تور ایلام یکی از غارهای معروف ایران است. این غار ۲۵۵ متر طول و۵۰ متر ارتفاع دارد و دارای تونل‌های بزرگی با عمق بسیار زیاد است. به گفته کاوشگران، عمق بعضی از این تونل‌ها به ۴۰۰ متر نیز می‌رسد. یکی از دیدنی های ایلام که در این غار قرار دارد، مجموعۀ استالاکیمیت‌ها و استالاکیت‌های غار است. بر طبق پژوهش‌های انجام‌شده، غار خفاش یک غار تاریخی است و صدها سال قبل محل زندگی انسان‌ها بوده و بعدازآن توسط خفاش‌ها تصرف شده است و انواع مختلفی از خفاش‌های پهن بال و دم‌دار در آن زندگی می‌کنند.

این غار برای دانشمندانی که به پژوهش درباره‌ی خفاش‌ها می‌پردازند محلی مناسب است و محققان هر چند وقت یک‌بار برای بررسی‌های بیشتر دربارۀ این حیوانات وارد این غار می‌شوند. هفت گونه‌ی کمیاب خفاش‌های آسیایی در غار خفاش دهلران زندگی می‌کنند. یکی از جذاب‌ترین مناظر این ناحیه برای علاقه‌مندان به طبیعت در زمان غروب آفتاب پدیدار می‌شود؛ زمانی که با رسیدن تاریکی شب خفاش‌ها دسته‌دسته برای شکار از دهانه غار خارج می‌شوند و برای شکار راهی نواحی جنگلی و یا شهرهای اطراف می‌شوند. این منظره‌ای جذاب است که تنها در این نقطه از استان ایلام با تور ایلام در ایلام گردی‌هایتان قادر به دیدن آن خواهید بود.

جاذبه های ایلام

روستای زیبای کُلم

در هفتاد کیلومتری شهر ایلام روستای کلم (Kulm or Kolm) قرار گرفته است. این روستا از زیباترین روستاهای استان ایلام است و یک دره شهر به‌حساب می‌آید. این روستای سرسبز و زیبا از مشهورترین جاذبه‌های ایلام است. این روستا ازنظر تاریخی و مذهبی نیز ظرفیت‌های زیادی دارد و در تمام ماه‌های سال گردشگرانی از سراسر دنیا را مجذوب خود می‌کند. برای رسیدن به روستای کلم مسیر پرپیچ‌وخمی پیش روی گردشگران است. این روستا در ارتفاعات کبیرکوه قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا به ۱۵۰۰ متر می‌رسد. این روستا هوای معتدل و کوهستانی داشته و در بهار و تابستان آب‌وهوایی معتدل و مطبوع دارد. هوای آن در زمستان سرد است.

در این منطقه باغ‌های میوه و رودخانه‌های پر آب از دیگر زیبایی‌های طبیعت این ناحیه محسوب می‌شوند. همچنین این ناحیه ازنظر تاریخی بسیار ارزشمند است. قلعه‌ی قدیمی به‌جامانده از دوره‌ی ساسانی بسیار دیدنی است. همچنین آتشکده‌ای که در این ناحیه وجود دارد را به دوره‌ی مادها نسبت داده‌اند. بقعۀ جابر بن انصاری نیز در این منطقه واقع شده است. آب زلال سرچشمه گرفته از دل این کوه‌ها به اهالی منطقه فرصتی برای پرورش ماهی نیز داده است.

جاهای دیدنی ایلام

دریاچه‌ی سیاه گاو

دریاچه‌ی دوقلوی سیاه گاو از جذابیت‌های طبیعی ایلام و از زیباترین جاهای دیدنی ایلام به شمار می‌رود. محل این دریاچه در فاصله‌ی هشت کیلومتری سراب باغ آبدانان می‌باشد. کوه‌های اطراف دریاچه در فصل بهار سرسبزی و زیبایی شگفت‌انگیزی دارند و دشت‌های سرسبزی که مملو از گل‌های وحشی می‌شوند چشم‌اندازی خیره‌کننده دارند. بخشی از آب این دریاچه از عمق زمین می‌جوشد و بخش دیگرش از طریق رودخانه‌ی سیاه گاو تأمین می‌شود. این رودخانه از میان دره‌های کبیرکوه جاری می‌شود و هر دو دریاچه را سیراب می‌کند. درباره‌ی نام‌گذاری این دریاچه داستان‌های زیادی وجود دارد. برخی این نام‌گذاری را به خاطر شباهت ظاهری دریاچه آن به شاخ گاو می‌دانند. همچنین عده‌ای معتقدند که در گذشته در این دریاچه اسب‌های آبی زندگی می‌کرده‌اند. فضای زیبای اطراف دریاچه و کوه‌های بلند آن در بهار و پاییز منظرۀ دل‌انگیزی را از جاهای دیدنی ایلام رقم میزند.

همگردی
نوشته شده در ۲ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ