جاذبه های گردشگری کاشان به همراه آدرس

یکی از شهرهای شمالی استان اصفهان کاشان است. این شهر تاریخی با قدمت زیاد و چند هزارسالۀ خود هرساله و در فصول مختلف مسافران و گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. کاشان در یک منطقۀ کویری قرار گرفته و معمولاً دارای آب‌وهوای گرم است. اما در اطراف آن و در دامنۀ کوه‌های کرکس روستاهای فراوانی وجود دارد که آب‌وهوای مطلوب و خنکی دارند. این شهر جاذبه ها و دیدنی های متعددی دارد که بعضی از آن‌ها زبانزد و معروف‌اند. در این مقاله قصد داریم در یک سفر مجازی شما را با جاذبه های گردشگری کاشان بیشتر آشنا کنیم. با سیر و گشت همراه شوید.

جاذبه های گردشگری کاشان

تاریخچۀ منطقۀ کاشان مربوط به یکی از کهن‌ترین مراکز استقرار بشر در فلات مرکزی ایران موسوم به سیلک (siahk) است. مردمان هفت هزار سال پیش در این قسمت که در دو کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد، تمدنی را بنیان نهادند که آبادانی کنونی منطقۀ کاشان می‌تواند ادامه همان تمدن باشد، هرچند که آنچه امروزه به‌عنوان کاشان مطرح است، هویتی کاملاً اسلامی دارد.

در ادامه جاذبه های گردشگری کاشان را بررسی می‌کنیم.

جاذبه های گردشگری کاشان

تپه‌های باستانی سیلک با 7000 سال قدمت

تپه‌های باستانی سیلک تنها 3 کیلومتر با جنوب غربی شهر کاشان فاصله دارند. باستان‌شناسان این تپه‌ها را از اولین مرکز‌های تمدن و اسکان انسان‌های ماقبل تاریخ می‌دانند. منطقۀ سیلک امروزه در محدودۀ یک تپۀ شمالی و یک تپۀ جنوبی قرار گرفته است که این دو تپه حدوداً پانصد متر با یکدیگر فاصله دارند. در دامنۀ تپه‌ها قبرستان‌هایی قرار دارد که مردمان ماقبل تاریخ در آن‌ها به خاک سپرده شده‌اند. دکتر گریشمنِ باستان‌شناس در سال 1933 میلادی تحقیقاتی را انجام داد که نشان می‌دهد قدمت این تپه‌ها مربوط به هزارۀ پنجم تا اول قبل از میلاد مسیح است. اثرات باقی‌مانده از این منطقه در موزۀ ملی ایران، باغ فین کاشان و موزۀ لوور فرانسه نگه‌داری می‌شوند. منطقۀ سیلک در سال 1310 شمسی در فهرست آثار ملی ثبت گردید. حتماً این منطقه را در برنامۀ بازدید از جاذبه های گردشگری کاشان خود جای بدهید.

آدرس: کاشان، کیلومتر ۳ خیابان امیرکبیر، جنب شهرک امیرالمؤمنین (ع)

جاذبه های گردشگری کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کاشان و از دیدنی‌های این شهر محسوب می‌شود. این باغ در جنوب کاشان و در مجاورت چشمه سلیمانیه به مساحت ۲۳۷۰۰ مترمربع قرار دارد و شامل مجموعه‌های ذیل می‌باشد: سردر و برج و بارو، شترگلوی صفوی، شترگلوی قاجاری، حمام کوچک، حمام سلطنتی، بنای خلوت کریم‌خانی، اتاق شاه‌نشین و موزه. در اثر زلزله سال ۹۸۲ هجری قمری باغ به‌کلی ویران شد و باغ فعلی به دستور شاه‌عباس صفوی در حدود سال ۱۰۰۰ هجری قمری بنا گردید که این باغ نیز بر اثر حوادث مختلف ازجمله زلزله (۱۱۹۲ هجری قمری) و حمله افاغنه چندین دفعه تخریب شد ولی دوباره بازسازی گردید و در زمان قاجاریه نیز تعدادی بنا ازجمله شترگلوی فتحعلی شاه و حمام سلطنتی به آن اضافه گردید. وقایع سیاسی و تاریخی مهم که در باغ فین کاشان رخ داده عبارت‌اند از: تاج‌گذاری شاه اسماعیل و شاه‌عباس دوم و قتل امیرکبیر. این مکان در سال ۱۳۱۴ جزو آثار ملی به ثبت رسید.

آدرس: کاشان، انتهای خیابان امیرکبیر

جاذبه های گردشگری کاشان

خانه بروجردی

این خانه از جاذبه های گردشگری کاشان  بوده و در محله قدیمی سلطان امیراحمد قرار دارد که در حوالی سال ۱۲۷۵ هجری قمری در دوره قاجاریه توسط استاد علی مریم یکی از معماران معروف کاشان ساخته شده است. این خانه توسط شخصی به نام سیدحسن نطنزی یکی از بازرگانان معروف کاشان بنا نهاده است که به‌واسطۀ مراوده تجاری که این شخص با بروجرد داشته است به خانه بروجردی معروف گردیده است. مساحت این بنا حدود ۳۰۰۰ مترمربع و شامل دو حیاط اندرونی و بیرونی است. نقاشی‌های این بنا در شیوه‌های متنوع و با رنگ و روغن و آبرنگ و زیر نظر هنرمند نامدار نقاشی ایران مرحوم میرزا محمدخان غفاری ملقب به کمال‌الملک طراحی و اجرا گردیده است. در بام تالار نیز نورگیرها و بادگیرهای فوق‌العاده جالب خودنمایی می‌کند که ازنظر طرح و اجرا در زمره آثار بدیع معماری سنتی ایران است. این خانه در سال ۱۳۵۴ جزو آثار ملی به ثبت رسید.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، جنب امامزاده سلطان امیراحمد

جاذبه های گردشگری کاشان

خانه طباطبایی

خانه طباطبایی یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه های گردشگری کاشان است و از محبوب‌ترین دیدنی های کاشان محسوب می‌شود. این خانه در جوار بقعه مبارکه امامزاده سلطان امیراحمد قرار دارد و به خاطر اینکه سنگ بنای این خانه را شخصی به نام حاج سیدجعفر طباطبایی بنا نهاده است به خانه طباطبایی مرسوم و مشهور گردیده است. این خانه در زمینی به مساحت ۴۷۳۰ مترمربع و در حدود سال ۱۲۵۰ هجری قمری با مهارت و هنرمندی معمار معروف کاشانی استاد علی مریم احداث گردیده است. مبنای این خانه شامل ۵ درب ورودی و چهار حیاط می‌باشد. قسمت اندرونی خانه شمال اتاق پنج دری ساده و سرداب بزرگ با مشخصات منحصربه‌فرد بادگیر، سقف ضربی، نوع مصالح به کار رفته و دوجداره بودن بدنه و دو حیاط است. قسمت بیرونی شامل تالار بزرگ (اتاق شاه‌نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره‌های مشبک و دوجداره که عمودی باز و بسته می‌شود، به همراه یک حیاط اصلی و یک حیاط که متعلق به خدمه بوده است. این خانه در سال ۱۳۵۵ جزو آثار ملی به ثبت رسید.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، جنب امامزاده سلطان امیراحمد

جاذبه های گردشگری کاشان

خانه عباسیان

این مجموعه در سال ۱۲۴۵ هجری قمری در محله سلطان امیراحمد ساخته شده است. صاحب اولیه بنا شخصی به نام مرحوم حاج محمد ابراهیم تاجر بوده که ایشان یکی از تجار خوش‌نام کاشان بوده است. مجموعه عباسیان بنابر نظر کارشناسان معماری جزء برجسته‌ترین آثار معماری اسلامی و یکی از نامزدهای دریافت جایزه بهترین بناهای مسکونی اسلامی است. معمار این خانه مشخص نیست. این مجموعه به مساحت حدود ۵۰۰۰ مترمربع شامل ۵ حیاط است که معماری آن به‌صورت گودال باغچه و یکی از حیاط‌های آن به‌صورت دوطبقه با حیاط مسقف ساخته شده است. خانه‌های عباسیان به لحاظ معماری، دارای طرحی بسیار قوی و غنی و ازنظر تزیینات گچ‌بری و نقاشی و کاربری تزیینات معماری اسلامی نظیر: رسمی بندی، یزدی بندی، کاربندی، قطار بندی، مقرنس و مشبک در اوج زیبایی و ظرافت است. این خانه در تاریخ ۱۳۷۷ جز آثار ملی به ثبت رسید. خانه عباسیان از خانه‌های زیبا و از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری کاشان، دیدنی های کاشان و جاهای دیدنی کاشان می‌باشد.

آدرس: کاشان، خیابان علوی

جاذبه های گردشگری کاشان

خانه عامری‌ها

این خانه در محله سلطان امیراحمد واقع شده است و بزرگ‌ترین خانه تاریخی کاشان به شمار می‌رود. قدمت اولیه این خانه به زمان زندیه برمی‌گردد که حیاط‌های اصلی اندرونی و بیرونی در همان زمان ساخته شده است. سپس در زمان قاجاریه توسط حسام‌السلطنه حیاط‌هایی به این خانه اضافه گردیده است. این خانه شامل ۷ حیاط و حدوداً ۸۵ اتاق می‌باشد که ۵ حیاط آن مرمت گردید و قابل بازدید می‌باشد و در تمام حیاط‌های این خانه سیستم معماری آن به‌صورت گودال باغچه می‌باشد و در تمام حیاط‌های این خانه سیستم حوض‌خانه و گردش جریان آب طراحی گردیده است که در تابستان استفاده می‌شده است. طراحی و معماری این خانه به دلیل داشتن مسیرهای زیرزمینی در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد. مساحت این خانه حدوداً ۷۰۰۰ مترمربع می‌باشد.

آدرس: کاشان، خیابان علوی

جاذبه های گردشگری کاشان

حمام سلطان امیراحمد

این حمام در محله سلطان امیراحمد واقع شده است و قدمت آن را به دوران صفوی نسبت می‌دهند که بعد از زلزله ۱۱۹۲ هجری قمری حمام اولیه تخریب و حمام فعلی در زمان قاجاریه سال ۱۲۹۲ هجری قمری بر روی بازمانده‌های حمام قبلی بنا گردید. این حمام زیبا شامل قسمت‌هایی از قبیل: ورودی، سربینه، خزینه، گرمخانه و محل نظافت می‌باشد. همچنین کانال‌هایی جهت تعویض آب خزینه‌ها و حوضچه‌ها در کف حمام وجود دارد. دیوارهای حمام در تاریخ ۱۳۵۵ در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است.

آدرس: کاشان، خیابان علوی

جاذبه های گردشگری کاشان

برج و باروی شهر – قلعه جلالی

در کنار مرکز بافت تاریخی کاشان دیوارهای بلند کاه‌گلی وجود دارد که از بقایای حصار معروف عهد سلجوقی است و از جاذبه های گردشگری کاشان محسوب می‌شود. این برج و بارو در اواسط قرن پنجم هجری قمری به همت یکی از رجال نامدار دولت سلجوقی به نام خواجه مجدالدین ابوالقاسم کاشانی ساخته شده و اسناد تاریخی نشان می‌دهد که دژ مستحکم چندین بار اهالی کاشان را از دست حملات سخت دشمنان و قتل‌عام‌های وحشیانه نجات داده است. در کنار این دیوار قلعه‌ای به نام قلعه جلالی وجود دارد که به دستور جلال‌الدین ملکشاه (سال ۴۶۵ هجری قمری) ساخته شده است. این بنای عظیم خشتی مدتی ارگ و مرکز حکومتی کاشان بوده است. در داخل و خارج قلعه دو بنای گنبدی شکل موسوم به یخچال وجود دارد که با نگهداری یخ‌های زمستانی در این یخچال‌ها جواب گوی احتیاجات اهالی در تابستان‌های گرم کویر بوده است. این بناها در تاریخ‌های ۱۳۵۰ و ۱۳۵۵ به ثبت آثار ملی رسید.

آدرس: کاشان، انتهای خیابان علوی، میدان خرمشهر

جاذبه های گردشگری کاشان

مسجد آقابزرگ

مسجد آقابزرگ یکی از معروف‌ترین جاذبه های گردشگری کاشان است. این بنا در دوران قاجاریه با سرمایه شخصی به نام حاج محمدتقی خانبان طی سال‌های ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۰ هجری قمری جهت برپایی نماز جماعت و برگزاری مجالس درس و بحث داماد خود ملامهدی نراقی (برادر ملااحمد نراقی) ملقب به آقابزرگ بنا شد و لذا به این نام معروف شده است. معمار این بنا شخصی به نام استاد حاج شعبان بوده است. تمامی بنا ازجمله گنبد مدرسه که جز بزرگ‌ترین گنبدهای آجری است، با آجر ساخته شده و تزیینات به کار رفته در این بنای عظیم عبارت است از کاشی‌کاری، آجرکاری، کتیبه‌های نفیس ترکیبی گچی و کاشی، مقرنس‌کاری، خطاطی ثلث، نستعلیق و نقاشی که توسط استاد محمد ابراهیم و استاد محمدحسین و بسمله های طغری توسط استاد سید صادق کاشانی صورت گرفته است. این بنا در تاریخ ۱۳۳۰ به ثبت آثار ملی رسید.

آدرس: کاشان، خیابان فاضل نراقی

جاذبه های گردشگری کاشان

مجموعه تاریخی بازار

یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری کاشان مجموعه بازار است. قدمت این بازار را مربوط به دوران سلجوقی می‌دانند اما دوران رواج بازار مربوط به زمان صفویه و به‌خصوص دوران شاه‌عباس اول است به همین علت اکثر سیاحان و جهانگردانی که در زمان صفویه و قاجاریه به ایران آمده و از کاشان هم بازدید کرده‌اند و عظمت و شکوه بازار کاشان را ستایش کرده‌اند. در مجموعه تاریخی بازار علاوه بر راسته‌بازارهای اصلی نظیر: مسگرها، زرگرها، کفاش‌ها، بزازها و بازارچه‌های میانچال، ملک، ضرابخانه و رنگرزها، مساجد، بقاع، کاروانسراها، تیمچه‌ها، حمام‌ها و آب‌انبارهای متعدد و مختلفی بالغ‌بر ۶۰ اثر تاریخی که هریک در دوره خاصی ساخته‌شده‌اند، وجود دارد. ضمناً مراکز مختلف فرش‌فروشی، صنایع‌دستی و سوغات کاشان در این بازار به چشم می‌خورد. این مجموعه به سال ۱۳۵۵ به ثبت آثار ملی رسید. این مجموعه از معروف‌ترین جاذبه های گردشگری کاشان، دیدنی های کاشان و جاهای دیدنی کاشان می‌باشد.

آدرس: کاشان، میدان کمال‌الملک، ابتدای خیابان باباافضل

جاذبه های گردشگری کاشان

مدرسه و مسجد امام خمینی (سلطانی)

این مجموعه به دستور فتحعلی شاه قاجار در سال‌های ۱۲۲۱ تا ۱۲۲۹ هجری قمری در مجموعه بازار کاشان ساخته شده است. معمار این بنا شخصی به نام استاد محمدشفیع بوده است که این مدرسه را به سبک مدارس چهارباغ و صدر اصفهان بنا نموده است. این بنا شامل کتیبه‌های گچی و کاشی‌کاری‌های هفت‌رنگ به‌خصوص در محرابی که در زیر گنبد واقع گردیده و مقرنس‌های زیبای گچی در جبهه سردر و گنبد می‌باشد و همچنین وسعت فضا و طراحی دل‌نشین آن صفا و عظمت خاصی را به بنا بخشیده است. فضای صحن مدرسه را درختان کاج پوشانیده است. در میان صحن، آب‌نمای بزرگ مدرسه به‌خوبی خودنمایی می‌کند. در اطراف صحن غالب بر ۵۰ حجره جهت سکونت طلاب ساخته شده است. این بنا در تاریخ ۱۳۱۵ به ثبت آثار ملی رسید.

آدرس: بازار بزرگ کاشان

جاذبه های گردشگری کاشان

تیمچه امین‌الدوله

این تیمچه در یکی از نقاط مرکزی بازار موسوم به میانچال قرار دارد که معماری آن مربوط به دوران قاجاریه است. این بنا به دستور یکی از رجال نامدار عصر قاجاریه به نام فرخ خان غفاری ملقب به امین‌الدوله و با معماری استاد علی مریم در اواخر قرن سیزدهم هجری در سال (۱۲۸۵ هجری قمری) ساخته شده است که این بنای با عظمت در ۳ طبقه و با طول و عرض زیاد بنا گردیده و ارتفاع گنبد و نوع معماری آن چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. طبقات زیرزمینی به‌صورت انباری، طبقات همکف، حجره و طبقات بالایی هم مورداستفاده نقاشان قالی قرار می‌گرفته است. همه‌ساله در ایام سوگواری حضرت اباعبدالله حسین (ع) این تیمچه میعادگاه هیئت مذهبی عزاداران کاشان می‌باشد. این اثر تاریخی در سال ۱۳۵۳ جز آثار ملی کشور به ثبت رسید.

آدرس: بازار بزرگ کاشان

جاذبه های گردشگری کاشان

کارگاه سنتی

مرکز هنرهای سنتی در تاریخ ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۷۷ مصادف با روز جهانی موزه و میراث فرهنگی افتتاح گردید. این کارگاه در خیابان ملافتح اله جنب دیوار یک هزارساله دوران سلجوقیان واقع شده است. در حال حاضر دستگاه‌های صنایع‌دستی ازجمله مخمل بافی، زری‌بافی، سفال‌گری و معرق چوب در این مرکز راه‌اندازی و مشغول فعالیت می‌باشد. امید است با اجرای طرح توسعه مرکز هنرهای دستی کاشان، دیگر هنرهای سنتی به‌ویژه کاشی سازی که از سابقه و قدمت بسیار برخوردار است در مجموعه مرکز هنرهای سنتی راه‌اندازی گردد.

آدرس: کاشان، خیابان ملافتح الله، جنب دیوار یک هزار ساله دوران سلجوقیان.

جاذبه های گردشگری کاشان

شاهزاده ابراهیم

شاهزاده ابراهیم یکی از جالب‌ترین جاذبه های گردشگری کاشان محسوب می‌شود. از اماکن متبرکه کاشان زیارت شاهزاده ابراهیم از نوادگان حضرت موسی کاظم (ع) است. این بقعه در محور امیرکبیر نزدیک باغ فین واقع شده است. بنای اولیه این بقعه در نیمه قرن ۱۳ هجری قمری به همت یکی از اهالی فین به نام خاله بیگم احداث گردید. نقاشی‌های نفیس این بقعه اثر عبدالرحیم ضرابی کاشانی می‌باشد. بقعه مذکور ازنظر کاشی‌کاری، آیینه‌کاری و نقاشی بسیار زیبا و دیدنی است.

آدرس: کاشان، محور امیرکبیر، نزدیک باغ فین

جاذبه های گردشگری کاشان

چشمه سلیمانیه

این چشمه منسوب به حضرت سلیمان پیامبر (ص) می‌باشد که در پشت قسمت غربی باغ فین واقع است و عامل تشکیل و تداوم و حیات باغ فین به‌واسطه این چشمه است. در کنار چشمه ساختمانی بنا گردیده که قسمت شرقی آن در زمان شاه سلیمان صفوی و قسمت غربی آن در سال ۱۳۲۹ شمسی توسط بازرگانان کاشانی با الهام از معماری دوره ساسانی ساخته شده است. هنر منحصربه‌فرد جریان سازی آب چشمه را در باغ فین نباید فراموش کنیم. به‌طوری‌که به این منظور از اختلاف سطح و شیب زمین باغ جهت فوران آب در شترگلوها و فواره‌ها با ظرافت خاصی طراحی شده است و همچنین با پله‌پله کردن، سرعت بخشیدن و پرسر و صدا کردن جریان آب، هنرنمایی خوبی در این زمینه صورت گرفته است. این چشمه یکی از معروف‌ترین جاذبه های گردشگری کاشان بوده و از محبوب‌ترین دیدنی های کاشان محسوب می‌شود.

آدرس: کاشان، پشت باغ تاریخی فین

جاذبه های گردشگری کاشان

مسجد جامع

این بنا مربوط به قرن‌های اولیه اسلامی است که از دیگر بناهای تاریخی کاشان دارای قدمت بیشتری است. این بنا دارای مناره آجری زیبایی است که دارای کتیبه‌ی آجری و به خط کوفی و دارای تاریخ ۴۶۶ هجری قمری است که نشان‌دهنده‌ی اهمیت و اعتبار مسجد در دوره سلجوقیان می‌باشد. در لایه‌برداری‌های اخیر از گچ‌بری‌های محراب عصر سلجوقی، آثار و تزییناتی متعلق به دوره آل‌بویه کشف و شناسایی شده است. در شبستان تابستانی این بنا که در زیر شبستان زمستانی قرار دارد، طرح‌های بسیار زیبای کاشی‌کاری دیده می‌شود و در کف این شبستان آثاری از کوره‌های پخت ظروف چینی توسط کارشناسان سازمان میراث فرهنگی کشف گردیده است. این بنا دارای گنبدی آجری است که پس از زلزله معروف سال ۱۱۹۲ هجری قمری که مسجد آسیب فراوان دید به‌وسیله‌ی عبدالرزاق خان کاشی به‌صورت اساسی تعمیر گردیده است و این موضوع در کتیبه خط ثلث در زیر گنبد مسجد به سال ۱۲۰۷ مشخص گردیده است.

آدرس: کاشان، خیابان باباافضل

جاذبه های گردشگری کاشان

ابیانه

این روستای کاه‌گلی ارغوانی که در ۴۰ کیلومتری مرکز شهرستان نطنز و از توابع آن است، ضمن آن‌که یکی از خوش آب و هواترین روستاهای اطراف و نزدیک منطقه کاشان است. ابیانه یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری کاشان محسوب می‌شود، هرچند که متعلق به شهرستان نطنز است. ابیانه جزو روستاهای ایران و جز کهن‌ترین آن‌ها از حیث معماری سنتی می‌باشد که آثاری از دوره هخامنشیان تا قاجاریه در این منطقه دیده می‌شود. بافت فشرده روستا، کوچه‌های پیچ‌درپیچ، ساباتهای (راهروهای روپوشیده) زیبا و سایه‌روشن‌های دلپذیر ناشی از آن‌ها، مسجد جامع و پنجره‌های مشبک و زیبای آن (با تاریخ ساخت ۷۶۶ هجری قمری)، آتشکده هاریاک و حفظ آداب‌ورسوم زندگانی به‌خصوص طرز لباس پوشیدن سنتی مردم روستا مورد توجه و همگی حکایت از تاریخی کهن و فرهنگی غنی و اصیل دارد. این اثر در سال ۱۳۵۴ جزو آثار ملی به ثبت رسید.

آدرس: کیلومتر ۷۰ جاده قدیم کاشان، نطنز

جاذبه های گردشگری کاشان

مشهد اردهال

این منطقه علاوه بر اینکه از آثار تاریخی و هنری کاشان و از زیباترین جاذبه های گردشگری کاشان محسوب می‌گردد. به لحاظ اینکه مدفن یکی از امامزادگان معتبر یعنی امامزاده سلطان‌علی بن محمد بن باقر می‌باشد، از اهمیت مذهبی خاصی برخوردار می‌باشد. هرساله در سال روز شهادت آن امامزاده در مراسم معروف سنتی، مذهبی قالی‌شویان در دومین جمعه مهرماه علاقه‌مندان از سراسر کشور جهت بازدید از این مراسم به این محل می‌آیند. بنای اولیه این بقعه متعلق به دوران سلجوقیان است که صحن و بقعه و بارگاه آن توسط خواجه مجدالدین ابوالقاسم کاشانی احداث شده و در قرون یازدهم و دوازدهم در زمان شاه‌طهماسب صفوی تعمیر و قسمت‌هایی به آن اضافه شده است و دارای ۳ صحن می‌باشد. ضمناً شاعر و نقاش معروف معاصر کاشانی سهراب سپهری در صحن شرقی این بقعه معروف به سردار مدفون است. این مکان در سال ۱۳۳۴ جز آثار ملی به ثبت رسید.

آدرس: کیلومتر ۴۰ جاده کاشان، نراق

نوشته شده در ۳ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ