مرداب هسل در کجا قرار دارد؟

یکی از مناطق کشورمان ایران که همیشه افراد زیادی به آن سفر می‌کنند منطقه‌ی شمال است. شمال ایران پر از جاذبه‌های گردشگری، زیبایی‌های وصف‌ناپذیر، طبیعت بکر و… می‌باشد؛ از جنگل‌های گسترده گرفته تا رودخانه‌ها و آبشارها، همگی گردشگران زیادی را به این ناحیه می‌کشاند. در این مطلب قصد داریم شما را با یکی از این دیدنی‌ها آشنا کنیم که مرداب هسل نام دارد. در ادامه با سیر و گشت همراه شوید.

مرداب هسل

مرداب هسل | جاذبه‌ای وصف‌ناپذیر

می‌خواهید از مرداب هسل بازدید کنید؟ کافی است به سمت چالوس راهی شوید و از رفتن به عمق جنگل‌های انبوه این منطقه هراسی نداشته باشید. این مرداب در مرکز جنگل سرسبز مشل موزی واقع شده است که در فاصلۀ ده کیلومتری جنوب غربی چالوس و پانزده کیلومتری شمال غربی مرزن آباد قرار دارد. نکتۀ جالب این است که مرداب هسل در هریک از فصل‌های سال ظاهر و ویژگی‌های متفاوتی دارد و ازاین‌رو هیچ‌وقت خسته‌کننده نمی‌شود. علاوه بر زیبایی مرداب، طبیعت و جانوران این منطقه نیز بسیار جذاب و سحرانگیزند. اگر به حیوانات علاقه‌مندید، حتماً از سروصدای آن‌ها در محیط جنگل لذت خواهید برد؛ هیاهوی جانوران باعث می‌شود تا احساس زنده بودن جنگل را تجربه کنید.

مرداب هسل

بر روی مرداب جلبک‌هایی وجود دارد که در بهار و تابستان به رنگ سبز دیده می‌شوند و مرداب را به شکل زمردی درخشان و گران‌بها درمی‌آورند. به‌محض پایان فصل تابستان، مرداب کم‌کم به رنگ قرمز و نارنجی تغییر رنگ می‌دهد و ظاهر گرم و آتشینی پیدا می‌کند؛ رنگی که در هماهنگی کامل با درختان اطراف است و مناظری سحرانگیز و جادویی را رقم می‌زند. پاییز یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از این مرداب است، در کنار مرداب ابهت عجیبی در انتظار شماست، انگار که طبیعت دست‌به‌کار شده و برای خلق این‌همه زیبایی قدرتی جادویی خود را به‌کاربرده است. در این فصل رنگین‌کمان مناظری شاعرانه و سحرانگیز را به وجود آورده که مدت‌ها شما را غرق تماشا می‌کند. می‌توانید در گوشه‌ای دنج بنشینید، به صدای موجودات اطراف گوش بسپارید و تا می‌توانید تابلوی نقاشی طبیعت را نگاه کنید. طبیعت این منطقه آن‌قدر متنوع است که هر چه ببینید سیر نمی‌شوید.

مرداب هسل

واژۀ هسل به معنی آب راکد است و در کنار روستای طلاجو شهرستان چالوس قرار دارد. جاده‌ای که در مجاورت این مرداب درست شده کمی از تعداد جانورانی مثل لاک‌پشت‌ها و وزغ‌های آن کم کرده است. درگذشته حجم آب این مرداب بیشتر بود و در بعضی از قسمت‌ها حتی از ۱۵ متر هم فراتر می‌رفت. حدود ۵۰ سال قبل چندین و چند خانواده دامدار در کنار این مرداب زندگی می‌کردند، اما ایشان محل زندگی خود را تغییر دادند تا اطراف این مرداب بکرتر از گذشته شود. در تهران تورهای یک‌روزه زیادی وجود دارد که می‌توانید با آن‌ها خودتان را به طبیعت زیبای اطراف این مرداب برسانید و روزی خاطره‌انگیز را برای خود رقم بزنید.

نوشته شده در ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ