خانه عامری ها کجاست + عکس و آدرس دقیق

یکی از شهرهای استان اصفهان که قدمتی چند هزارساله دارد و هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند کاشان است. این شهر تاریخی و زیبا می‌تواند برای سفر به گذشته و آشنایی با تاریخ ایران فوق‌العاده باشد. از جاذبه های کاشان می‌توان به خانه‌های تاریخی اشاره کرد که یکی از معروف‌ترین و زیباترین آن‌ها خانه عامری ها نام دارد. اگر علاقه‌مند به خانه‌های تاریخی و بازدید از آن‌ها هستید در ادامه با سیر و گشت همراه شوید تا این خانه را به‌طور کامل برای شما معرفی کنیم.

خانه عامری ها

سفر به تاریخ با بازدید از خانه عامری ها

مطمئناً یکی از ویژگی‌های بارز شهر کاشان سبک معماری و خانه‌های وسیع با حیاط‌های بزرگ است. خانه عامری ها 7 هزار مترمربع مساحت دارد و درواقع مجموعه‌ای از سه خانه و پنج حیاط است. خانه عامری ها دارای 85 باب اتاق است و شاید بتوان گفت که بزرگ‌ترین خانه در شهر کاشان محسوب می‌شود. ساخت‌وساز این خانۀ عظیم به دورۀ زندیه مربوط می‌شود. در دورۀ قاجار، سهام السلطنه عامری این خانه را نوسازی کرد و به همین دلیل نام او بر روی خانه باقی ماند.

سهام السلطنه پس از مرگش، حیاط‌های بیرونی را برای پسرش ابراهیم خلیل خان عامری به‌جا گذاشت، اما همان‌طور که گفته شد، این مجموعه دارای ساختمان‌های متعددی می‌باشد که به افراد دیگری از خاندان عامری ها تعلق دارد. به‌عنوان توضیحی برای نوشته مذکور باید گفت که چهار حیاط بیرونی، اندرونی، مهمان‌خانه، حیاط خدمه و سوارکاران نظامی مورداستفادۀ دیگران بوده و بستگان سهام السلطنه در سه حیاط دیگر سکونت داشته‌اند. از وجوه تمایز و زیبایی‌های این خانه می‌توان به انواع تزیینات روی بدنه خارجی حیاط‌ها و درون ساختمان و مهم‌تر از آن، وجود بادگیری که بلندترین بادگیر شهر نیز هست، اشاره کرد؛ چراکه این خانه که از بهترین جاهای دیدنی کاشان است، دارای دو بخش اندرونی و بیرونی با ایوان‌های بلند، شاه‌نشین ۷ دری و چندین اتاق ۳ دری و حوض‌خانه است.

هم خانۀ تاریخی، هم هتل

و اما می‌رسیم به هتل سنتی خانه عامری های کاشان که پس از مرمت و بازسازی‌های صورت گرفته توسط اداره میراث فرهنگی کاشان، به شکل هتلی ۵ ستاره درآمده تا علاوه بر قرار گرفتن در فهرست جاذبه های گردشگری کاشان ، برای اقامت و سکونت مسافران و البته گردشگران خارجی نیز مناسب باشد؛ چراکه در این هتل علاوه بر تعدد اتاق‌ها و راحتی آن‌ها، رستورانی نیز در یکی از زیباترین تالارهای آن به نام تالار آیینه‌خانه تعبیه شده است و به مهمانان به‌خوبی هر چه تمام‌تر در فضایی کاملاً سنتی سرویس‌دهی می‌شود.

از دیگر امکانات این مجموعه می‌توان به وجود غرفه‌ها، فروشگاه‌ها، نمازخانه، چایخانه، کافه‌تریا، آرایشگاه و شیرینی‌پزی‌های گوناگون در پیرامون حیاط بیرونی ابراهیم خلیل خان اشاره کرد. البته علاوه بر امکانات مذکور، امکاناتی نیز برای انجام امور بانکی و ارزی و همچنین عرضه صنایع‌دستی و خشکبار، جواهرات و فرش مهیا شده است. ضمن اینکه سالنی برای برگزاری مراسم مختلف با گنجایش ۹۰ نفر برای نمایشگاه‌های هنری تعبیه شده است. بنابراین می‌توان گفت که در این خانه نگران هیچ‌چیز نباید بود و فقط باید به فکر بازدید و گشت‌وگذار بود و در حوض‌خانه‌های آن لذت برد، چون ویژگی‌های خاص خانه، آن را به یکی از بهترین جاهای دیدنی کاشان تبدیل کرده است.

خانه عامری ها

آدرس خانه عامری ها

برای دسترسی به این خانه تاریخی در سفر به کاشان، باید خود را به محلۀ سلطان میراحمد برسانید و پس‌ازآن در خیابان علوی و در کنار حمام سلطان میراحمد به دنبال خانه عامری های کاشان بگردید.

تصاویر خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

خانه عامری ها

همگردی
نوشته شده در ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ