غار نخجیر کجاست + آدرس و تصاویر

شهر دلیجان در استان مرکزی قرار دارد. یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های این شهر پدیده‌ای طبیعی به نام غار نخجیر است. این غار هرساله و در فصول مختلف گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند و از آثار خارق‌العادۀ طبیعت به شمار می‌رود. در این مطلب می‌خواهیم شما را با این غار بیشتر آشنا کرده و سفری مجازی به آن داشته باشیم. در ادامه با سیر و گشت همراه شوید.

غار نخجیر

چال نخجیر منطقه‌ای گود است و درگذشته شکارچیان، شکار خود را از نقاط دیگر به این منطقه رم می‌دادند تا آسان‌تر بتوانند آن‌ها را شکار کنند. ازنظر لغوی، چال نخجیر در جایگاه پایین‌تری از شکارگاه قرار دارد، زیرا چال در زبان راجی (زبان مردم شهرستان دلیجان) به معنای پایین و نخجیر به معنای شکارگاه معنی می‌شود.درگذشته مردم از این غار با نام غار «هوهو» نیز یاد می‌کردند.

این غار شکوهمند و باستانی اواخر سال 67 در جریان اجرای یک طرح عمرانی و بر اثر انفجار در نزدیکی دامنۀ کوه کشف شد. غار چال نخجیر مجموعه‌ای زیبا از سنگ‌های مرجانی چندمیلیون‌ساله است که کارشناسان قدمت آن‌ها را حدود هفتاد میلیون سال می‌دانند. ورودی غار هم‌تراز با سطح زمین است که 10 متر عرض و بین 10 تا 40 متر ارتفاع دارد.

دهانۀ غار نخجیر که به سمت جنوب باز می‌شود، در سطحی بالاتر از چاه‌های آب آشامیدنی دلیجان قرار گرفته است. پهنای دهانۀ غار درگذشته به وسعتی که امروز است نبوده و درواقع در ابتدا تنها یک تا یک‌ونیم متر پهنا داشته است. در محوطۀ غار امکانات و خدماتی نظیر بوفه، مهمان‌سرا و سالن انتظار برای بازدیدکنندگان تعبیه شده است. حتماً بازدید از این غار را به تمام افراد پیشنهاد می‌کنیم؛ چراکه سقف‌ها و دیوارهای آهکی آن مناظر خارق‌العاده و زیبایی را خلق کرده‌اند. دلیل اصلی به وجود آمدن این غار گسلی معکوس بوده که در این منطقه وجود داشته و در گذر زمان طی میلیون‌ها سال چنین شکلی پیدا کرده است.

از خصوصیات غار نخجیر می‌توان به تالارهای متعدد و حوضچه‌های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشکل در بعضی از نقاط و چکنده و چکیده‌های بلورین بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصربه‌فرد اشاره کرد. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشکیل شده که زیباترین تالار آن، چهل‌ستون نام دارد. از دیگر تالارهای غار می‌توان به سفره عروس، دریاچه، برزخ، باغ‌وحش، چهل‌چراغ و تالار زیبایی‌ها اشاره کرد. این غار به دلیل وجود مناظر بکر طبیعی و جاذبه‌های حیرت‌آور فراوان از اهمیت ویژه‌ای در جذب توریست برخوردار است. در گنجینه شگفتی این غار اسرارآمیز، سنگ‌های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک‌پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس‌های عظیم‌الجثه بلورین ایجاد شده است که بیشتر آنان از جنس آهک‌اند.

غار نخجیر

تهویه طبیعی هوای درونی غار نخجیر در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت‌انگیز است که در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ‌گاه در این مجموعه بازدیدکنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی‌شوند. با توجه به‌قرار گرفتن غار در دامنۀ کوه، دسترسی به آن بسیار آسان بوده و بازدیدکنندگان به‌راحتی قادر به بازدید از این محل هستند. تنوع سنگ‌های موجود و سنگ‌های کریستال با شکل‌های مختلف مثل آبشار، زیبایی خاصی به غار داده است، به‌طوری‌که هر بیننده‌ای را به شگفتی وا‌می‌دارد. قرار گرفتن غار در کنار ابنیه تاریخی نراق یک محیط کاملاً توریستی را به وجود آورده که با این تنوع می‌توان به رونق صنعت گردشگری در این منطقه امیدوار بود. با داشتن زیبایی‌ها و قابلیت‌های دیدنی فراوان غار، در صورت راه‌اندازی و معرفی مناسب می‌تواند به یکی از جاذبه‌های توریستی جهان تبدیل شود.

آدرس غار نخجیر

غار نخجیر در داخل کوغار در داخل کوه کم ارتفاعی بنام «کوه تخت» قرار گرفته است. نزدیک‌ترین روستاها به غار، سه روستای کروگان، وشتگان و هرازیجان هستند. غار چال نخجیر در سال ۱۳۸۴ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۳۸۱۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

برای دسترسی به این غار باید به یکی از روستاهای نزدیک به غار مراجعه کرده و سپس مسیر رسیدن به غار را از افراد محلی پرس‌وجو کنید. همچنین می‌توان به همراه تورهای مخصوص این غار به این منطقه سفر کرد و از مزایایی نظیر راهنمای اختصاصی تور بهره‌مند شد.

تصاویر غار نخجیر

غار نخجیر

غار نخجیر

غار نخجیر

نوشته شده در ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ