کویر مرنجاب نگینی درخشان در مرکز ایران

وقتی حرف از آرامش به میان می‌آید بسیاری به یاد دریا می‌افتند ولی کویر هم ذات آرامش بخشی دارد. راه رفتن روی ماسه‌های نرم و داغ، خیره شدن به آسمان پرستاره و خنکی هوا هنگام شب از ویژگی‌های جذاب کویر هستند. یکی از کویرهای معروف کشورمان که گردشگران زیادی را مجذوب خود کرده کویر مرنجاب است. این کویر در مرکز ایران قرار گرفته و زیبایی‌های مخصوص به خود را دارد. در ادامه شما را با کویر مرنجاب ویژگی‌های فوق‌العادۀ آن آشنا خواهیم کرد. با سیر و گشت همراه باشید.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب کجاست؟

این کویر حدوداً در فاصلۀ 60 کیلومتری شهر کاشان واقع شده و بخشی از قسمت شمالی شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان محسوب می‌شود. ازنظر جغرافیایی، کویر مرنجاب از شمال به دریاچۀ نمک آران بیدگل متصل بوده و از سمت شرق با کویر بندریگ و پارک ملی کویر، از غرب با شهرستان آران بیدگل و از جنوب با کویر مسیله ارتباط دارد. اگر به طبیعت و گونه‌های حیوانی متنوع علاقه‌مندید، حتماً بازدید از این کویر را به شما پیشنهاد می‌کنیم. تپه‌های شنی و نارنجی‌رنگ کویر مناظر فوق‌العاده‌ای را خلق کرده‌اند که می‌توانند سوژه‌های جذابی برای عکاسی محسوب شوند.

کویر مرنجاب

کویر مرنجاب و جانوران آن

در این منطقه آب و غذای کافی وجود دارد و به همین دلیل گونه‌های جانوری مختلفی در این کویر امکان رشد دارند. حیواناتی مثل گرگ، شغال، کفتار، بزمجه، آفتاب‌پرست، عقاب، شاهین و … از جانورانی هستند که در این کویر زندگی می‌کنند. به‌تازگی یک قلاده یوزپلنگ هم در این کویر دیده شده است و به گفته ساکنان محلی ۲۱ پلنگ در این محل زندگی می‌کنند.

کویر مرنجاب

جاذبه‌ها و دیدنی‌های کویر مرنجاب

دریاچه نمک آران و بیدگل در ۳۵ کیلومتری این شهر قرار دارد و یکی از بهترین جاذبه‌های کویر مرنجاب است. این دریاچه در بیشتر روزهای سال خشک است و روی آن را نمک پوشانده است. تماشای رسوبات نمک بر روی این دریاچه می‌تواند شما را تجربه جدیدی روبرو کند. از دیگر جاذبه‌های معروف مرنجاب، جزیره سرگردان است که در ۵ کیلومتری شهرستان آران بیدگل قرار دارد. این اسم احتمالاً شما را یاد جزیره می‌اندازد اما درواقع شما با دریاچه‌ای سروکار دارید که اطراف آن را به‌جای آب، نمک زار گرفته است. قلعه و قنات هم از دیگر جاذبه‌های دیدنی این کویر هستند. در زمان صفویان حمله افغان‌ها و ازبک‌ها به کاشان باعث شد که شاه‌عباس سریعاً در این محل قلعه‌ای بسازد تا بتواند از ناحیه محافظت کند، همیشه ۵۰۰ سرباز مسلح در این قلعه حضور داشتند.

کویر مرنجاب

نوشته شده در ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ