فستیوال های یونان

تقویم یونان پر از فستیوال های مختلف بوده و یونانی ها همیشه درحال جشن گرفتن هستند. در این کشور شما می توانید دو جشن تولد داشته باشید؛ جشن تولد اول روز تولد شماست و دومی روزی ست که برای شما اسمی انتخاب می کنند. جزیره ها و دهکده های مستقل هم اغلب جشن های مربوط به خود را دارند که هر کدام شامل هیاهو و برنامه های خاصی می شوند. در این مطلب به فستیوال های یونان خواهیم پرداخت، با سیر و گشت همراه شوید.

فستیوال های یونان

عید پاک ارتدکس ها

عید پاک یکی از قدیمی ترین و بزرگترین فستیوال های طی سال است که مردم پیاده رو ها را پر از شمع می کنند، تا نیمه های شب آتش بازی می کنند و بره برشته می خورند. برخی جزیره ها هم با مراسم های منحصر به فرد خود در عید پاک شناخته می شوند.

در هفته ی عید پاک یا هفته ی مقدس، هر روزش به یک حادثه ی خاصی دلالت دارد. ابتدا با شنبه ی لازاروس شروع می شود (یک هفته قبل از جمعه ی عید پاک) که بچه ها به در خانه ها می روند، آواز و سرود لازاروس را می خوانند و پول و تخم مرغ جمع می کنند. بزم و شادی در تمام طول هفته ادامه دارد؛ مردم شهر و روستا به کلیساهای تزئین شده می روند، وظایف روزانه ی مقدس شان را انجام می دهند، روزه می گیرند و آداب و رسوم خاص خود را انجام می دهند.

عید پاک ارتدکس ها

آپوکریس (فصل کارناوال)

برخی اعتقاد دارند که کارناوال و جشن در دنیا، ریشه در یونان باستان ، پرستش وحشی گری، دیونیسوسخدای باروری و نمایش دارد. اما امروزه، فصل کارناوال یونان را به مذهب ارتدکس یونانی ها نسبت می دهند. این دوره از ۳ هفته قبل از Lent یعنی ماه روزه گرفتن کاتولیک ها (از اواسط ژانویه تا اواخر فوریه یا اوایل مارس) شروع می شود. یکی از مراسم های این دوره، آخر هفته ی وحشیانه، که در یونان به آپوکریس شناخته می شود که با انجام نمایش های رنگ بازی، آب های رنگی، رقص و پایکوبی سنتی انجام می شود. مردم روستایی هم معمولا در آپوکریس غذاها و نوشیدنی های مخصوص می خورند و با لباس های رنگارنگ شان در خیابان ها رژه می روند و مراسم اجرا می کنند. این جشن با دوشنبه ی پاک، معادل اولین روز از Lent (40 روز روزه گرفتن کاتولیک ها) به پایان می رسد. در این روز خانواده ها به پیک نیک می روند و بادبادک هوا می کنند.

فصل کارناوال

جشن هلنیک

آسمان سیاه و فراخ یونان را تصور کنید که مقابل صحنه ی تئاتر که از سنگ مرمر باستانی پوشیده شده است، پر از تماشاگرانی ست که مجذوب هنر و نمایش شده اند. این صحنه ای از جشن هلنیک، برجسته ترین فستیوال تابستانی یونان می باشد که با نمایش، موسیقی، رقص و پایکوبی معروف شده است؛ و جالب تر از آن، این است که بسیاری از این مراسم در یکی از قدیمی ترین مکان های تاریخی دنیا اجرا می شوند: Odeon of Herodes باستان در آتن با نمای زیبایی از آکروپلیس.

جشن هلنیک

هفته نیروی دریایی

جشن های یونان از دیرباز با دریا و ماهیگیری روستایی ارتباط دارند و بنادر سراسر کشور همواره در اواخر ماه ژوئن میزبان مراسم و جشن های باستانی بوده اند. در اقریطس، هفته ی نیروی دریایی و رسوم دریایی جزیره  را با موسیقی، رقص و پایکوبی، شنا و کشتیرانی جشن می گیرند. این جشن در Soudha و Hania بسیار بزرگ بر پا می شود. در هیدرا، فستیوال میااولیا یعنی قهرمان دریایی محلی شان (آدمیرال میااودیس) و در هیدریوت جنگ استقلال را جشن می گیرند. در نهایت در بندر هیدرا با موسیقی و نورهای بسیار تماشایی کشتی جنگی ترکی را آتش زده و آتش بازی می کنند. در Lesvos ، Mytilini ، Molyvos و Kaloni هم، چنین جشن هایی برگزار می شود.

هفته نیروی دریایی

جشن ماه آگوست

در یکی از درخشان ترین، زیباترین و الهام بخش ترین ماه های سال یعنی آگوست، سرتاسر یونان جشن و پایکوبی تا نیمه های شب ادامه دارد. در آتن، مکان های بسیار محبوبی مانند آکروپلیس و آگورای باستان با آغوش باز میزبان نمایش و رقص های فستیوال هستند. زمان این برنامه هر سال تغییر می کند؛ پس به محض رسیدن به یونان برنامه ی محلی را چک کنید.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در ۲۳ مهر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع مطالب خواندنی
تبلیغات چپ