راهنمای سفر به استانبول

استانبول، تنها شهر دنیاست که در دو قاره ی آسیا و اروپا واقع شده و به دو دنیای سنتی و مدرن تقسیم شده است. بهترین راه برای تجربه استانبول برنامه ریزی مشخص برای بازدید از مکان های تاریخی و موزه های آن می باشد. برای رسیدن به صبحانه های مشهور ترکیه باید سحرخیز باشید و اغلب سوار کشتی ها شوید. کشتی ها فقط وسیله جابجایی نیستند، شما می توانید در کشتی به پاهایی که از گشت و گذار خسته شده اند استراحت بدهید، چای بنوشید، یک ساندویچ پنیر کبابی بخورید و بهترین مناظر را در هر کجای شهر ببینید. بوسفروس هنوز قلب تپنده ی تجارت دریایی است و معمولا صدای ساخت و سازهای ساختمانی مانع همیشگی رسیدن فریاد دستفروشان خیابانی و مانع شنیدن صدای اذان گفتن مؤذن می شود. بازدید های مکرر توریست ها دلایل متعددی دارد: موقعیتش استثنایی است، دقیقا در دریای مرمره و تنگه بوسفروس واقع شده است. افق دید استانبول، برج های خیره کننده گنبد ها، مناره ها، برج های قرون وسطایی و ساختمان های اداری هستند که ارتفاع بیشتری نسبت به ساختمان های مسکونی دارند. امروزه مرکز فرهنگی و مالی ترکیه، استانبول است که پایتخت سه امپراطوری بیزانس، روم و عثمانی بوده است. راهنمای سفر به استانبول ما ترکیبی از استانبول قدیم و جدید است. با سیر و گشت همراه باشید.

بهترین زمان سفر به استانبول

بهترین زمان سفر به استانبول

تابستان بهترین زمان بازدید است اما متاسفانه گرم و شرجی است. بهار و پاییز فصل های مطبوع تری هستند و بازدیدکنندگان کمتری دارند. اگر می توانید سرما و رطوبت را تحمل کنید، زمستان عالی ترین زمان برای بازدید است، هزینه ی هتل ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می کند و در زیر پوششی از مه و برف شهر احساس عاشقانه ای خواهید داشت. یک چای خانه در هر گوشه ای از شهر سرما را به راحتی فراری می دهد.

حمل و نقل استانبول

حمل و نقل استانبول

یک استانبول کارت که قابلیت استفاده مجدد را داشته باشد از بوفه خریداری کنید (از فروشگاه های رفاه مانند غرفه ها اطراف شهر و بیرون از ترمینال کشتی) که می توانید با هزینه ای مقرون به صرفه شبکه گسترده ای از تراموا، راه آهن کابلی( فونیکولار) مترو، اتوبوس و کشتی را سوار شوید. تاکسی ها فراوان هستند، اما باید خوش شانس باشید و با راننده های بد اخلاق موجه نشوید.

آب و هوا استانبول

آب و هوا استانبول

تیر با متوسط دمای روزانه ۲۴ درجه سانتیگراد گرم ترین ماه سال و بهمن با متوسط دمای ۶ درجه سانتیگراد سردترین ماه سال است و دی پرباران ترین ماه سال است.

استانبول

دانستنی های قبل از سفر

مراقب فروشندگان فرش در شهر قدیمی و بازار بزرگ باشید، آنها شما را با این وعده که می توانید فقط نگاه کنید و قبل از مطرح کردن اجبار در خریدن به شما چای تعارف می کنند. (به یاد داشته باشید، شما ملزم به خرید نیستید، حتی اگر چای میل کنید.)
هزینه های کوچک را بپردازید، مخصوصا اگر قصد استفاده از تاکسی ها را دارید. رانندگان به ندرت تغییر زیادی را تحمل می کنند. مردم محلی استانبول فوق العاده مهمان نواز هستند، تعجب نکنید که یک فرد کاملا غریبه در چای خانه به شما یک لیوان چای بدهد. این چند کلمه ی ترکی را در برخوردهای خودتان استفاده کنید: ( مرحبا بجای سلام، کولای گلسین به جای خسته نباشید و تشکر ادریم به جای متشکرم)

زبان در استانبول

زبان در استانبول

زبانشان ترکی است، اگرچه مترجمان انگلیسی اغلب در مناطق توریستی مانند سلطان احمد (شهر قدیم) موزه ها، بسیاری از فروشگاه ها، رستوران ها و کافه بارها پیدا می شوند .

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: travelandleisure.com

نوشته شده در ۲۵ مهر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع راهنمای سفر
تبلیغات چپ