جاهای دیدنی آنکارا

بسیاری از توریست‌هایی که برای اولین بار به ترکیه می‌آیند به‌اشتباه فکر می‌کنند که استانبول پایتخت ترکیه است، درصورتی‌که در حقیقت آنکارا پایتخت این کشور می‌باشد. آیا می‌دانستید که آنکارا از بسیاری از شهرهای ایالات متحده به‌جز نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو بزرگ‌تر است؟ نکتۀ جالب این است که وسعت آنکارا از سال ۱۹۹۰ تقریباً دو برابر شده است. این نوع رشد و توسعه به همراه قدمت تاریخی هزارساله‌ی آن ترکیب جالبی از فرهنگ مدرن و سنتی را نشان می‌دهد. با سیر و گشت همراه باشید تا به معرفی جاهای دیدنی آنکارا و جاذبه‌های این شهر بپردازیم.

جاهای دیدنی آنکارا

آنیت کابیر

معبد آتاتورک از جاهای دیدنی آنکارا محسوب می‌شود و میراث باقیمانده از آتاتورک است. اولین باری که مقبره‌اش را می‌بینید شکوه و عظمت آن در باورتان نمی‌گنجد. درواقع سادگی و قدرتمند بودن مقبره شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نه ابعاد و اندازه‌ی آن. این آرامگاه، مقبره‌ی هوشی مین در هانوی ویتنام و پیام مشابهی که با دیدن مقبره‌اش به گردشگران منتقل می‌کرد را یادآوری می‌کند. این آرامگاه عجیب برای آنکارا بسیار مهم است چراکه مقبره‌ی آتاتورک، رهبر انقلابی و اولین رئیس جمهور سیستم جدید حاکمیت ترکیه می‌باشد که آنکارا را به‌عنوان پایتخت جدید ترکیه معرفی کرد. در شصت و نهمین سالگرد مرگ آتاتورک، بالغ بر ۵۵۰۰۰ نفر برای ادای احترام به پدر ترکیه‌ی جدید از آرامگاه وی دیدن کردند.

آنیت کابیر

در کیزیلای با رسم مردم ترکیه آشنا می‌شوید

کیزیلای مرکز حوزه فعالیت تجاری و اجتماعی آنکارا است. مغازه‌های خرده‌فروشی متعدد، فروشگاه‌های بزرگ، بازارهای آزاد و رستوران‌های شیک بسیاری در این منطقه وجود دارند. این منطقه مرکز شهر آنکاراست، سیستم حمل‌ونقل بسیار شلوغی داشته و جاذبه‌های زیادی برای جوانان دارد. همچنین میدان کیزیلای، آرامگاه و مقبره‌های مهمی را در خود جای داده است. پس از گردش مفصل در فضای باز می‌توانید ناهار را همراه با بازدید از بعضی مکان‌ها ازجمله آتاتورک میدنینی، پارک گوئنو و مجمع عالی ترکیه میل کنید.

کیزیلای

گردش در قلعه آنکارا

برای بازدید از جاهای دیدنی آنکارا حتماً به قلعه آنکارا در منطقه اولوسبنتا درسی واقع در قسمت قدیمی شهر بروید. آنکارا آثار باستانی بسیاری دارد که در سراسر شهر پراکنده شده‌اند، بااین‌حال تنها تعداد کمی از بافت‌های اطراف قلعه آنکارا از توسعه شهرنشینی و مدرنیزه شدن در امان مانده‌اند. این قلعه اطراف آنکارای قدیم را احاطه کرده است. اما یادتان باشد در مسیر قلعه هیچ جای درستی برای افرادی که ترس از ارتفاع دارند، وجود ندارد و مسیر هم بسیار طولانی است.

جاهای دیدنی آنکارا

گردش در خیابان‌های مناطق قدیمی

دیدن قلعه را با پیاده‌روی در مناطق تاریخی و قدیمی شهر تکمیل کنید. پیچ‌وخم مسیر سنگ‌فرش شده، سقف‌های قرمز خانه‌های عثمانی و دیوارهای قطور را می‌بینید و البته مغازه‌های خرده‌فروشی که همه‌چیز می‌فروشند، از جواهرات گرفته تا بطری آب و پارچه. این بخش از شهر منطقه‌ای نسبتاً توریستی است؛ حداقل با توجه به استانداردهای آنکارا (اما خیلی کمتر از کوچه‌های قدیمی استانبول توریست دارد). توریستی بودن به این معناست که رستوران‌ها بسیار گران‌قیمت هستند و دست‌فروش‌ها سوغات و جواهرات بدلی ارزان‌قیمت می‌فروشند. تاجران این منطقه بسیار اهل معامله هستند، بنابراین اگر شما هم اهل خرید هستید مطمئناً از این قسمت شهر لذت خواهید برد.

مناطق قدیمی

تماشای مسجد کجاتپه

این مسجد بدون شک در فهرست جاهای دیدنی آنکارا جای می‌گیرد؛ مسجدی حیرت‌انگیز، شکوهمند، قدرتمند، فریبنده، باشکوه و شگفت‌انگیز، هیچ صفتی نمی‌تواند آن‌گونه که باید سبک و زیبایی بزرگ‌ترین و مؤثرترین مکان عبادی آنکارا را توصیف کند. دیدن مسجد کجاتپه برای هر کس که به آنکارا می‌رود واجب است.

مسجد کجاتپه

غذاهای خیابانی آنکارا

غذاهای ترکی بسیار متنوع‌اند؛ ترکیبی از خوراک‌ خاورمیانه‌ای، آسیای مرکزی و بالکانی که برای هر نوع ذائقه‌ای، غذایی مناسب دارد. قابل‌توجه گیاهخواران، اکثر غذاهای ترکیه گوشتی هستند و این کشور در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان گوشت می‌باشد! کبابی نزدیک ایستگاه اتوبوس در مرکز کیزیلای کباب‌ترکی‌های فوق‌العاده‌ای سرو می‌کند. کباب‌ترکی غذا‌ی بسیار لذیذی است و آنکارا نیز به کباب‌ترکی‌هایش شناخته می‌شود. در حقیقت آنکارا با مصرف حدود ۱۱۹۸ کیلوگرم گوشت، رکورددار مصرف کباب‌ترکی است.

غذاهای خیابانی آنکارا

پارک جوانان

اگر با قطار به آنکارا بروید، یکی از اولین جاهای دیدنی که توجهتان را جلب خواهد کرد پارک جوانان است. پارک جوانان مکانی عمومی است و مساحت فضای سبز آن 69 آکر می‌باشد. از امکانات پارک می‌توان به استخر شنا، شهربازی، تئاتر روباز و دو قطار مینیاتوری اشاره کرد. همچنین بیش از 40 کیوسک اغذیه‌فروشی در این پارک وجود دارد که برای تهیۀ بستنی سنتی ترکی و ذرت تازه می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: travelingcanucks.com

نوشته شده در ۲۷ مهر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ