مکان های دیدنی شیراز

شیراز شهری است که غرق تاریخ و شعر است و از سرآمدترین شهرهای توریستی در ایران محسوب می‌شود. در این مطلب به شرح مکان های دیدنی شیراز و کارهایی که باید در سفر به این شهر انجام دهید پرداخته‌ایم. با سیر و گشت همراه شوید تا مکان های دیدنی شیراز را بشناسیم.

مکان های دیدنی شیراز

بازار وکیل

بازار وکیل یکی از مکان های دیدنی شیراز بوده و برای عکاسی عالی است. این بازار اصلی‌ترین مرکز خرید شیراز هم محسوب می‌شود و دارای هزاران مغازه و غرفه می‌باشد. این بازار پر پیچ‌وخم محل مناسبی است برای خرید قالیچه، ادویه‌جات، طلا و جواهرات و لوازم خانه. برای گشت‌وگذار در قهوه‌خانه‌ها، حیاط‌ها، کاروانسراها و حمام‌های سنتی بازار وکیل و سیاحت کردن همه‌ی این جاذبه‌ها، باید بیش از یک یا دو روز وقت بگذارید. سقف‌های طاق دار بازار نمونه‌ی خوبی از معماری دوره‌ی زندیه در قرن هجدهم می‌باشند و دارای جو خاصی هستند که انسان را به گشت‌وگذار بین آن‌ها ترغیب می‌کند.

بازار وکیل

باغ ارم

شیراز را همه با باغ‌های بی‌نظیرش می‌شناسند که باغ ارم را می‌توان زیباترین و باشکوه‌ترین آن‌ها دانست. باغ ارم در وسط دانشگاه باغ‌های گیاه‌شناسی واقع شده است و پر از درختان سرو، پرچین‌های زینتی و بوته‌های گل محمدی می‌باشد. در مرکز باغ، حوضچه‌ای کوچک و کاج قاجاریه واقع شده است که عموم مردم می‌توانند از آن دیدن کنند. باغ ارم در شمال رودخانه‌ی خشک شیراز و روبروی دانشگاه قرار دارد.

باغ ارم

مقبره شاه چراغ

مقبره‌ی شاه چراغ (پادشاه روشنایی)، آرامگاه بسیار مجلل دومین برادر شهید علی بن موسی الرضا، هشتمین امام شیعیان می‌باشد. بااینکه ایشان در قرن نهم به شهادت رسیده‌اند، اما مقبره‌شان در زمان قاجاریه ساخته شده است. حیاط مرکزی این آرامگاه، مکانی است که ایرانیان همواره برای زیارت به آنجا می‌روند. این حیاط پر از کاشی‌های آبی و آیینه‌های خیره‌کننده‌ای است که شاه چراغ را به یکی از زیباترین مساجد و مکان های دیدنی شیراز تبدیل کرده است.

مقبره شاه چراغ

مسجد نصیر الملک

بعد از شاه چراغ، مسجد نصیر الملک که به آن «مسجد صورتی» هم می‌گویند، یکی از زیباترین و مشهورترین مکان های دیدنی شیراز محسوب می‌شود. ساخت مسجد قاجاریه در سال ۱۸۸۸ به پایان رسید و به دلیل معماری رنگارنگ و دل‌فریب داخلی‌اش، از آن بسیار تجلیل شده است: پنجره‌های رنگی، سقف و طاق‌های سفالی رنگارنگ و فرش‌های بی‌شمار ایرانی که انسان را هیپنوتیزم می‌کنند و رنگ‌های بی‌شمار و زیبا که انسان را متحیر می‌کنند. ستون‌های حکاکی شده و خیره‌کننده‌ی مسجد هم از ویژگی‌های جذاب و زیبای مسجد نصیر الملک هستند.

مسجد نصیر الملک

آرامگاه حافظ

به‌طورقطع می‌توان گفت که حافظ محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین شاعر در کانون ادبیات عظیم فارسی است. حافظ استاد غزل (شعری کوتاه، عاشقانه و موزون) است که همه‌ی ایرانیان در تمام عمرشان شعرهای او را می‌شنوند و می‌خوانند. آرامگاهش در شمال شیراز در میان باغ باشکوهی قرار دارد. علاوه بر جنبه‌ی توریستی آن، دوستداران و شیفتگان او از سراسر دنیا برای زیارت به آرامگاه حافظ می‌روند. همچنین افراد گوناگون در قهوه‌خانه‌های اطراف باغ فال حافظ می‌گیرند که می‌توانید با تفکر در نکات ریز و ظریف اشعار حافظ مدت‌ها به تحلیل معنای آن‌ها بپردازید.

آرامگاه حافظ

آرامگاه سعدی

سعدی، شاعر قرن سیزدهم که پیرو حافظ بوده است، یکی از محبوب‌ترین اجداد شیرازی محسوب می‌شود. بسیاری از پندهای مفید او به حالت ضرب‌المثل درآمده‌اند و ایرانیان او را برای سادگی و بی‌آلایشی شعرهایش ستایش می‌کنند. آرامگاه سعدی هم دست کمی از حافظ ندارد؛ هر دو آرامگاه نزدیک هم واقع‌شده‌اند و در یک روز می‌توانید از هر دو دیدن کنید. قهوه‌خانه‌ها و کافه‌های زیرزمینی این آرامگاه هم جای مناسبی برای استراحت در روزهایی می‌باشند که در باغ‌های گل رز و درختان سرو آن گشت‌وگذار کرده‌اید.

آرامگاه سعدی

تخت جمشید

پرسپولیس یا به فارسی تخت جمشید، باشکوه‌ترین مکان باستانی مربوط به دوره‌ی امپراتوری هخامنشیان است که حدوداً مربوط به بیش از ۲۵۰۰ سال پیش می‌باشد. این بنا که توسط اسکندر بزرگ غارت شده است، نشان‌دهنده‌ی اوج تمدن سیاسی ایران و دستاوردهای معماری ایرانیان باستان می‌باشد. تخت جمشید که میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود، حدوداً ۷۰ کیلومتر بالاتر از شیراز واقع شده و تورهای یک‌روزه‌ای وجود دارند که شما را به مرکز آن می‌برند و برمی‌گردانند. گشت‌وگذار بین خرابه‌های پرسپولیس به بیش از چندین ساعت زمان نیاز دارد و اگر در روزی آفتابی به آنجا می‌روید حتماً آب آشامیدنی به همراه خود ببرید.

تخت جمشید

نقش رستم و نقش رجب

تور تخت جمشید باید بازدید از مقبره‌ها و آرامگاه‌های سنگی نزدیک به این منطقۀ تاریخی را در برگیرد. این مقبره‌ها نقش رستم و نقش رجب نام دارند. نقش رستم دارای چهار مقبرۀ بسیار بزرگ است که در دل صخره ساخته شده‌اند و برخی از پادشاهان هخامنشی در آن آرامیده‌اند. در قسمت پایینی این مقبره‌ها برجسته‌کاری‌های سنگی‌ای وجود دارد که پیروزی‌های ساسانیان را نشان می‌دهند، مانند زانو زدن امپراتور رم در برابر شاپور یکم. برای بازدید از برجسته‌کاری‌های بیشتر می‌توانید به نقش رجب مراجعه کنید که فقط پنج دقیقه با نقش رستم فاصله دارد.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۳۰ مهر ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ