گردنه حیران نگینی در مسیر آستارا اردبیل

یکی از مناطق زیبا و بکر در کشورمان گردنه حیران است. حیران روستایی خوش آب و هوا می باشد که در شهرستان آستارا واقع در گیلان قرار دارد. گردنه حیران همیشه یکی از مقاصد گردشگران داخلی و خارجی به حساب می آید. در این منطقه طبیعت اوج هنرمندی و زیبایی خود را به نمایش گذاشته که هر کسی را شیفته ی خود می کند. در ادامه قصد داریم این گردنه را بیشتر به شما معرفی کنیم. با سیر و گشت همراه باشید.


گردنه زیبای حیران، مرز بین دو استان گیلان و اردبیل و در جاده آستارا اردبیل است. استان گیلان ، مرز بین المللی از طریق آستارا با جمهوری آذربایجان را داراست. همچنین گیلان، از سمت شمال به دریای بزرگ خزر و کشور آذربایجان، از سمت غرب به استان اردبیل، از سمت جنوب به استان زنجان و قزوین و از سمت شرق به استان مازندران محدود می شود. این روستا در فاصله ۳۰ کیلومتری آستارا قرار گرفته است. شامل سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا می شود. حیران از توابع شهرستان آستارا در منتی الیه غرب استان گیلان و همجوار استان اردبیل با ۲۲۰۰ هکتار مساحت، که از این میزان، ۱۲۰۰ هکتار به مستثینات اشخاص و ۱۰۰۰ هکتار به منابع ملی تعلق دارد.

گردنه حیران

توسعه منطقه

ییلاقی بودن گردنه حیران، دلیلی شده تا ساخت بناهای ویلایی، رشد چشمگیری داشته باشد. در طول تابستان جمعیت روستاهای گردنه حیران اردبیل به بیش از ۲۰۰۰ نفر هم می رسد، ولی جمعیت ثابت آنها، درحدود ۳۰۰ نفر می باشد که شغل کشاورزی دارند و در طول سال، مخصوصا در بهار و تابستان، برای کسب و کار و درآمد، مغازه هایی را در کنار جاده باز می کنند. به دلیل زیبایی طبیعی ،این منطقه، بعنوان یکی از منطقه های نمونه گردشگری کشور شناخته شده است و همچنین با توجه به شرایط آب وهوایی در سالیان اخیر، گردشگران توجه ویژه ای به گردنه حیران از طبیعت ایران دارند.بهمین جهات، افزایش یافتن ساخت و ساز بناهای تفریحی و گردشگری ،جای تعجب ندارد.

 

گردنه حیران

گردنه ای حیرت انگیز

گردنه حیران اردبیل ،به همراه روستای ونه بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین شامل مناطق حفاظتی سیاسی و جغرافیایی استان گیلان می شود، از یک طرف به کوه هایی مشرف است که پوشیده از جنگل های انبوه می باشد و از طرفی دیگر، مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن، رود آستارا چای و جاده آستارا اردبیل عبور می کند. این رود تعیین کننده مرز استان گیلان در ایران و کشور جمهوری آذربایجان است.

گردنه حیران

دلیل وجود مه همیشگی

در اکثر مواقع سال این گردنه در جاده آستارا اردبیل زیر پوششی از مه قرار می گیرد و از نظر طبیعی هم، کوهپایه ها و دره ها ،پوشیده از گل و گیاهان جنگلی و مرتعی است. با تمام اینها، این گردنه چندان مرتفع و رفیع نیست. ارتفاع بلندترین نقطه گردنه از سطح آبهای آزاد، حدود۱۵۰۰ متر تخمین زده شده، در واقع دلیل اصلی وجود همیشگی مه در این منطقه، ارتفاع زیاد گردنه نیست،بلکه رطوبت دریای خزر باعث این امر می باشد.

گردنه حیران

منطقه نمونه گردشگری

امکانات تفریحی و گردشگری متعددی که به کمک اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این منطقه ایجاد کرده و همچنین راه اندازی تله کابین حیران در سال ۱۳۹۰ ،موجب توسعه و افزایش بیش از پیش صنعت گردشگری ، در استان گیلان، شهرستان مرزی بندر آستارا و همچنین منطقه گردنه حیران شده است. و روز به روز خیل بیشتری از علاقمندان را راهی این منطقه حیران کننده از طبیعت ایران کرده است.

گردنه حیران

توصیف منطقه

گردنه زیبای حیران ،یکی از چندین جاذبه طبیعی ،در منطقه آستارا می باشد. اگر سفری به این منطقه مسحور کننده داشته باشید، متوجه خواهید شد دلیل نامگذاری این منطقه چیست و چرا چنین نام با مسمایی را برای این منطقه زیبا در نظر گرفته اند. زیبایی خیره کننده این طبیعت، هر بیننده ای را حیران می کند. جاده به مانند ماری خوش خط و خال وتنومند و زیبا ،به کوهی عظیم پیجیده شده و از ارتفاع زیادی بالا رفته است. اتومبیل ها در ارتفاع بلند در حرکت هستند.در هنگام عبور از این مسیر، هر چند دقیقه با پیچ تندی روبرو می شویم که باید دورش بزنیم و همزمان شاهد عبور مه زیبای خیره کننده باشیم. در طول مسیر و در بلندای جاده، رستوران ها و سالن های غذاخوری متعددی می بینیم که استراحت گاه دنجی در کنار پرتگاه است. با استراحت در این محل های مناسب،شاهد مناظر بدیع و بی مثالی خواهیم بود که سفرمان را رویایی و خاطره انگیز میکنند. خوردن بلال تازه ،خرید مقداری عسل مرغوب، آش دوغ مشهور منطقه و مزمزه کردن تمشک های بینظیر این طبیعت بی مثال همگی کنار هم سفرمان را فراموش ناشدنی خواهد کرد.مسئله مهم این است که این زیبایی های خدادادی را حفظ و صیانت کنیم. درحقیقت حفاظت از زیبایی های تمامی مناطق گردشگری ایران، باعث رشد بیشتر صنعت گردشگری شده و طبیعت زیبایمان را هم برای نسل های بعد به ودیعه خواهیم گذاشت. همچنین افزایش گردشگر، برای طبیعت و دیگر مکانهای نغز و زیبای طبیعی استان های مختلف، نیازمند رعایت رفتارهایی است که منجر به تخریب چنین زیباییهای خدا دادی با ارزش نشود. حفاظت طبیعت در جای جای کشور زیبایمان ایران، وظیفه یکایک ماست. ابتدا از خودمان شروع کنیم.

گردنه حیران

گردنه حیران

 

 

نوشته شده در ۲۷ آذر ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ