گذری بر تاریخ سی و سه پل

یکی از استان های تاریخی و زیبای کشورمان، استان اصفهان است. اصفهان که سرشار از فرهنگ ایرانی است و جاذبه های مختلفی را نیز در خود جای داده است می تواند هر گردشگری را به سمت خود جذب کند. یکی از مکان های دیدنی و پربازدید اصفهان سی و سه پل است که پیاده روی بر روی آن در شب های اصفهان می تواند لذت بخش باشد. اما تا به حال به تاریخچه و قدمت این پل اندیشیده اید؟ ما در این مطلب می خواهیم اطلاعاتی در مورد تاریخچه ی سی و سه پل در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید.

سی و سه پل

سی و سه پل طولانی ترین پلی است که بر روی رودخانه ی زاینده رود ساخته شده است و ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض دارد و از سنگ و آجر ساخته شده است. این پل چهار باغ عباسی قدیم را به چهار باغ جدید و هزاران هکتار باغات متصل می کند . این پل را با نام پل الله وردی خان نیز می شناسند اما به نام سی و سه پل مشهورتر است.

تاریخچه سی و سه پل اصفهان

این پل از زیباترین و معروف ترین نمونه های آثار تاریخی مربوط به دوره ی صفوی در اصفهان است. این پل در سال ۱۶۰۳ پس از میلاد ساخته شده است . هزینه ی ساخت پل و نظارت بر ساخت آن را صدر اعظم شاه عباس صفوی، الله وردی خان گرجی عهده دار بود. این پل، بزرگترین پل ایران محسوب می شد. از آنجایی که این پل فاصله ی زیادی با محله ی ارامنه ی اصفهان، جلفا، ندارد گاها آن را پل جلفا نیز می نامیدند. در زمان سلسله ی صفویه ارامنه سال ها جشن خان شویان را در کنار این پل برگزار می کردند. جشن آب پاشان نیز در ۱۳ تیر ماه هر سال (۴ ژوئیه) در کنار این پل توسط ارامنه برگزار می شد. شاه به همراه بزرگان مملکت و شعرا و مردم عادی گرد هم می آمدند و این روز را با پاشیدن آب و گلاب بر روی هم جشن می گرفتند.

تاریخ سی و سه پل

نام های متفاوت برای یک پل

این پل با اسامی مختلفی نامیده می شود، مثلا پل شاه عباس، پل الله وردی خان، پل جلفا، پل زاینده رود و غیره و در پس هر کدام از این اسامی داستانی وجود دارد. به این علت این پل را پل شاه عباس می نامند که به دستور شاه عباس ساخت این پل شروع شده است.تاریخچه سی و سه پل طولانی است؛ الله وردی خان صدر اعظم شاه عباس بود و کسی بود که شاه عباس را برای صدور فرمان ساخت پل متقاعد کرد بنابراین این پل را به نام پل الله وردی خان نیز می شناسند. به این علت پل جلفا نامیده می شود که محل اصلی رفت و آمد جمعیت ارامنه ی محله ی جلفا محسوب می شد. در ابتدا این پل ۴۰ دهانه داشت بنابراین پل ۴۰ چشمه نامیده می شد اما بعد از اینکه هفت دهانه از بین رفت، آن را سی و سه پل نامگذاری کردند. همچنین به دلیل اینکه بزرگترین پلی است که بر روی رودخانه ی زاینده رود ساخته شده، آن را پل زاینده رود نیز می نامند. این پل شگفت انگیز عناوین زیادی دارد و به جد یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است.

نام های سی و سه پل

نکاتی در مورد بازدید از این پل تاریخی

یکی از بهترین زمان ها برای بازدید از این پل، پل بسیار زیبا و بزرگترین پل ایران که بر روی رودخانه ی عظیم زاینده رود احداث شده است، در طول شب می باشد. توصیه می کنم که چشم انداز زیبای پل نور پردازی شده و انعکاس زیبای پل بر روی رودخانه ی زاینده رود را از دست ندهید. متاسفانه به دلیل خشکسالی در بیشتر ماه های سال رودخانه ی زاینده رود خشک است. اگر قصد سفر به اصفهان را دارید، بهترین زمان سفر در طول ماه های دسابر، آوریل و ژانویه است. در این ماه ها زاینده رود درخشان و پر شور جریان دارد.

سی و سه پل

نوشته شده در ۲۸ آذر ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ