مکان های دیدنی اصفهان

اصفهانی‌ها عبارت معروفی دارند که می‌گوید «اصفهان، نصف جهان.» اصفهان زمانی پایتخت امپراتوری شاه‌عباس صفویه بوده است و تاریخش پر از اتفاقات خوشایند و ناخوشایند می‌باشد که بعضی از این وقایع به دوران پیش از اسلام برمی‌گردد. در این مطلب مکان های دیدنی اصفهان و جاذبه‌های این شهر را به شما معرفی می‌کنیم. با سیر و گشت همراه باشید.

مکان های دیدنی اصفهان

مسجد امام

میدان نقش جهان (که به میدان امام نیز معروف است) برجسته‌ترین جاذبه‌ی اصفهان به شمار می‌آید که چندین نفر از بهترین معماران آن را طراحی کرده‌اند. در ضلع جنوبی میدان که طول آن به بیش از ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد مسجد امام واقع شده است. میدان نقش جهان در سال ۱۶۲۹ میلادی تکمیل شد و جزء نخستین آثار ایرانی‌اسلامی بود که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. به لطف کاشی‌های مرکب آبی‌رنگ، خوشنویسی‌های باشکوه قرآنی، ایوان‌های پر تلألؤ، مناره‌های باظرافت، گل‌های زیبا و کاملاً هندسی، انسجام و زیبایی خیره‌کننده، این شاهکار به‌عنوان یکی از زیباترین مساجد در جهان به شمار می‌آید و بدون شک از جذاب‌ترین مکان های دیدنی اصفهان محسوب می‌شود.

مسجد امام

مسجد شیخ لطف‌الله

در ضلع شرقی میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارد که توجه همگان را به خود جلب می‌کند. ساخت مسجد شیخ لطف‌الله، ده سال قبل از مسجد جامع امام تکمیل شد. این مسجد به دلیل داشتن تزئینات کاشی‌کاری، کاشی‌کاری‌های پیچیده‌ی سبک اسلامی و طراحی داخل و خارج گنبد آن، هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند. عدم وجود مناره در ساختار این مسجد یکی از نکات قابل‌توجه و جالب است. مسجد شیخ لطف‌الله توسط شیخ بهایی در زمان سلطنت شاه‌عباس طراحی شد.

مسجد شیخ لطف الله

عمارت عالی قاپو

در مقابل مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت شش طبقه عالی قاپو واقع شده است. این بنا محل استقرار سلطنت شاه‌عباس بوده که برای میزبانی مهمانان عالی مقام استفاده می‌شده است. ساخت این بنا به اواخر قرن شانزدهم برمی‌گردد؛ دیوارهایش با رنگ‌ها و نقاشی‌های مختلف نقش بسته‌شده‌اند و تراس‌های ستون‌دار، دارای منظره‌ای استثنائی از میدان و مساجد است. پشت اسکناس دویست تومانی ایران عمارت عالی قاپو که یک سرمایه ملی می‌باشد نقش بسته است. البته بسیاری از ساختمان‌های این عمارت تحت سلطه‌ی فرمانرواهای بعدی تخریب شدند. حتماً از گچ‌بری‌های اتاق موسیقی در طبقه ششم دیدن کنید.

عمارت عالی قاپو

چهل ستون

چهل ستون از مکان های دیدنی اصفهان بوده و یکی دیگر از بناهایی است که از دوران صفوی به‌جامانده و در حال حاضر به موزه تبدیل شده است. نام‌گذاری این کاخ به دلیل انعکاس بیست ستون چوبی در استخر مقابل است و اطراف آن را باغ‌های زیبایی احاطه کرده‌اند. فضای داخلی این بنا با نقاشی‌های باشکوهی از زندگی درباری صفوی پر شده است.

چهل ستون

بازار بزرگ

ورودی اصلی بازار بزرگ اصفهان در امتداد ضلع شمالی میدان نقش جهان در بازار قیصریه قرار دارد (از قهوه‌خانه‌ای که بالای پله‌ها سمت چپ واقع شده دیدن کنید). بازار بزرگ درواقع مجموعه‌ای است از کوچه‌های پرپیچ‌وخم، کاروانسراها، مدارس و گنبدهای بلند با حفره‌های درخشان. بخش عظیمی از بازار شاه‌عباس در قرن هفدهم تکمیل شد، اگرچه بعضی از قسمت‌هایش بسیار قدیمی‌تر هستند. هر نوع محصولی در این بازار یافت می‌شود. در صورت سفر به اصفهان حتماً از این بازار تاریخی دیدن کنید.

سی و سه پل

سی‌وسه پل

دلیل نام‌گذاری سی‌وسه پل این است که این پل در طول زاینده رود، سی‌وسه طاق دارد. این پل در اوایل قرن هفدهم ساخته شده و طول آن حدود سیصد متر است و طولانی‌ترین پل شهر اصفهان محسوب می‌شود. سی‌وسه پل تقارن و فضای دل‌انگیزی دارد، به‌خصوص زمانی که در شب‌چراغ‌ها روشن می‌شوند. سی‌وسه پل از پرطرفدارترین مکان های دیدنی اصفهان بوده و نمونه‌ی خوبی از معماری ایرانی در دورۀ صفویه است. قهوه‌خانه‌هایی در امتداد زاینده‌رود و این پل واقع شده‌اند که ارزش دیدن را دارند.

مسجد جامع

ساخت این مسجد به قرن هشتم برمی‌گردد و تا به امروز بارها مورد ترمیم و تغییر مدل قرار گرفته است. مسجد جامع گلچینی از معماری اسلامی می‌باشد و آثار معماری سلجوقی، مغولی و صفوی در آن دیده می‌شود. این مسجد در شمالِ بازار بزرگ قرار دارد و دو گنبد سلجوقی و ساخته‌شده از آجر آن احتمالاً مشهورترین ویژگی‌های مسجد محسوب می‌شوند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۲ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ