جاذبه های گردشگری یزد

شهر کویری یزد مانند بسیاری از شهرهای خاورمیانه، خوش‌منظره است و جاذبه‌های فراوانی دارد. یزد شهری قدیمی با خانه‌های آجر خشتی و بادگیرهای فراوان بوده و در نزدیکی خط افق قرار دارد. مکان های تاریخی بیشمار و زیبا این شهر را به مقصدی ضروری برای گردشگرانی که به ایران سفر می‌کنند تبدیل ساخته است. در این مطلب به چند مورد از برترین جاذبه های گردشگری یزد که نباید از آن‌ها غافل شد پرداخته‌ایم. با سیر و گشت همراه باشید.

امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق

مجموعه امیر چخماق، مرکز معماری و از جاذبه های گردشگری یزد بوده و در وسط این شهر در یک محوطه به همان اسم جای دارد؛ منظره‌ای باابهت از جلوه‌نمایی ایوان‌های سه طبقه که به شکل زیبایی در تقارن با یکدیگر ساخته شده‌اند و بعد از غروب آفتاب روشن می‌شوند و می‌درخشند. این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین حسینیه‌های کشور است که ساخت آن به قرن ۱۵ برمی‌گردد. در طول تاریخ بازسازی‌های زیادی روی این مجموعه انجام شده است. در محوطه‌ی اطراف چند مغازه‌ی بستنی فروشی خوب وجود دارد.

زورخانه صاحب الزمان

زورخانه صاحب الزمان

این زورخانه بنایی محبوب در دل یک ساختمان تاریخی در ضلع شمالی محوطه‌ی مجموعه امیر چخماق است که بیشتر اوقات نیز برای بازدید توریست‌ها باز می‌باشد. شما نه‌تنها می‌توانید تمرین کنندگان این ورزش کمیاب (حرکات ورزشی همراه با وزنه‌برداری که در فلسفه ایرانیان آمیخته شده است) را تماشا کنید بلکه می‌توانید مخزن آبی را که در قرن ۱۵ در زیر ساختمان جا داده شده است را بررسی کنید و اثر خنک‌کنندگی بادگیرهای اصلی یزدی را از نزدیک تجربه کنید.

آتشکده زرتشتیان

آتشکده زرتشتیان

دین زرتشت یک مذهب باستانی وابسته به یگانه‌پرستی است که قدمت آن تقریباً به ۳۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد. این مذهب، دین اصلی مردم ایران قبل از اسلام بوده است. پیروان این مذهب هنوز هم در بعضی نقاط کشور وجود دارند. یزد مرکز آیین زرتشت و همین‌طور چند مذهب و جاذبه‌ی تاریخی در ایران است. آتشکده یا معبد آتش مهم‌ترین آتشکده مرکزی و از جاذبه های گردشگری یزد است که ادعا شده از قرن پنجم بعد از میلاد مسیح تا به امروز در حال سوختن می‌باشد.

برج های سکوت

برج‌های سکوت

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد و از اماکن مجذوب‌کننده‌ی زرتشتی، که نام آن شاید کمی ترسناک به نظر برسد، برج‌های سکوت هستند که درست در بیرون از شهر واقع شده‌اند و قطعاً ارزش یک‌بار بازدید را دارند. این دو بنای دایره مانند از منظره‌ی دلگیر صحرا به بالا صعود کرده‌اند و بر روی تپه‌ها نزدیک به هم قرار دارند. تا اوایل سال ۱۹۶۰ میلادی، بر طبق رسوم زرتشتیان، بدن مردگان زرتشتی در حفره‌های مرکزی برج‌ها برای پرندگان لاشخور گذاشته می‌شد تا از آن‌ها بخورند و همین موضوع به ترسناک‌تر کردن فضای ماورائی این مکان دامن زده است.

چک چک یزد

چک چک

در فاصلۀ تقریباً 70 کیلومتری شهر یزد و در میانه‌ی  صحرا، مهم‌ترین مکان زیارتی زرتشتی‌ها به نام چک چک وجود دارد؛ روستایی در کنار صخره که بر اساس افسانه‌ها صخره شکافته شده و به نیک بانو، دختر آخرین حاکم قبل از اسلام که مورد حمله قرار گرفته بود پناه داده است. معبد چک چک، که معنی چکه چکه (قطره‌ها) را می‌دهد، یک چشمه‌ی همیشه جاری در خود دارد که گفته می‌شود به خاطر گریه‌ی کوهستان به یاد شاهزاده نیک بانو است.

شهر قدیمی

شهر قدیمی حفاظت‌شده و دارای سکنه یزد با خیابان‌های مانند لانه‌ی خرگوش مطمئناً از جاذبه های گردشگری یزد محسوب می‌شود و فوق‌العاده خیره‌کننده است. یزد جایی است که حتی گم شدن در آن در یک قدم زنی عصرگاهی نیز لذت‌بخش می‌باشد. رنگ زرد و قهوه‌ای آجر خشتی ساختمان‌ها ثابت می‌کند که این شهر تا چه اندازه خشک است و بادگیرهایی که در فواصل معین از یکدیگر قرار گرفته‌اند یادآور تجسمی از نبوغ معماری سنتی یزد هستند. به دنبال راهی برای دسترسی به پشت بام بگردید تا منظره‌های فراموش‌نشدنی را ببینید، اما یادتان باشد که به حریم خصوصی ساکنین محلی احترام بگذارید.

مسجد جامع

این مسجد از تمام نقاط شهر قدیمی قابل رؤیت است. بر اساس گزارش‌ها، ساختار مسجد جامع که به قرن چهاردهم مربوط می‌شود دارای مرتفع‌ترین مناره‌ها در سراسر ایران است و با موزاییک‌های آبی‌رنگش معماری ایرانی‌اسلامی را به خود به نمایش می‌گذارد. برخی از عناصر مسجد قدمت بالایی داشته و به قرن دوازدهم مربوط‌اند. ریزه‌کاری‌ها و کتیبه‌های باغ ایوان از ویژگی‌های قابل توجه مسجد جامع یزد هستند.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: theculturetrip.com

نوشته شده در ۳ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ