برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور

برج های دوقلوی پتروناس از بلندترین ساختمان‌های جهان به شمار می‌آیند. درواقع این سازه بلندترین برج دوقلو در جهان می‌باشد که ۸۸ طبقه دارد و توسط سزار پلی و همکارانش طراحی شده است. این سازه‌ی جهانی به‌صورت دو برج که در طبقه ۴۱ و ۴۲ توسط یک پل دوطبقه به هم متصل می‌شوند طراحی شده (ارتفاع این پل ۱۷۵ متر بالاتر از سطح زمین است) و طول آن ۵۸ متر است.

برج های دوقلوی پتروناس

ارتفاع برج های دوقلوی پتروناس

برج های دوقلوی پتروناس با ارتفاع ۴۵۲ متر تا سال ۲۰۰۴ که برج تایپه ۱۰۱ طبقه‌ای به طول ۵۰۸ متر ساخته شد، به‌عنوان بلندترین سازه جهانی شناخته می‌شدند. در حال حاضر برج خلیفه‌ی دبی که در سال ۲۰۱۰ افتتاح شد به‌عنوان بلندترین ساختمان جهان شناخته می‌شود. برج دوقلوی پتروناس در مرکز شهر کوالالامپور واقع شده و معماری آن برگرفته از معماری اسلامی است. مسئولیت نظارت بر این ساختمان بی‌نظیر را شرکت‌های بزرگ پتروناس و چند شرکت دیگر به عهده دارند. زمانی که برج دوقلوی پتروناس در سال ۱۹۹۸ تکمیل شد، بلندترین ساختمان جهان لقب گرفت و از برج های ۴۴۲ متری ویلیس در شیکاگوی ایالات متحده فراتر رفت. در طبقه‌ی پایینی برج های پتروناس، فروشگاه بزرگ KLCC سوریا قرار دارد که یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر محسوب می‌شود. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا بیشتر با این ابر سازه آشنا شوید.

یکی از برج‌ها به‌طور کامل در اختیار پتروناس، شرکت دولتی نفت مالزی و شرکت‌های تابعه و وابسته‌اش می‌باشد. برج دیگر توسط شرکت‌های چند ملیتی مانند شرکت اکسنچر، الجزیره، بارسئال، بوئینگ، بلومبرگ، آی بی ام، مایکروسافت و برخی شرکت‌های بزرگ دیگر اداره می‌شود.

سرگرمی برای همه

در انتهای برج های دوقلوی پتروناس منظره بزرگ و زیبای پارک KLCC نمایان است که دارای مسیر دویدن، مسیر پیاده‌روی، آب‌نماهای زیبا و استخر مخصوص کودکان است. برج های دوقلوی پتروناس علاوه بر فروشگاه و پارک، دارای مجموعه‌ای از جاذبه‌های دیگر ازجمله گالری هنر پتروناس و مرکز انجمن کوالالامپور نیز می‌باشند. علاوه بر این موارد، مرکز علمی پتروناس در KLCC سوریا واقع شده است که یک مرکز تعاملی کشفیات علمی است و کشفیات مربوط به منابع صنعت نفت را از دوران دایناسورها تا آخرین محصولات نفتی به نمایش می‌گذارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های قابل‌توجه برج های دوقلوی پتروناس سالن کنسرت دوان فیلارمونیک، محل برگزاری جشنواره‌های موسیقی کلاسیک در جنوب آسیای شرقی است. طراحی معماری این مکان بین دو برج واقع شده که به‌عنوان یکی از بهترین سالن‌های کنسرت در جهان شناخته می‌شود و سبک طراحی آن مانند سبک سالن‌های موسیقی اروپایی در قرن نوزدهم ‌می‌باشد. این سالن کنسرت میزبان برخی از معتبرترین استعدادهای موسیقی جهان بوده و محل ارکستر فیلارمونیک مالزی است.

سیستم آسانسور

تمام آسانسورها در مرکز هر یک از دو ساختمان قرار گرفته‌اند و همگی دوطبقه هستند؛ طبقه‌ی پایینی به طبقات زوج ساختمان دسترسی داشته و طبقه‌ی بالایی آسانسور به طبقات فرد دسترسی دارد. اگر می‌خواهید از طبقۀ همکف به طبقات فرد بروید، باید با استفاده از پله برقی خود را به قسمت بالایی آسانسور برسانید.

برج های دوقلوی پتروناس مجموعاً شامل 29 آسانسور هستند اما برخی از آن‌ها تنها به طبقات خاصی دسترسی دارند. دو سری از آسانسورهای برج که هر سری شش آسانسور را شامل می‌شود به طبقات 1 تا 23 و 1 تا 37 دسترسی دارند. یک سری دیگر از پنج آسانسور دوطبقه تنها به طبقات 41 و 42 دسترسی دارد که برای رفتن به طبقات بالاتر باید آسانسورتان را عوض کنید. هر یک از این آسانسورها می‌تواند در دوطبقه‌ی خود 52 مسافر را جابه‌جا کند. همچنین 6 آسانسور برای حمل لوازم سنگین و جابه‌جایی بار تعبیه شده است.

نمایی از بالا

طبقه ۸۶ برج های دوقلوی پتروناس داری یک سکوی تماشا است، جایی که بازدیدکنندگان می‌توانند نمای نزدیکی از مارپیچ‌های برج، صفحه‌ی نمایش دیجیتال و همچنین نمایشگاه تاریخچه برج‌ها را ببینند. پل هوایی برج های دوقلو یکی از شگفت‌انگیزترین طراحی‌ها را دارد و منظره فوق‌العاده‌ای از شهر را برای شما به نمایش می‌گذارد. از کاربردهای این پل هوایی به‌جز جابجایی افراد از یک ساختمان به ساختمان دیگر، می‌توان به مسیر خروج اضطراری برج اشاره کرد. برای ورود به پل باید بلیت ورودی تهیه کنید و این کار نیازمند صبر و شکیبایی است، چراکه صف‌های تهیه‌ی بلیت این برج بسیار طولانی هستند. ورودی پل از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر باز است (از ساعت 13 تا 14:30 جمعه برای نماز تعطیل است).

موقعیت مکانی: نزدیک کنرورد، ایستگاه راه آهن بین جلن آمپنگ و جلن رجا چولان.

تصاویر برج های دوقلوی پتروناس

برج های دوقلوی پتروناس برج های دوقلوی پتروناس برج های دوقلوی پتروناس برج های دوقلوی پتروناس

منبع: kuala-lumpur.ws

نوشته شده در ۴ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ