دیدنی ترین جاذبه های گردشگری بدروم

بدروم یکی از پر جنب‌وجوش‌ترین شهرهای ساحلی کشور ترکیه است و با وجود یک تفرجگاه ساحلی مجهز به قایق‌های تفریحی پرسرعت برای سِیر در دریای مدیترانه، تعدادی جاذبه گردشگری تاریخی و تماشایی، مکان‌های مناسب عکاسی و خانه‌های قدیمی گچ کاری شده، شهری محبوب برای گذراندن تعطیلات به‌حساب می‌آید. هنگامی‌که شهر باستانی هالیکارناس در اواخر دوره‌ی عثمانی مورد محاصره قرار گرفت، بدروم به دهکده‌ای ساده برای ماهیگیری تبدیل شد اما در دهه ۱۹۴۰ زمانی که گردشگری توسعه یافت شرایط تغییر کرد. با سیر و گشت همراه باشید تا شما را با دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری بدروم آشنا کنیم.

دیدنی ترین جاذبه های گردشگری بدروم

قلعه سنت پیتر

قلعه سنت پیتر که مشرف به دریا قرار دارد یکی از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری بدروم است. شوالیه‌های هوسپیتالر سنت جان این قلعه را در سال‌های ۱۴۰۲ تا ۱۴۳۷ بنا کردند و شوالیه‌هایی با ملیت‌های مختلف مسئول محافظت از قسمت‌های ویژه‌ای از دیوارهای قلعه شدند. از میان برج های مختلف برج فرانسه، برج انگلستان با طرح حجاری شده شیر بر روی دیوار غربی‌اش و برج گاتینو به سیاه چال می‌رسند. در دوران حکومت سلطان سلیمان اول عثمانی این قلعه مورد تملک کشور ترکیه قرار گرفت و مسجدی در آن ساخته شد. امروزه بسیاری از تالارهای بزرگ درونی این قلعه آثار موزه باستان‌شناسی زیرزمینی بدروم را در معرض نمایش می‌گذارند.

موزه باستانی زیرزمینی

موزه باستانی زیرزمینی

این موزه‌ی بسیار با شکوه که درون قلعه سنت پیتر قرار دارد یکی از موزه‌هایی می‌باشد که حتی در صورت عدم علاقه به باستان‌شناسی زیرزمینی باید از آن دیدن کرد، چراکه از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری بدروم محسوب می‌شود. آثار هنری این موزه به‌طور واضحی چیدمان شده‌اند و صنایع دستی خیره‌کننده‌ی آن در صفحات مسطح در معرض نمایش قرار دارند. پس از ورود به این موزه می‌توان از کلکسیون کوزه‌ها و کارگاه ظروف شیشه‌ای دیدن کرد که می‌توانند برای بچه‌ها بسیار جالب توجه باشند. همچنین سالن کشتی شکسته شیشه‌ای که یک کشتی ۱۶ متری است در سال ۱۰۲۵ پس از میلاد غرق شده و در معرض نمایش عموم قرار دارد. برج فرانسه جایگاه دیگر اشیای خیره‌کننده و یافت شده در زیر آب می‌باشد و می‌توان محموله‌های یک کشتی یونان باستان را که در قرن چهارم قبل از میلاد غرق شده است در آنجا مشاهده کرد. در سالن کشتی شکسته یولوبرون و اتاق گنجینه‌های باستانی مجاور می‌توان اوج شکوه موزه را مشاهده کرد. چندین کشتی شکسته حفاری شده از عصر برنز نیز در این قسمت از موزه وجود دارند.

مقبره بدروم

مقبره بدروم

این روزها بازدید از این مکان طرفداران زیادی ندارد، البته ما همچنان آن را از بهترین جاذبه های گردشگری بدروم می‌دانیم و بازدید از آن را به تمام مسافران پیشنهاد می‌کنیم. انبوه سنگ‌های مرمر و قلوه‌سنگ‌های این مقبره زمانی یکی از عجایب هفت‌گانه جهان باستان به شمار می‌آمدند. مقبره ماسول توسط معمار پیتیوس در هالیکارناس (نام قدیمی بدروم) ساخته شده و به‌عنوان آرامگاه ابدی پادشاه ماسول شناخته می‌شود. وقتی ساخت آن به اتمام رسید، ارتفاع سقف با شکوه مقبره ۴۶ متر برآورد شد و مشهورترین مجسمه‌سازان یونانی در آن زمان با کتیبه‌های مجلل آن را آراستند. علیرغم آسیب‌های ناشی از زمین‌لرزه‌هایی که در طول قرن‌ها رخ می‌داد، سرانجام این مقبره توسط شوالیه‌های هوسپیتالر تخریب شد و از سنگ‌های آن برای ساخت قلعه سنت پیتر استفاده کردند. اگر می‌خواهید یکی از عجایب هفت‌گانه باستانی را ببینید از محل جدید این مقبره که در باغی دنج واقع شده است بازدید کنید. همچنین یک ماکت از مکان اصلی مقبره وجود دارد که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

دروازه میندوس

تور قایق

تورهای قایق از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری بدورم هستند و طرفداران زیادی دارند. اغلب مسافرانی که به این شهر سفر می‌کنند به دنبال آفتاب گرم، دریا و ماسه‌های ساحل هستند. تورهای قایق بدورم یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای زدن دل به دریا می‌باشند. این تورها بسیار متنوع‌اند و از تورهای چندساعته تا تورهای چندروزه با کشتی‌های تفریحی را شامل می‌شوند. همچنین بسیاری از ریزورت‌های بدروم فعالیت‌های تفریحی نظیر قایق‌رانی، ماهیگیری و جت‌اسکی را ارائه می‌دهند.

برای قایق‌سواری کافی است سری به لنگرگاه بدورم بزنید تا انواع قایق‌های تفریحی را پیدا کنید که آمادۀ بردن مسافران به تور دریای اژه می‌باشند.

آمفی تئاتر بدروم

دروازه میندوس

برای فردی که در جست‌وجوی تاریخی‌ترین بناهای باقی‌مانده‌ی هالیکارناس است، بازدید از این دروازه ضروری می‌باشد. دروازه میندوس یکی از آخرین قطعات بازمانده از دیوارهای ستبر دژ در دوران پادشاه ماسول بوده که اطراف این شهر قدیمی را به‌اندازه هفت کیلومتر پوشانده است. در این منطقه تعداد بسیار زیادی مکان مخروبه‌ی کوچک از قبیل مقبره‌های پراکنده و قطعات متلاشی شده موزاییکی که در جای خود باقی‌مانده‌اند و یا خندق‌های پراکنده‌ی باقی مانده از قرن چهار قبل از میلاد برای گردشگران علاقه‌مند وجود دارد.

آمفی تئاتر بدروم

ممکن است آمفی تئاتر باستانی بدروم از نظر معیارهای رومی کوچک باشد اما این آمفی تئاتر دوباره به زیبایی بازسازی شده و نمای ردیف بالایی آن که رو به کوهستان قرار دارد بسیار فوق‌العاده است. در قرن چهارم یعنی در اوج فعالیت این آمفی تئاتر، ۱۳۰۰۰ تماشاگر در آن جای می‌گرفتند. در فصل تابستان از این آمفی تئاتر برای برگزاری مسابقات و کنسرت‌ها در بدروم استفاده می‌شود. برای مطلع شدن از چگونگی کارکرد این آمفی تئاتر، بهترین کار بازدید از برنامه‌هایی است که در آن اجرا می‌شود.

تیم ترجمه سیر و گشت

منبع: planetware.com

نوشته شده در ۵ آبان ۱۳۹۶ توسط سیروگشت با موضوع جاذبه های توریستی
تبلیغات چپ