دره راگه | نگینی درخشان در کرمان

یکی از استان‌های زیبای کشورمان که هرساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند کرمان است. در این مطلب می‌خواهیم یکی از بکرترین و زیباترین مناطق کرمان به نام دره راگه را به شما معرفی کنیم. دره راگه دارای پوشش گیاهی و حیات‌وحش منحصربه‌فرد است که بر زیبایی آن می‌افزاید. در ادامه با سیر و گشت همراه باشید تا این دره را بیشتر بشناسیم.

دره راگه

دره راگه رفسنجان در نزدیکی شهر رفسنجان، با طولی برابر با ۲۰ کیلومتر و عرضی برابر با ۱۸۰ متر و همچنین عمقی برابر با ۷۰ متر، زیبایی و عظمت خود را به رخ می‌کشد. این دره در کویر اطراف شهر رفسنجان قرار گرفته است و در عمیق‌ترین قسمت آن رودخانه‌ای به نام گیودری به‌طور دائم در جریان می‌باشد. زمین شناسان و کارشناسانی که بر روی این دره تحقیق کرده‌اند علت پیدایش این دره را فرسایش‌هایی که در اثر آب به وجود آمده است می‌دانند و همچنین به دلیل ادامه این فرسایش‌ها شکل بعضی از قسمت‌های تنگه راگه همچنان در حال تغییر است.

کشف دره راگه رفسنجان

دره راگه توسط گردشگری به نام محمدرضا صادق‌زاده و همراهان او کشف شد و اکتشافی معدنی محسوب می‌شود. آقای صادق‌زاده دربارۀ کشف این دره زیبا و کم‌نظیر می‌گوید که این تنگۀ چشم‌نواز و بزرگ حدوداً 35 هکتار مساحت دارد و در دل کویر واقع شده است.

بر اساس گفته‌های آقای صادق‌زاده، این دره شکوهمند در اثر فرسایش آب گیودری تشکیل شده و قدمت آن تقریباً به 20 هزار سال قبل بازمی‌گردد و ازنظر علم زمین‌شناسی به دورۀ چهارم عمر زمین مربوط می‌شود.

دره راگه در کرمان و در ناحیۀ شمال غربی این استان واقع شده است و همچنین بخشی از آن در جنوب شرقی شهرستان رفسنجان قرار دارد. در بسیاری موارد گردشگرانی که در حال بازدید از جاذبه‌های کرمان هستند در مسیر خود با این دره مواجه می‌شوند که خود سورپرایزی لذت‌بخش و جذاب است. مطمئناً کشف این دره به صنعت گردشگری در این منطقه کمک کرده است و باعث شده تا گزینه‌ای دیگر به فهرست جاذبه‌های گردشگری استان کرمان افزوده شود.

دره راگه رفسنجان

اشکال زیبای طبیعی در تنگه راگه

اثری که آب بر روی این دره گذاشته و فرسایشی که ایجاد کرده باعث به وجود آمدن اشکال خاص و زیبایی در دیواره آن شده است. کسانی که به دیدن و بازدید از این دره می‌روند معتقدند که از لحاظ جذابیت‌های گردشگری و توریستی هیچ‌چیز از دشت کلوت‌های شهداد کم ندارد؛ به‌طوری‌که مسئولان استان کرمان و بخصوص میراث فرهنگی این استان را به برنامه‌ریزی برای توسعه گردشگری در این منطقه وادار کرده است.

تنگه راگه

گردشگری دره راگه رفسنجان

استان کرمان را می‌توانیم جزء استان‌هایی از کشور قرار دهیم که به دلیل داشتن طبیعت خاص و همچنین اقلیم و شرایط آب و هوایی و مناظر منحصربه‌فرد بسیار دیدنی است، به‌طوری‌که امروزه در این استان تورهای کوهنوردی، دره نوردی و رصد آسمان برگزار می‌شود. همین موضوع باعث شده تا مسئولان را به فکر آن دارد که جذابیت‌های توریستی و تفریحی و هم‌چنین امکانات رفاهی را برای مسافران و گردشگران در این منطقه به وجود آورند. دره‌هایی مشابه این دره در استان‌های دیگر نیز وجود دارد اما این شباهت با درصدی کم و تنها از لحاظ ظاهر می‌باشد، چراکه ابعاد این دره و همچنین اشکال خاصی در برخی از نقاط آن، دره راگه رفسنجان را به‌طور کامل از سایر دره‌ها در دیگر مناطق مجزا کرده است. درنهایت چنین تصمیم گرفته شده که برای بالا بردن جذابیت منطقه تعدادی امکانات تفریحی و ورزشی در نزدیکی این محل ایجاد شود؛ سرگرمی‌هایی مانند شترسواری، دوچرخه‌سواری استقامتی، موتور چهارچرخ، اسب‌سواری، کالسکه سواری بر روی پل معلق بر روی عرض دره، راپل، سورتمه‌سواری در داخل دره، مسابقات رالی کویر، بانجی جامپینگ، ترپل، صخره‌نوردی، آستروتوریسم و یا همان گردشگری نجوم، پرواز با چتر پارا سل، زیپ لاین و سایر تفریحات.

گردشگری دره راگه رفسنجان

شروع این طرح با انجام مکاتبات اداری از سال ۱۳۹۲ بوده است و همچنین تصمیم به ساخت یک اقامتگاه بوم‌گردی در مجاورت دره برای اقامت‌های کوتاه‌مدت مسافران گرفته شد. البته هزینه اجرای این طرح در مرحله اول بیش از ۲۰ میلیارد ریال برآورد شده بود. با انجام این پروژه قطعاً شهر رفسنجان نیز پیشرفت‌های زیادی را خواهد داشت زیرا این موضوع قطعاً در اقتصاد این شهر اثر زیادی خواهد داشت. رفسنجان یک شهر تک‌محصولی است و تنها درآمد آن از پسته به دست می‌آید. این استان پتانسیل زیادی برای سرمایه‌گذاری در این بخش یعنی توریست و گردشگری دارد، حتی استفاده از بخش خصوصی و سرمایه‌های آن‌ها می‌تواند سرعت پیشرفت در این زمینه را افزایش دهد. ساخت‌وسازها و امکانات تفریحی که در نظر گرفته شده نباید طبیعت بکر منطقه را خراب کند و همچنین مردمی که برای بازدید از این مناطق و مناظر می‌روند باید از تخریب دیواره‌های دره، ریختن زباله در محل و همچنین برافروختن آتش شدیداً پرهیز کنند.

عکس دره راگه

دسترسی به دره راگه

برای دسترسی به این دره دو مسیر اصلی پیش روی شماست:

مسیر از کرمان: در نزدیکی کمربندی رفسنجان از دوربرگردان استفاده کرده و به سمت کرمان حرکت کنید. در این مسیر از روستای ناصریه می‌گذرید و سپس باید از خروجی آسفالته به سمت راست بروید. شرکت فرمولیبدن کویر رفسنجان در این منطقه واقع شده است.

مسیر از رفسنجان: این مسیر از جاده رفسنجان به کرمان آغاز می‌شود که باید بعد پل کمربندی از خروجی آسفالته به سمت راست تغییر مسیر دهید.

نوشته شده در ۱۶ آبان ۱۳۹۶ توسط نویسنده2 با موضوع ایرانگردی
تبلیغات چپ